Jak się przygotować do ciąży?
Jak się przygotować do ciąży? Statystycznie blisko połowa ciąż nie jest zaplanowana. Mimo to z reguły rodzą się z nich zdrowe dzieci. Czy w związku z tym w ogóle potrzebne są jakieś przygotowania? Czy nie wystarczy zaufać naturze i wierzyć, że sobie to wszystko dobrze zaplanowała?
Zacznijmy z innej beczki. Czy wybierając się na wakacje, możesz po prostu ruszyć, gdzie nogi poniosą? Oczywiście. Jest nawet spora szansa, że dotrzesz w ciekawe miejsce, poznasz wspaniałych ludzi i przeżyjesz niezapomnianą przygodę. Może się jednak okazać, że w jedynym pensjonacie w okolicy nie ma już wolnych miejsc noclegowych, rozładował Ci się telefon, a ostatni pociąg do cywilizacji odjechał.
Pomyślisz wtedy, mogłam wcześniej zadzwonić, mogłam sprawdzić w internecie itp. Prawda? Nieudany urlop da się jednak szybko wymazać z pamięci, a następnym razem zaplanujesz to sobie lepiej. Z ciążą może być podobnie. Tyle że zachodząc w ciążę, bierzesz na siebie zadanie sprowadzenia na świat nowego człowieka. Od Ciebie więc w dużej mierze zależy jego życie, zdrowie i przyszłość. Stawka jest więc wysoka, dlatego, zamiast liczyć na przychylność natury, do ciąży warto się dobrze przygotować.
Jak zaplanować ciążę?
Tempo życia w obecnych czasach jest bardzo szybkie. Pracujemy zbyt dużo, jemy w biegu byle co, śpimy za krótko, a zmęczenie oszukujemy kofeiną, mało się ruszamy. Póki jesteśmy młodzi, uchodzi nam to na sucho, ale organizm prędzej czy później upomina się o swoje. Niestety przeważnie robi to stopniowo, a my te symptomy ignorujemy. Składamy je na karb stresu, pogody, zmęczenia. W wielu przypadkach dopiero niepowodzenia w staraniach o dziecko zapalają ostrzegawczą lampkę. Jeśli chcecie tego uniknąć, zadbajcie o siebie już teraz. Oboje! Niezbędne minimum to:
- kontrola stanu zdrowia,
- racjonalne odżywianie,
- aktywność fizyczna,
- zdrowy styl życia.
Zdrowi rodzice — zdrowe dziecko
To oczywiście brzmi jak slogan, ale jest w nim dużo prawdy. Wiele chorób rozwija się bowiem podstępnie i długo nie dają one charakterystycznych, wyraźnych objawów.
- Czy wiesz, że bolesne rozczarowanie, kiedy kolejny raz nie udaje się zajść w ciążę, może być spowodowane chorą tarczycą?
- Czy chciałabyś stanąć przed wyborem: leczyć siebie, czy chronić dziecko, kiedy Twoja choroba ujawni się już w trakcie ciąży? Pewnie nie, ale nie robiąc badań przed ciążą, właśnie na to siebie (i dziecko) narażasz.
- Czy będziesz w stanie udźwignąć ciężar odpowiedzialności, kiedy okaże się, że Twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo, a winne są, na pozór banalne, niedobory witamin u Ciebie?
Takie rzeczy naprawdę się zdarzają. Dlatego my gorąco namawiamy, abyście oboje, jeszcze przed podjęciem starań o dziecko, upewnili się, że Wasze zdrowie nie szwankuje oraz zadbali o poprawę stylu życia. Zdrowa dieta, więcej ruchu i rezygnacja z używek, nie tylko poprawią samopoczucie, ale również pozytywnie wpłyną na płodność. A jeśli nawet badania wykażą, że ze zdrowiem dzieje się coś niepokojącego, to dużo łatwiej będzie ustabilizować sytuację, bez ograniczeń jakie niesie ciąża.
Pierwszym krokiem powinna być wizyta u ginekologa, który będzie prowadził ciążę. On zapewne zleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, skontroluje stan narządów rozrodczych i podpowie dalsze kroki.
Zapytaj też swojego lekarza o szczepienia. Pewne choroby zakaźne, zupełnie niegroźne dla ciężarnej, mogą wywołać poważne wady rozwojowe płodu. Jeśli więc nie chorowałaś lub nie byłaś szczepiona na różyczkę, odrę czy wirusowe zapalenie wątroby — zaszczep się jeszcze przed ciążą.
Bardzo ważna jest również wizyta u dentysty. Podczas ciąży problemy z zębami i dziąsłami niestety się nasilają. Zanim więc rozpoczniecie starania o dziecko, postaraj się wyleczyć wszelkie ubytki. Potem nie będzie można zrobić prześwietlenia i trudniej będzie przeprowadzić leczenie zachowawcze. Stany zapalne z kolei łatwo przenoszą się w inne rejony organizmu i mogą zagrozić bezpieczeństwu ciąży.
Dieta przyszłej mamy
W czasie ciąży dziecko dostaje niezbędne składniki od mamy. Dlatego jeszcze zanim w nią zajdziesz, powinnaś zgromadzić zapasy substancji odżywczych. Oczywiście nie mamy na myśli jedzenia za dwoje. Chodzi głównie o to, by uzupełnić ewentualne niedobory, składników, które są kluczowe w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy często nawet nie wiesz, że nowe życie już w Tobie rośnie.
Kwas foliowy najlepiej zacząć przyjmować już pół roku przed planowaną ciążą. Zapewnia prawidłowy rozwój komórek w Twoim organizmie, zwiększając szansę na zajście w ciążę, u płodu zaś już w pierwszych tygodniach odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego. Jego niedobór może skutkować ciężkimi wadami wrodzonymi i skończyć się poronieniem.
Ważny jest również magnez, który odpowiada za prawidłową pracę mięśni i stabilność układu nerwowego, wapń, który wzmacnia kości oraz żelazo, które zapobiega anemii. Nie sięgaj jednak od razu po tabletki. Zacznij od zmiany diety, jedz więcej warzyw, dobrej jakości tłuszcze oraz unikaj przetworzonej żywności. Ewentualną suplementację skonsultuj z lekarzem. Możesz też skorzystać z naszych porad o odżywianiu w czasie ciąży, bo obowiązują one również przed nią.
Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, powinnaś schudnąć jeszcze zanim zajdziesz w ciążę. Nadprogramowe kilogramy zwiększają bowiem ryzyko jej powikłań. Pamiętaj jednak o powyższych wskazówkach. Żadnych głodówek i drakońskich diet! Twoja ma być mniej kaloryczna, ale pełnowartościowa. To również dobry moment, aby pożegnać alkohol, papierosy i słodycze.
Dieta przyszłego taty
Choć porównanie 40 milionów plemników w każdym wytrysku z jedną komórką jajową na miesiąc nie wypada dla kobiety szczególnie korzystnie, to pamiętaj, że do zapłodnienia potrzebny jest tylko jeden zdrowy i w pełni sprawny plemnik. Czy wiesz, że każdy z nich powstaje ponad 3 miesiące? Nie wystarczy więc zadbać o siebie na kilka dni przed planowanym poczęciem. Zdrowa urozmaicona dieta powinna być codziennością, aby zachować płodność.
Największe znaczenie dla jakości plemników mają cynk, selen oraz witamina C i witaminy z grupy B, oraz D3. Zatem zamiast słonych przekąsek, świeże warzywa i owce, zamiast hamburgera — ryby, zamiast pizzy — produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Prawdopodobnie wskazana będzie suplementacja, ale to potwierdzą badania. Wszelkie używki typu alkohol, papierosy, energetyki znacząco pogarszają jakość nasienia.
Więcej ruchu
Aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko mięśnie i stawy (a przed Tobą spory wysiłek), ale również serce i układ krążenia. Lepsza kondycja przyda się, kiedy trzeba będzie „obsłużyć” dwa organizmy. Codzienny spacer, jazda na rowerze, czy rezygnacja z windy wystarczą, aby wzmocnić mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków, a pływanie zapewnia poprawę wydolności oddechowej i wzmocnienie mięśni grzbietu — tak potrzebnych na czas ciąży i po niej.
Kiedy odstawić antykoncepcję?
Teoretycznie większość metod zapobiegania ciąży przestaje działać niemal natychmiast po ich odstawieniu. Jednak Twój organizm może potrzebować dłuższej chwili na powrót do pełnej płodności. Zalecenia mówią o odczekaniu przynajmniej trzech miesięcy po odstawieniu tabletek i nawet sześciu po usunięciu wkładki. Wcześniejsza ciąża jest jednak możliwa i z reguły nie niesie ze sobą podwyższonego ryzyka. Pamiętaj tylko, że będzie ona sporym wyzwaniem dla organizmu. Warto więc najpierw dać sobie czas na powrót do pełnej równowagi. Najlepiej zapytaj swojego lekarza, kiedy najrozsądniej będzie podjąć starania o dziecko.
Kiedy wypadają dni płodne?
Zdrowy mężczyzna produkuje plemniki przez cały czas, a u kobiety zwykle dojrzewa jedna komórka jajowa w miesiącu. Uwalniana jest ona mniej więcej po dwóch tygodniach od ostatniej miesiączki i żyje 1-2 dni. W okresie płodnym w drogach rodnych kobiety pojawia się śluz przypominający białko jajka, a tuż po jajeczkowaniu wzrasta temperatura ciała. Wiele kobiet w czasie owulacji odczuwa ból po jednej stronie podbrzusza. Współżycie w tym okresie zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Aby doszło do zapłodnienia, plemnik musi połączyć się z komórką. Zdrowe plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet 2-3 dni, nie ma więc konieczności współżyć codziennie. Nie jest to nawet wskazane, gdyż zmniejsza się wówczas liczba plemników w nasieniu. Częstotliwość zbliżeń co 2-3 dni jest w zupełności wystarczająca.
Jeśli weźmiecie sobie do serca wszystkie nasze wskazówki, jest duża szansa, że w ciągu 6 miesięcy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski. Pół roku to zupełnie normalny i niebudzący niepokoju okres starań o ciążę. Mamy jednak ważną radę na koniec. Nie myślcie o tym, że właśnie próbujecie spłodzić potomka.
Wiemy, że nie da się zupełnie o tym zapomnieć, kiedy bardzo tego pragniecie, ale nakładanie na siebie zbyt dużej presji, nie będzie ułatwiać sprawy. Stres to największa przeszkoda w staraniach o dziecko. Cieszcie się więc sobą, bądźcie dla siebie czuli i kochajcie się, nie zastanawiając przy tym, czy to teraz jest ten wielki moment. Jeśli mimo to się nie uda i będzie Was to niepokoić — przyjdźcie do nas — pomożemy. Sprawdź ile kosztuje wizyta i umów się na konsultację BIAŁYSTOK 690 575 686 ☎️ OLSZTYN 89 532 61 24 ☎️ BARTOSZYCE 534 264 589