Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x

Histeroskopia

To badanie, które służy do diagnozowania i leczenia niepłodności. Pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian w obrębie macicy. Dzięki temu możemy szybko zareagować.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  Wybierz klinikę

  Rodzaj wizyty

  Histeroskopia

  To badanie, pozwalające na dokładne obejrzenie wnętrza jamy macicy przy użyciu wprowadzonej przez pochwę kamery. Obraz pojawia się na ekranie w bardzo dużym powiększeniu, więc pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian, których nie widać podczas badania USG.

  Histeroskopię wykorzystuje się głównie do diagnostyki i leczenia niepłodności oraz zaburzeń cyklu miesiączkowego (histeroskopia diagnostyczna) oraz do usuwania zmian i nieprawidłowości w obrębie macicy, takich jak zrosty, mięśniaki, czy polipy (histeroskopia operacyjna). Wówczas oprócz kamery do jamy macicy wprowadza się również mikronarzędzia. Zabieg odbywa się bez otwierania powłok brzusznych.

  Jak się przygotować do histeroskopii?

  Histeroskop wprowadzany jest do wnętrza macicy, które jest jałowe. Przed zabiegiem należy więc wykonać badanie stopnia czystości pochwy i – jeśli wykaże ono nieprawidłowości – najpierw wyleczyć infekcję. 

  W zależności od tego, czy zabieg będzie przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym czy miejscowym, lekarz może zalecić wykonanie wcześniej badań podstawowych typu morfologia, poziom elektrolitów czy badanie moczu oraz testy wykluczające zapalenie wątroby, a czasem dodatkowo EKG. 

  W niektórych przypadkach zaleca się również przyjmowanie przez pewien czas preparatów hormonalnych, aby zmniejszyć grubość endometrium. To jednak każdorazowo indywidualna decyzja i zalecenia lekarza.

  Histeroskopię wykonuje się zwykle w pierwszej fazie cyklu (po miesiączce, ale przed owulacją). 

  • Dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi (aspiryna i jej pochodne, witamina E oraz preparaty przeciwkaszlowe i przeciwgrypowe)
  • Trzy dni przed histeroskopią zaniechać lub przynajmniej ograniczyć palenie papierosów
  • Na zabieg należy zgłosić się na czczo (6 godzin bez jedzenia i picia)
  • Nie ma konieczności golenia miejsc intymnych

  Histeroskopia trwa ok. 30 minut i po 2-3 godzinach można iść do domu. 

  Dolegliwości pozabiegowe są zwykle niewielkie i ograniczają się do pobolewania w podbrzuszu i niewielkich plamień, które samoistnie mijają po kilku dniach.

  Po zabiegu przez przynajmniej tydzień należy ograniczyć aktywność fizyczną i stosować się do zaleceń lekarza (np. przyjmować antybiotyk). Przez 2 tygodnie nie wolno też korzystać z basenu, czy kąpać się w jeziorze.

  Przeciwwskazania do histeroskopii

  • ciąża stwierdzona lub podejrzewana
  • nowotwór szyjki macicy
  • infekcje w obrębie narządów rodnych
  • infekcje ogólne
  • miesiączka i inne obfite krwawienia
  • uszkodzenie ściany macicy 
  • zakrzepica żył głębokich
  Umów wizytę

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc
   Wybierz klinikę

   Rodzaj wizyty