Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
dieta i fitness w ciąży
kółko 30.04.20.

Ciąża - dieta, aktywność fizyczna i seksualna Q&A

Przygotowujesz się do ciąży? Starasz się jak najlepiej dbać o siebie, czekając na przyjście na świat Twojego dziecka? Dowiedz się, jaką dietę powinnaś stosować w czasie ciąży, jakie ćwiczenia są bezpieczne i jaki wpływ ma aktywność seksualna na przebieg ciąży!

Jaką dietę powinno stosować się w czasie ciąży?

W okresie ciąży zaleca się urozmaiconą, zróżnicowaną i lekkostrawną dietę. Warto pamiętać o spożywaniu optymalnych ilości płynów, najlepiej niegazowanych. Z powodu niedoborów mikroelementów warto nawet do pół roku przed planowaną ciążą oraz w trakcie leczenia i ciąży, zażywać kwas foliowy w dawce 0,4 mg. Lek ten zapobiega występowaniu wad ośrodkowego układu nerwowego. Przyjmowanie innych witamin i minerałów oraz preparatów żelaza zależy od zaleceń lekarza. Więcej o tym co jeść w czasie ciąży przeczytasz w naszym poradniku

Czy spożywanie alkoholu i tytoniu w czasie ciąży jest szkodliwe?

Alkohol oraz inne używki należy ograniczyć, lub wyeliminować całkowicie. Szczególnie dotyczy to palenia tytoniu. Zwiększa ono ryzyko porodów przedwczesnych, urodzenia dziecka z niską wagą lub dziecka, które będzie się rozwijało wolniej niż jego rówieśnicy.

Warto zaniechać palenia papierosów już w okresie planowania leczenia. Istnieją poważne dowody na to, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet palenie ogranicza płodność poprzez bezpośredni wpływ na plemniki i komórki jajowe oraz na układ hormonalny. Zmniejsza zatem skuteczność leczenia.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w czasie ciąży?

W okresie oczekiwania na wykonanie testu i we wczesnej ciąży aktywność fizyczna może być podobna jak dotychczas, chociaż zaleca się regularne ćwiczenia (np. 3 razy w tygodniu) o niskim nasileniu i czasie trwania (nie więcej niż 15 minut).

Należy unikać epizodycznego intensywnego wysiłku, ćwiczeń w wysokiej temperaturze oraz przy dużej wilgotności. Tętno ćwiczącej nie powinno przekraczać 120 uderzeń na minutę.

Każda aktywność powinna być poprzedzona 5-minutowa rozgrzewką. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia związane z nagłą zmianą pozycji (np. skakanie) mogą powodować dolegliwości w dole brzucha poprzez przemieszczanie się powiększonych jajników w jamie brzusznej. Takie ćwiczenia są  przeciwwskazane w ciąży również z powodu rozluźnienia mięśni i ścięgien, co może prowadzić do zwichnięć i kontuzji. Nie polecane są również narty wodne, sporty zimowe czy jazda konna. Zalecane aktywności to pływanie, jazda na rowerze, spacery czy trucht. Przeciwwskazane jest również korzystanie z jacuzzi oraz sauny. Zobacz również nasz poradnik o aktywności fizycznej w ciąży

W niektórych przypadkach lekarz prowadzący może wprowadzić większe ograniczenia aktywności.

Jaki wpływ ma aktywność seksualna na przebieg ciąży?

Brak jest dowodów, że stosunek czy też orgazm mogą indukować poronienie czy też negatywnie wpływać na płód. Zalecenia dotyczące ograniczeń w tej materii wynikają jedynie z teoretycznych przesłanek. Trzeba pamiętać, że po transferze, zwłaszcza u kobiet ze znacznie powiększonymi jajnikami (zespół hiperstymulacji), stosunki mogą być bolesne.