Niepłodność kobiet

Prowadzimy diagnostykę, która pozwala ustalić, jaka jest przyczyna niepłodności i podjąć skuteczne działania, abyś mogła zostać mamą!

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc  Wybierz kliknikę

  OlsztynBiałystok

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc   Wybierz kliknikę

   OlsztynBiałystok

   Niepłodność kobiet

   O niepłodności mówimy wówczas, gdy regularnie współżyjąca para, która nie stosuje antykoncepcji, nie zachodzi w ciążę w ciągu roku. Jeśli tak jest i u Was, zapraszamy do naszej kliniki. Przeprowadzamy diagnostykę, która pozwoli ustalić, jaka jest prawdopodobna przyczyna Waszych niepowodzeń, a także podjąć dalsze działania, abyście mogli zostać rodzicami.

   Ważne jednak, abyście zgłosili się oboje, gdyż problem może dotyczyć jednego z Was, ale równie często zaburzenia dotyczą obojga partnerów jednocześnie.

   Warunkiem do zapłodnienia jest spotkanie dojrzałej komórki jajowej z żywym, zdrowym plemnikiem. Bez tego się nie obędzie. Zaburzenia mogą pojawić się więc już na samym początku, ale i na dalszych etapach:

   • powstawania i dojrzewania komórki jajowej,
   • zapłodnienia,
   • transportowania zapłodnionej komórki z jajowodu do macicy,
   • zagnieżdżenia się zarodka w macicy,
   • utrzymania ciąży.

   Zaburzenia owulacji

   Owulacja zwana jajeczkowaniem to moment uwolnienia z pęcherzyka dojrzałej komórki jajowej. Z zaburzeniami mamy do czynienia, kiedy prawidłowa komórka się nie pojawia. Najczęściej jest to wynik zachwiania równowagi hormonalnej, która zaburza przebieg cyklu płciowego. Podejrzenie zaburzeń hormonalnych mogą sugerować nieregularne miesiączki, problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, nadmierne owłosienie, wahania nastroju i wreszcie trudności z zajściem w ciążę.

   Diagnostyka ma na celu określenie poziomu hormonów płciowych w poszczególnych fazach cyklu, a także wykluczenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.

   Niedrożność jajowodów 

   Najczęściej jest spowodowana zrostami w ich obrębie, które powstają w przebiegu stanów zapalnych lub po zabiegach, ale mogą też być wrodzone. Niedrożność uniemożliwia transport zapłodnionej komórki do macicy, więc jeśli cykle są regularne, to może być przyczyną niepowodzeń. Przy niedrożności jajowodów często pojawia się powikłanie w postaci się ciąży ektopowej (pozamacicznej). Silny ból brzucha przy jednocześnie opóźniającej się miesiączce lub nietypowo wyglądającym krwawieniem, powinien skłonić do kontaktu z lekarzem. 

   Endometrioza

   Problem może pojawić się również w obrębie macicy. Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet jest endometrioza, czyli przewlekły stan zapalny, spowodowany rozsianiem się śluzówki macicy w inne obszary jamy brzusznej. Ponieważ nadal reaguje ona na hormony, w czasie kiedy pojawia się miesiączka, te fragmenty również się złuszczają i krwawią. To powoduje reakcję zapalną otrzewnej, a w jej efekcie tworzą się zrosty. Złuszczone, a niewydalone fragmenty endometrium się otorbiają, nasilając z czasem stan zapalny. 

   Objawy początkowo są nieswoiste i bardziej przypominają zaburzenia pokarmowe (wzdęcia, biegunki), pojawia się ból brzucha, krzyża, bolesne stają się również stosunki i załatwianie. 

   Endometriozę powinno się leczyć, gdyż im dłużej trwa, tym większe spustoszenie powoduje.

   Ma ona wpływ na jakość komórek jajowych, skład płynu pęcherzykowego, który staje się toksyczny dla plemników, a potem dla zarodka. 

   Wady macicy

   Zajście w ciążę może utrudniać również nieprawidłowa budowa macicy oraz mięśniaki, polipy i zrosty w jej jamie. Tego rodzaju nieprawidłowości są najczęściej wykrywane podczas badania USG.

   Czasem problemem jest tzw. czynnik szyjkowy. Śluz w szyjce macicy, który w fazie okołoowulacyjnej cyklu ma za zadanie stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla plemników, ma taki skład, że je osłabia, a nawet niszczy, co uniemożliwia zapłodnienie.

   Przyczyny tego mogą być różne — do badania pobiera się śluz 12 godzin po stosunku i sprawdza stan plemników. 

   Poronienia nawykowe

   Kiedy dochodzi do zapłodnienia, zarodek przemieszcza się do macicy i w niej zagnieżdża, ale po pewnym czasie jest z niej wydalany, mówimy o poronieniu. 

   Tak naprawdę, w ten sposób kończy się duży odsetek ciąż. Proces powstawania człowieka z dwóch komórek jest bardzo skomplikowany i czasem pojawiają się wady uniemożliwiające dalszy jego rozwój. Często dzieje się to tak szybko, że kobieta nawet się nie zorientuje, że była w ciąży. To najczęściej przyczyny genetyczne niezależne od rodziców. 

   Kiedy jednak po raz kolejny dochodzi do poronienia, należy przyjrzeć się, czy w grę nie wchodzi inna przyczyna:

   • immunologiczna, kiedy układ odpornościowy matki traktuje ciążę jako wroga,
   • infekcyjna, kiedy dojdzie do zakażenia patogenami mogącymi wpływać na przebieg ciąży (choroby przenoszone drogą płciową, choroby odzwierzęce),
   • zbyt wysoki poziom homocysteiny, spowodowany niedoborem kwasu foliowego, który powoduje wady układu nerwowego płodu,
   • przyczyna genetyczna, leżąca po stronie rodziców: trombofilia wrodzona (nadkrzepliwość krwi niedająca wcześniej innych widocznych objawów), nieleczona celiakia, czyli nietolerancja glutenu, która powoduje zniszczenie kosmków jelitowych, a w efekcie niedobory ważnych substancji w organizmie, nieprawidłowości w budowie chromosomów, co dotyczy to obojga rodziców.

   Ponieważ niepłodność to choroba, a choroby się leczy, żadna z tych przyczyn nie wyklucza możliwości urodzenia dziecka. Nasi specjaliści pomogą Wam przejść przez poszczególne etapy diagnozy i dobrać optymalny sposób leczenia, aby w efekcie doprowadzić Was do szczęśliwego rozwiązania.

   Umów wizytę