Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
tata i dziecko
kółko 02.10.20.

Badanie nasienia – dlaczego warto je wykonać?

O tym, jak ważne jest badanie nasienia dla prawidłowej diagnozy i planowania leczenia niepłodności mężczyzn, opowiada dr Jan Domitrz.

Komfort i dyskrecja podczas badania nasienia

Po pierwsze, badanie nasienia nie jest niczym strasznym i nie powinno budzić obaw. Jest wiele badań, które związane są z bólem lub wiążą się z dużym dyskomfortem. W przypadku oddania nasienia cały proces jest całkowicie bezbolesny. Zrozumiałym jest, że oddanie nasienia w klinice może być dla wielu krępujące, lub może budzić duże emocje.  Należy jednak pamiętać, że jest ono kluczowe do postawienia prawidłowej diagnozy i odpowiedniego zaplanowania leczenia Ciebie i Twojej partnerki. To jedno z najważniejszych i podstawowych badań – nie warto więc dopatrywać się w nim negatywnej oceny Twojej męskości lub tematu do drwin, który może towarzyszyć sytuacjom kojarzącym się z płciowością człowieka.

Personel naszej kliniki stanowią profesjonaliści dla których dyskrecja i wysokie poczucie taktu w tej krępującej dla Ciebie sytuacji jest standardem, o który bardzo dbamy. W ostateczności można nasienia oddać w domu i dostarczyć w specjalnym pojemniku kliniki.

Dlaczego warto zbadać nasienie?

To naturalne, że możesz obawiać się wyniku, ale niewykonanie badania może skutkować tym, że leczenie będzie przebiegać nieefektywnie i Ty oraz Twoja partnerka stracicie czas i często duże pieniądze. Pamiętam wiele pacjentek, które były leczone nieskutecznie czasami przez kilka lat, bez wykonanego badania nasienia u partnera.

Najczęstszy powód to opór przed wykonaniem badania u mężczyzny. Czasami to efekt zaniedbania lekarza. Pary te straciły trochę czasu i pieniędzy, a niektóre w skrajnych przypadkach, bezpowrotnie szansę na ciążę.

Zasada numer jeden – zawsze badania muszą postępować jednocześnie u obydwojga partnerów, a badanie nasienia jest tym, które powinno być wykonane w pierwszej kolejności.

Gdzie i kiedy można zbadać nasienie?

Druga zasada – badanie powinno być wykonane w profesjonalnym laboratorium. Gwarantuje to powtarzalność badań i szanse na prawidłową interpretację wyniku. Badanie wykonujemy po 3-7 dniowym okresie abstynencji płciowej ( w tym czasie zalecane jest aby na okres kilku dni powstrzymać się od współżycia). Nie poprawia to, ani nie pogarsza płodności, ale daje szansę standaryzacji badania i łatwiejszej analizy parametrów. Po trzecie, ważne jest ponowne wykonanie badania. Parametry nasienia wahają się w szerokim zakresie i pojedynczy wynik może nie być wystarczająco miarodajny.

Wahania parametrów nasienia są czymś zupełnie normalnym i nie powinny być powodem do zaniepokojenia. Warto powtarzać wyniki w tym samym laboratorium, albo przynajmniej wykonać je tą samą metodą. Mam tutaj na myśli komputerowe badania nasienia.

Jak interpretuje się wyniki badania nasienia?

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że takie badanie daje nam informacje na temat statystycznej płodności mężczyzny. Prawidłowe parametry nasienia dają szansę na naturalną ciążę, chociaż jej nie gwarantują. Im parametry nasienia są gorsze, tym mniejsza szansa na ciążę naturalną, chociaż nie ma tutaj prostej zależności. Korelacja długiego czasu starania się o dziecko i obniżone parametry nasienia, mogą wskazywać na czynnik męski niepłodności. W zależności od stopnia upośledzenia parametrów nasienia dobiera się dalsze etapy diagnostyki i leczenia. Interpretacji wyniku badania nasienia nie można dokonać w oderwaniu od całego obrazu klinicznego i uwzględnienia parametrów takich jak m. in. wiek pacjentki, czas starania się o ciążę i inne czynniki.

Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jaką mam szansę na dziecko, jeśli przedstawię parametry nasienia. Takie pytanie jest standardem w kontakcie z pacjentami. Tym niemniej brak wiedzy na temat tych parametrów utrudnia lub wręcz uniemożliwia skuteczne leczenie.

Masz wpływ na swoją płodność!

Kluczowe jest zrozumienie, że mężczyzna ma wpływ na swoją płodność … Niekoniecznie przy poprawie wyników badania nasienia. Zdrowy tryb życia, unikanie używek, (głównie papierosów), optymalna dieta oparta na warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach – tzw. dieta śródziemnomorska. W sytuacji stosowania anabolików zdecydowanie zaprzestanie tego.

Warto wiedzieć, że ruch i aktywność fizyczna w naturalny sposób stymulują produkcję testosteronu i wpływają pozytywnie na płodność.