In vitro

Gdy nie ma możliwości doprowadzenia do ciąży metodami naturalnymi, z pomocą przychodzi in vitro. Dowiedz się więcej o szansach na wymarzone macierzyństwo!

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc  Wybierz kliknikę

  OlsztynBiałystok

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc   Wybierz kliknikę

   OlsztynBiałystok

   Zapłodnienie in vitro

   In vitro to często używany skrót, oznaczający zapłodnienie pozaustrojowe (IVF). Ta procedura to jedna z metod leczenia niepłodności, w której połączenie komórki jajowej i plemnika odbywa się poza organizmem matki.

   Dla kogo jest in vitro?

   Jest to metoda dla osób, u których nie ma możliwości doprowadzenia do ciąży metodami naturalnymi, na przykład z powodu:

   • zaawansowanej endometriozy,
   • niedrożności jajowodów,
   • złych parametrów nasienia,
   • nieustalonej przyczyny niepłodności,

   lub kiedy inne metody wspomaganego zajścia w ciążę zakończyły się niepowodzeniem.

   Jak przebiega zapłodnienie in vitro?

   Po pierwsze warto się przygotować do samej procedury. Zadbajcie nie tylko o dietę, czy witaminy, ale również o sferę emocjonalną — bliskość, zaufanie i wzajemne wsparcie. Przed Wami naprawdę trudny proces, którego celem jest równie wymagająca ciąża.

   Oto co Was czeka w procedurze in vitro, kiedy zostaniecie do niej zakwalifikowani.

   Badanie nasienia

   Do zapłodnienia konieczne jest połączenie komórki jajowej i plemnika. Obie komórki powinny być jak najlepszej jakości. Przed rozpoczęciem procedury bada się więc nasienie, aby potwierdzić jego parametry, czyli upewnić się, że zawiera ono wystarczającą liczbę zdrowych, prawidłowo zbudowanych plemników. 

   Stymulacja hormonalna

   Ponieważ procedura jest dość precyzyjna, a jej finał odbywa się poza organizmem, konieczne jest pozyskanie jednocześnie większej liczby komórek jajowych — na wszelki wypadek. Dlatego kobieta musi najpierw przyjąć serię zastrzyków hormonalnych, które sprawią, że w jajniku zamiast jednego, dojrzeje kilka a nawet kilkanaście pęcherzyków. Zastrzyki musi przyjmować codziennie (o tej samej porze), a co kilka dni zgłaszać się na badanie kontrolne (poziom hormonów, USG).

   Punkcja jajnika

   Kiedy pęcherzyki osiągną odpowiednią dojrzałość, jajnik się nakłuwa i pobiera się z niego komórki jajowe (pick-up). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu i pod kontrolą USG. Trwa zwykle nie dłużej niż pół godziny. 

   Pobranie nasienia

   W czasie kiedy od kobiety pobierane są komórki jajowe, jej partner proszony jest o oddanie nasienia.

   Zapłodnienie

   Do zabiegu wybiera się 6 komórek (tyle dopuszcza prawo) i przy pomocy specjalnych narzędzi łączy się je z wyselekcjonowanymi wcześniej plemnikami. Zarodki następnie umieszcza się w specjalnych inkubatorach, gdzie w warunkach podobnych do naturalnych przechodzą pierwsze podziały. Zwykle po kilku dniach przynajmniej cztery z nich nadają się do transferu, czyli przeniesienia do macicy.

   Transfer zarodka

   Gdy ocena rozwoju zarodka jest pozytywna, przenosi się go do macicy. Gdy rokowania budzą obawy transferuje się dwa zarodki. Zabieg przeprowadza się przez pochwę, wprowadzając go specjalnym narzędziem i jednocześnie obserwując cały proces przy pomocy USG. Zajmuje to kilkanaście minut i po zabiegu pacjentka może iść do domu. Pozostałe zarodki są zamrażane.

   Teraz przed parą prawdopodobnie najdłuższe 11 dni w życiu. To okres oczekiwania na test ciążowy. W tym okresie nie są wymagane jakieś wyjątkowe środki ostrożności – należy tylko unikać dużego wysiłku fizycznego oraz przyjmować przepisane leki.

   Badanie beta hCG

   Po 11 dniach od kobiety pobiera się krew i sprawdza w niej obecność hormonu ciążowego, czyli beta hCG. Jeśli wyjdzie pozytywny po ok. tygodniu wykonuje się badanie USG w celu potwierdzenia, że ciąża zagnieździła się prawidłowo. Jeśli wynik jest ujemny, zwykle przeprowadza się kolejny transfer, wykorzystując zamrożone zarodki.

   Kiedy in vitro może się nie udać?

   Ponieważ cały proces jest dość kosztowny, pacjenci często pytają, jakie mają szansę na powodzenie. Nikt nie jest w stanie dać gwarancji, ale do procedury kierowane są tylko te osoby, które w ocenie lekarza rokują dobrze. To czy uda się za pierwszym razem, czy za kolejnym zależy już od wielu czynników. 

   Są jednak okoliczności, które na pewno utrudniają zadanie. Należą do nich:

   • palenie papierosów,
   • nadwaga lub otyłość,
   • nieprawidłowości w budowie macicy,
   • trudności z pozyskaniem prawidłowych komórek rozrodczych od jednego lub obojga partnerów (złe parametry nasienia, zbyt mała rezerwa jajnikowa, przedwczesna menopauza)

   W ostatnim przypadku pozostaje możliwość skorzystania z banku nasienia lub banku komórek jajowych, gdy problem dotyczy jednego z partnerów lub biorstwa zarodków, gdy obojga.

   Umów wizytę