Dofinansowanie do procedury in vitro 2023

wsparcie wojewódzkie                       wsparcie miejskie

x

Przyczyny niepłodności

Niepłodność można skutecznie leczyć. Przyczyn problemów z zajściem w ciążę może być wiele. Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko, nie zwlekajcie z wizytą!

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  Wybierz klinikę

  Rodzaj wizyty

  Przyczyny niepłodności

  Niepłodność to sytuacja, gdy para, która przez rok regularnie współżyje bez antykoncepcji, nie zachodzi w ciążę lub nie udaje się tej ciąży donosić. Niepłodność została uznana za chorobę społeczną, gdyż według statystyk cierpi na nią 10-15% par w wieku rozrodczym. 

  W przeciwieństwie do bezpłodności, która jest stanem nieodwracalnym i wykluczającym zajście w ciążę, niepłodność można skutecznie leczyć.

  Jeśli więc bezskutecznie staracie się o dziecko, nie zwlekajcie z wizytą, szczególnie gdy przekroczyliście już 35 roku życia.

  Celem diagnostyki jest ustalenie:

  • przyczyny niepłodności
  • rokowania w staraniach o dziecko
  • planu ewentualnego leczenia.

  Powodów problemu z zajściem w ciążę może być wiele i mogą one leżeć zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety, a także występować u obojga partnerów jednocześnie. Dlatego diagnostyka zawsze powinna dotyczyć Was obojga. Ta „męska”, czyli badanie nasienia, jest prosta i szybka do przeprowadzenia. U kobiet możliwych przyczyn niepłodności jest kilka, więc i proces może być bardziej skomplikowany. 

  Przyczyny niepłodności

  1. Nieprawidłowa jakość nasienia

  Do zapłodnienia konieczne jest, aby w nasieniu znalazła się odpowiednia liczba prawidłowo zbudowanych i zdolnych do ruchu postępowego plemników. Do nieprawidłowości związanych z jakością nasienia należą więc:

  • azoospermia, kiedy nie stwierdza się żywych plemników w ejakulacie,
  • oligozoospermia, gdy jest ich zbyt mało,
  • asthenozoospermia, kiedy ich ruchliwość jest niewystarczająca,
  • teratozoospermia, kiedy są zbudowane nieprawidłowo.

  Ponieważ bez plemnika nie dojdzie do zapłodnienia, od sprawdzenia jakości nasienia w zasadzie powinno się zacząć diagnostykę niepłodności. Na pogorszenie jego parametrów może wpływać stres, niezdrowy styl życia, dieta, a nawet noszenie zbyt obcisłej odzieży. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze. W większości przypadków nie przekreślają jednak szansy na zostanie ojcem, więc nie należy się obawiać ani badania ani diagnozy. Więcej o męskiej niepłodności >>>

  2. Zaburzenia owulacji

  Dojrzała komórka jajowa jest drugim warunkiem niezbędnym do zapłodnienia. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet faza płodności trwa tylko kilka dni — mniej więcej w połowie cyklu. Sytuacja, kiedy komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, wymaga ustalenia przyczyny tego stanu. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia hormonalne (problemy z tarczycą, przysadką lub w obrębie jajników), które wpływają na przebieg cyklu płciowego,
  • PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, w przebiegu którego komórka jajowa nie jest uwalniana z pęcherzyka, 
  • zbyt wczesne wygaszanie aktywności jajników.

  3. Przyczyny w obrębie narządów rozrodczych kobiety

  Gdy komórki jajowe są produkowane, plemniki są zdolne do zapłodnienia, a mimo to nie dochodzi do ciąży, problem może pojawiać się na dalszych etapach, np. przemieszczaniu się zapłodnionej komórki jajowej do macicy i zagnieżdżaniu w jej błonie śluzowej.

  Powodem mogą być:

  • endometrioza, czyli przewlekły stan zapalny spowodowany obecnością fragmentów śluzówki macicy w innych częściach organizmu, 
  • niedrożność jajowodów, która uniemożliwia zapłodnienie i/lub przemieszczanie się zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy,
  • nieprawidłowości w budowie macicy (zrosty, mięśniaki).

  4. Trudności z donoszeniem ciąży — poronienia

  W tym przypadku dochodzi do zapłodnienia, ale ciąża kończy się poronieniem. Często dzieje się to na tak wczesnym etapie, że kobieta nawet nie wie, że była w ciąży. Jeśli jednak sytuacja powtarza się kilkakrotnie, zwłaszcza w późniejszym etapie, należy się temu przyjrzeć.

  Powodów powtarzających się poronień może być kilka:

  • genetyczne, kiedy u zarodka pojawiają się wady uniemożliwiających jego dalszy rozwój (tu wskazane jest również badanie nasienia),
  • immunologiczne, kiedy układ odpornościowy matki zwalcza zarodek,
  • zbyt wysoki poziom homocysteiny, czyli aminokwasu, która odpowiada m.in. za rozwój układu nerwowego u zarodka, a zaburzenia w tym rozwoju są często przyczyną jego obumierania,
  • infekcje — stany zapalne w okolicach intymnych, w obrębie jajników czy macicy, ale również te ogólne. W tej grupie są znajdują się choroby odzwierzęce, jak toksoplazmoza.

  5. Przyczyny nieznane — niepłodność idiopatyczna

  To sytuacja, kiedy przeprowadzone badania nie wykazują zaburzeń, a mimo to nie pojawia się ciąża. Często powodem jest zbyt duża presja, stres i inne czynniki psychologiczne, ale czasem naprawdę trudno wskazać przyczynę. Nie obawiaj się jednak, że taka diagnoza przekreśli Wasze szanse. Nasi specjaliści zrobią wszystko, żebyście mogli cieszyć się z rodzicielstwa.

  Dowiedz się więcej o przyczynach niepłodności kobiet.

  Umów wizytę

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc
   Wybierz klinikę

   Rodzaj wizyty