Kariotyp – opis, budowa, wskazania do badania
Człowiek powstaje z połączenia dwóch maleńkich komórek rozrodczych — plemnika od ojca i komórki jajowej. Zawierają one kod genetyczny, który uruchamia proces powstawania i różnicowania kolejnych komórek, a tych potrzebne są miliardy. Czasem więc wystarczy niewielki błąd, by cały proces się nie udał. Takie błędy to wady genetyczne. Są one główną przyczyną poronień. Czy da się je przewidzieć i im zapobiegać?
Więcej→Ciąża wysokiego ryzyka
Prawidłowa ciąża trwa 37-42 tygodnie i kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Jeśli w czasie jej trwania pojawia się ryzyko zbyt szybkiego rozwiązania lub istnieje obawa o zdrowie noworodka albo matki, mówimy o ciąży zagrożonej. Przyjrzyjmy się zatem, kiedy do tego dochodzi i jak można zapobiegać powikłaniom.
Więcej→Jaką grupę krwi może mieć Twoje dziecko?
Jeśli mama ma grupę krwi A, a tata B, to dziecko z grupą AB nikogo nie dziwi. Skoro od każdego z rodziców dostajemy po połowie materiału genetycznego, to nawet całkiem logiczne, prawda? Może się jednak zdarzyć, że ich dziecko będzie miało taką samą grupę, jak jedno z rodziców albo nawet grupę 0. Sprawdź, jaką grupę krwi może mieć Twoje dziecko.
Więcej→