Stopień czystości pochwy
To badanie zwane również biocenozą. Pozwala określić stan mikroflory w pochwie, a zatem potwierdzić lub wykluczyć ewentualne infekcje.
Umów wizytę
Stopień czystości pochwy
Badanie czystości pochwy zwane również biocenozą, pozwala określić stan mikroflory w pochwie, a zatem potwierdzić lub wykluczyć ewentualne infekcje.
W warunkach fizjologicznych pochwę zasiedlają głównie pożyteczne bakterie zwane pałeczkami kwasu mlekowego oraz w mniejszych ilościach inne bakterie i grzyby – również chorobotwórcze. Nie powodują one jednak problemów, ponieważ pałeczki kwasu mlekowego, zapewniają utrzymanie odpowiednio niskiego pH (3,5-4,5) oraz wydzielają substancje hamujące namnażanie drobnoustrojów patologicznych (i tych obecnych normalnie i tych, które dostaną się z zewnątrz). Zachwianie równowagi mikrobiologicznej (np. wskutek przyjmowania antybiotyku, złych nawyków higienicznych, zaburzeń hormonalnych) skutkuje rozwojem infekcji.
Kiedy wykonuje się badanie biocenozy?
- w przypadku podejrzenia infekcji dróg rodnych
- w czasie ciąży – przy pierwszym badaniu oraz w okresie między 35-37 tygodniem (pod kątem zakażenia paciorkowcem GBS)
- po leczeniu zakażenia w celu potwierdzenia skuteczności terapii
Jak się przygotować do badania stopnia czystości pochwy?
Badania nie wykonuje się podczas miesiączki oraz podczas leczenia antybiotykowego. Dwa dni przed umówionym terminem badania należy powstrzymać się od współżycia, wykonywania irygacji i stosowania preparatów dopochwowych – profilaktycznych, antykoncepcyjnych i leczniczych. Przed samym badaniem należy się umyć, unikając jednak mydła.
Jak wygląda badanie czystości pochwy?
Przebiega podobnie jak przy badaniu ginekologicznym. Lekarz specjalną pałeczką pobiera wymaz z pochwy i umieszcza go na szkiełku lub w jałowej probówce. Następnie jest on wybarwiany i oceniany pod mikroskopem. Sprawdzana jest liczba bakterii i leukocytów (czyli komórek, które pomagają zwalczać infekcje).
Wynik badania czystości pochwy
Najczęściej używana skalą do interpretacji wyników, jest skala Kuczyńskiej:
- I – wynik prawidłowy – w obrazie mikroskopowym obecne są pałeczki kwasu mlekowego, a brak innych bakterii i leukocytów,
- II – przewaga pałeczek kwasu mlekowego, ale są też pojedyncze inne bakterie i leukocyty. Ten wynik również jest prawidłowy,
- III – skład jest już wyraźnie mieszany, pałeczek kwasu mlekowego jest mało, leukocyty są albo liczne, albo jest ich bardzo mało. Wskazuje na infekcję,
- IV – jest bardzo dużo różnych drobnoustrojów, ale nie ma pałeczek kwasu mlekowego, leukocytów jest bardzo dużo lub nie ma ich wcale – infekcja,
- 0 – nie ma żadnych bakterii, a leukocytów bardzo dużo albo brak – środowisko jałowe – niekorzystne.
Badanie GBS
To badanie, które ma na celu wykrycie obecności w pochwie paciorkowca Streptococcus agalactiae i powinna się mu poddać każda kobieta w ciąży, między 35 a 37 tygodniem. Bakteria ta bytuje naturalnie w przewodzie pokarmowym, ale może się zdarzyć, że przedostanie się również do pochwy. Nie daje ona wprawdzie objawów stanu zapalnego, ale może przyspieszyć poród, a czasie jego trwania przenieść się na noworodka. Dla niego paciorkowce są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą wywołać zapalenie płuc, opon mózgowych, a nawet doprowadzić do posocznicy i śmierci.
Umów wizytę