Przyczyny niepłodności
Niepłodność można skutecznie leczyć. Przyczyn problemów z zajściem w ciążę może być wiele. Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko, nie zwlekajcie z wizytą!
Umów wizytęPrzyczyny niepłodności
Niepłodność to sytuacja, gdy para, która przez rok regularnie współżyje bez antykoncepcji, nie zachodzi w ciążę lub nie udaje się tej ciąży donosić. Niepłodność została uznana za chorobę społeczną, gdyż według statystyk cierpi na nią 10-15% par w wieku rozrodczym.
W przeciwieństwie do bezpłodności, która jest stanem nieodwracalnym i wykluczającym zajście w ciążę, niepłodność można skutecznie leczyć.
Jeśli więc bezskutecznie staracie się o dziecko, nie zwlekajcie z wizytą, szczególnie gdy przekroczyliście już 35 roku życia.
Celem diagnostyki jest ustalenie:
- przyczyny niepłodności
- rokowania w staraniach o dziecko
- planu ewentualnego leczenia.
Powodów problemu z zajściem w ciążę może być wiele i mogą one leżeć zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety, a także występować u obojga partnerów jednocześnie. Dlatego diagnostyka zawsze powinna dotyczyć Was obojga. Ta „męska”, czyli badanie nasienia, jest prosta i szybka do przeprowadzenia. U kobiet możliwych przyczyn niepłodności jest kilka, więc i proces może być bardziej skomplikowany.
Przyczyny niepłodności
1. Nieprawidłowa jakość nasienia
Do zapłodnienia konieczne jest, aby w nasieniu znalazła się odpowiednia liczba prawidłowo zbudowanych i zdolnych do ruchu postępowego plemników. Do nieprawidłowości związanych z jakością nasienia należą więc:
- azoospermia, kiedy nie stwierdza się żywych plemników w ejakulacie,
- oligozoospermia, gdy jest ich zbyt mało,
- asthenozoospermia, kiedy ich ruchliwość jest niewystarczająca,
- teratozoospermia, kiedy są zbudowane nieprawidłowo.
Ponieważ bez plemnika nie dojdzie do zapłodnienia, od sprawdzenia jakości nasienia w zasadzie powinno się zacząć diagnostykę niepłodności. Na pogorszenie jego parametrów może wpływać stres, niezdrowy styl życia, dieta, a nawet noszenie zbyt obcisłej odzieży. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze. W większości przypadków nie przekreślają jednak szansy na zostanie ojcem, więc nie należy się obawiać ani badania ani diagnozy. Więcej o męskiej niepłodności >>>
2. Zaburzenia owulacji
Dojrzała komórka jajowa jest drugim warunkiem niezbędnym do zapłodnienia. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet faza płodności trwa tylko kilka dni — mniej więcej w połowie cyklu. Sytuacja, kiedy komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, wymaga ustalenia przyczyny tego stanu. Do najczęstszych należą:
- zaburzenia hormonalne (problemy z tarczycą, przysadką lub w obrębie jajników), które wpływają na przebieg cyklu płciowego,
- PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, w przebiegu którego komórka jajowa nie jest uwalniana z pęcherzyka,
- zbyt wczesne wygaszanie aktywności jajników.
3. Przyczyny w obrębie narządów rozrodczych kobiety
Gdy komórki jajowe są produkowane, plemniki są zdolne do zapłodnienia, a mimo to nie dochodzi do ciąży, problem może pojawiać się na dalszych etapach, np. przemieszczaniu się zapłodnionej komórki jajowej do macicy i zagnieżdżaniu w jej błonie śluzowej.
Powodem mogą być:
- endometrioza, czyli przewlekły stan zapalny spowodowany obecnością fragmentów śluzówki macicy w innych częściach organizmu,
- niedrożność jajowodów, która uniemożliwia zapłodnienie i/lub przemieszczanie się zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy,
- nieprawidłowości w budowie macicy (zrosty, mięśniaki).
4. Trudności z donoszeniem ciąży — poronienia
W tym przypadku dochodzi do zapłodnienia, ale ciąża kończy się poronieniem. Często dzieje się to na tak wczesnym etapie, że kobieta nawet nie wie, że była w ciąży. Jeśli jednak sytuacja powtarza się kilkakrotnie, zwłaszcza w późniejszym etapie, należy się temu przyjrzeć.
Powodów powtarzających się poronień może być kilka:
- genetyczne, kiedy u zarodka pojawiają się wady uniemożliwiających jego dalszy rozwój (tu wskazane jest również badanie nasienia),
- immunologiczne, kiedy układ odpornościowy matki zwalcza zarodek,
- zbyt wysoki poziom homocysteiny, czyli aminokwasu, która odpowiada m.in. za rozwój układu nerwowego u zarodka, a zaburzenia w tym rozwoju są często przyczyną jego obumierania,
- infekcje — stany zapalne w okolicach intymnych, w obrębie jajników czy macicy, ale również te ogólne. W tej grupie są znajdują się choroby odzwierzęce, jak toksoplazmoza.
5. Przyczyny nieznane — niepłodność idiopatyczna
To sytuacja, kiedy przeprowadzone badania nie wykazują zaburzeń, a mimo to nie pojawia się ciąża. Często powodem jest zbyt duża presja, stres i inne czynniki psychologiczne, ale czasem naprawdę trudno wskazać przyczynę. Nie obawiaj się jednak, że taka diagnoza przekreśli Wasze szanse. Nasi specjaliści zrobią wszystko, żebyście mogli cieszyć się z rodzicielstwa.
Dowiedz się więcej o przyczynach niepłodności kobiet.
Umów wizytę