Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x

Konflikt serologiczny

Planujesz ciążę? Warto sprawdzić, czy między Tobą a Twoim partnerem nie występuje konflikt serologiczny. Dowiedz się, dlaczego!

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

    Sprawdź jak możemy Ci pomóc




    Wybierz klinikę

    Rodzaj wizyty

    Konflikt serologiczny

    Opieka nad kobietą w ciąży z grupą krwi Rh- wymaga podejścia indywidualnego. Istnieje bowiem możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego między ciężarną i płodem. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli kobieta ma grupę krwi Rh-, a dziecko dziedziczy po tacie grupę krwi Rh+. Prawdopodobieństwo wynosi ok. 60 proc.

    Zanim zajdziesz w ciążę, warto więc sprawdzić, czy między Tobą a Twoim partnerem istnieje tzw. zestawienie konfliktowe w zakresie czynnika Rh, wykonując odpowiednie badanie krwi. Pamiętaj, że nawet jeśli macie różne grupy krwi, potencjalnie dające ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, nie musi on zaistnieć. Szczególnie w pierwszej ciąży jest to bardzo mało prawdopodobne.

    Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia konfliktu to: 

    • poronienie, 
    • ciąża pozamaciczna, 
    • zabiegi wewnątrzmaciczne oraz krwawienia przedporodowe, szczególnie jeśli kobieta nie otrzymywała profilaktycznie preparatów immunoglobuliny anty-D,
    • wystąpienie konfliktu serologicznego w poprzedniej ciąży.

    Lekarz prowadzący ciążę powinien zlecić wykonanie badań serologicznych, jeśli pacjentka znajduje się w grupie ryzyka, przed podaniem immunoglobuliny anty-RhD. Do badań tych należą:

    • określenie grupy krwi AB0 i antygenu RhD,
    • badanie na obecność przeciwciał odpornościowych do krwinek czerwonych,
    • po porodzie – określenie antygenu RhD we krwi dziecka.

    Na czym polega konflikt serologiczny w ciąży?

    W sytuacji, gdy mama dziecka jest RhD-ujemna, a płód RhD-dodatni, immunizacja mamy prowadzi do choroby hemolitycznej płodu i noworodka. Osoba ujemna produkuje bowiem swoiste przeciwciała. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia błony komórkowej erytrocytów oraz do ich przyspieszonego rozpadu, głównie w wątrobie i śledzionie, co prowadzi do anemii płodu. Przeciwciała klasy IgG mają zdolność pokonywania bariery łożyskowej, reakcja ta jest więc podstawą konfliktu matczyno-płodowego. 

    Niezgodność w zakresie RhD z reguły nie stanowi zagrożenia w prawidłowym przebiegu pierwszej ciąży, ponieważ minimalna wymiana krwi, jaka następuje między matką a płodem przez barierę łożyskową, nie jest wystarczająca do zapoczątkowania reakcji immunologicznej. 

    Dzieje się tak podczas zwiększonego przepływu krwi, który następuje podczas porodu fizjologicznego i patologicznego lub na wcześniejszym etapie, na skutek m.in. ciąży pozamacicznej, poronienia (poza kompletnym poronieniem samoistnym do 12. tygodnia ciąży bez silnych dolegliwości i bez łyżeczkowania jamy macicy), krwawień z łożyska, przerwania ciąży lub zabiegów wewnątrzmacicznych.

    Jak zwalczyć konflikt serologiczny?

    Podanie immunoglobuliny anty-RhD dotyczy profilaktyki konfliktu matczyno-płodowego w zakresie antygenu D z układu Rh. Jeżeli osoba Rh(D)-ujemna otrzyma wystarczającą dawkę ludzkiej immunoglobuliny anty-D(Rh), może ona zapobiec immunizacji przeciw czynnikowi Rhesus typu D. Dla uzyskania tego efektu podaje się mamie lek Rhophylac 300 wkrótce po pierwszym kontakcie z czerwonymi krwinkami Rh(D)-dodatnimi. 

    Immunoglobuliny anty-D(Rh) zawarte w tym leku zniszczą natychmiast obce krwinki czerwone Rh(D)-dodatnie. W efekcie układ immunologiczny pacjentki nie będzie stymulowany do wytworzenia własnych przeciwciał.

    Lek Rhophylac jest wstrzykiwany przez lekarza lub pielęgniarkę w mięsień lub bezpośrednio do żyły mamy dziecka. O wielkości podawanej dawki Rhophylac 300 oraz odpowiedniej drodze podania leku decyduje lekarz.

    Co to jest Rhophylac 300?

    Lek Rhophylac 300 jest gotowym do użycia roztworem w ampułko-strzykawce. Zawiera specjalne białka, wyizolowane z ludzkiego osocza krwi. Białka te należą do klasy „immunoglobulin”, zwanych również przeciwciałami. Aktywnym składnikiem leku Rhophylac 300 są swoiste przeciwciała zwane „immunoglobuliną anty-D(Rh)”. Przeciwciała te unieczynniają czynnik Rhesus typu D, który występuje u około 85 proc. populacji. Ludzi tych określamy Rh(D)-dodatnimi. Ludzie, u których nie występuje czynnik Rhesus typ D określani są jako Rh(D)-ujemni.

    Lek Rhophylac podawany jest w celu zapobiegania immunizacji Rh(D) u kobiet Rh(D)-ujemnych:

    • profilaktyczne przed porodem w 28. tygodniu ciąży,
    • profilaktyczne – w sytuacji wystąpienia zdarzeń potencjalnie immunizujących (aborcja, poronienie, ciąża pozamacicznej, krwotok z macicy, amniopunkcja, urazy),
    • profilaktycznie – po porodzie, w sytuacji urodzenia dziecka Rh(D)-dodatniego.
    Umów wizytę

      Sprawdź jak możemy Ci pomóc




      Wybierz klinikę

      Rodzaj wizyty