Konsultacje położnicze
Spotkania z lekarzem i położną podczas całej ciąży są bardzo ważne. Dzięki nim będziesz wiedziała, że płód rozwija się prawidłowo.
Umów wizytęKonsultacje położnicze
Konsultacje położnicze to spotkania z lekarzem i/lub położną, które będziesz odbywać podczas całej ciąży. Dzięki nim będziesz wiedziała, że płód rozwija się prawidłowo oraz że Twój stan zdrowia nie budzi obaw. Gdy zaś zacznie się dziać coś niepokojącego, będzie można szybko zareagować.
Jak wygląda pierwsza konsultacja położnicza?
Jeśli wszystko wskazuje na to, że jesteś w ciąży, najpóźniej w 10. tygodniu powinnaś zgłosić się do lekarza ginekologa. Wizyta zacznie od przeprowadzenia z Tobą wywiadu, który pozwoli mu ocenić ryzyko ciąży i w związku z tym na pewno zapyta Cię o:
- datę ostatniej miesiączki,
- Twoją historię położniczą — wcześniejsze ciąże, porody, ewentualnie poronienia i inne niepowodzenia,
- choroby przewlekłe i przyjmowane leki – również w rodzinie,
- zabiegi operacyjne w obrębie układu rodnego i brzucha,
- wykonywaną pracę, tryb życia, nałogi.
Następnie przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz wykona USG, podczas którego potwierdzi, że jesteś ciąży, sprawdzi, czy zarodek jest prawidłowo położony w macicy oraz określi wiek ciąży. To pozwoli mu na ustalenie przybliżonej daty porodu.
Po wszystkim założy Ci kartę ciąży i przekaże zalecenia dotyczące odżywiania, przyjmowania suplementów lub w razie konieczności przyjmowania leków oraz zdrowego stylu życia. Zleci też badania, które musisz wykonać przed kolejną wizytą.
Standardowo, podczas tej i każdej kolejnej wizyty położniczej będziesz miała też mierzone ciśnienie krwi oraz będziesz ważona.
Kolejne konsultacje, jeśli wszystko będzie przebiegać bez powikłań, będą się odbywać co 4 tygodnie, a pod koniec ciąży nieco częściej.
Jakie badania wykonuje się podczas ciąży
- cytologia — jeśli nie miałaś jej robionej w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
- morfologia i badanie moczu (przed każdą wizytą),
- badanie grupy krwi, jeśli nie było wcześniej wykonywane (konflikt serologiczny),
- badanie poziomu hormonów tarczycy,
- przeciwciała przeciw różyczce i toksoplazmozie,
- test obciążenia glukozą, aby nie przegapić cukrzycy ciążowej,
- USG, aby na bieżąco oceniać rozwój płodu (minimum raz w każdym trymestrze),
- antygen HBs,
- test GBS (paciorkowce).
Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach wykonuje się badania prenatalne mające na celu wykrycie wad rozwojowych.
W drugiej połowie ciąży bada się również czynność serca płodu, aktywność skurczową macicy (badanie KTG), ocenia wymiary miednicy oraz podejmowane są decyzje dotyczące porodu. W tym okresie lekarz może zapytać Cię też o ewentualne objawy depresji.
Pamiętaj, że podczas każdej wizyty możesz zapytać lekarza lub położną o wszystko, co Cię niepokoi. W gabinecie nie ma głupich pytań ani wstydliwych tematów. Razem zrobimy wszystko, abyś spokojnie mogła przywitać na świecie zdrowego maluszka!
Umów wizytę