Szczepienia na HPV dla dorosłych w Klinice Artemida
Kliniki Artemida w Białymstoku i w Olszynie zapraszają na szczepienie przeciwko HPV. Również dorosłych!
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za 99% przypadków raka szyjki macicy. Wywołuje również inne nowotwory i to nie tylko u kobiet. U mężczyzn to on zazwyczaj odpowiada za raka odbytu i prącia oraz za raka gardła i krtani. Szczepionka chroni przed onkogennymi typami wirusa, a zatem chroni również przed rakiem! Zobacz, kto może i powinien się zaszczepić oraz kiedy i w jaki sposób to zrobić.
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV występuje powszechnie i szacuje się, że 80% osób aktywnych seksualnie będzie miało z nim kontakt przynajmniej raz w życiu. Przenosi się on bardzo łatwo i to nie tylko podczas typowego stosunku, ale również podczas kontaktów oralnych i analnych. Prezerwatywa nie chroni w pełni przed zakażeniem, choć oczywiście istotnie zmniejsza ryzyko. Szczepionka na HPV to jedyna szczepionka, która może uchronić przed zakażeniem, a zatem również przed rakiem.
Zidentyfikowano już ponad 120 typów wirusa HPV i nie wszystkie są groźne. Większość infekcji przebiega bezobjawowo i organizm sam sobie z nimi radzi. Zabiera mu to jednak czasem nawet dwa lata. Jest jednak przynajmniej 15 typów onkogennych, co oznacza, że mogą wywołać nowotwór. Niektóre objawiają się w postaci kłykcin kończystych — łagodnych choć niezbyt estetycznych, kalafiorowatych brodawek w okolicy narządów płciowych. Niektóre powodują złośliwe nowotwory — raka szyjki macicy, raka odbytu, gardła i krtani.
Czy warto ryzykować, że trafimy właśnie na te, jeśli mamy dostępne szczepionki?
Szczepienie na HPV uczy organizm rozpoznawać białka otoczki wirusa, aby w przypadku prawdziwego zakażenia, był on od razu gotowy do walki i zniszczenia wirusa. Skuteczność szczepionki jest bardzo wysoka. Szczepiąc się, możemy zatem uniknąć rozwoju poważnej choroby.
W Australii gdzie prowadzi się badania przesiewowe na HPV, a szczepienia są powszechne i bezpłatne od 2013 roku, diagnozuje się 7 przypadków na 100 tys. kobiet. Dla porównania w Polsce jest to 46 przypadków.
Kto może się zaszczepić na HPV
Szczepienia są najbardziej skuteczne, jeśli szczepionka zostanie podana przed pierwszym kontaktem z wirusem. Stąd do niedawna szczepienia rekomendowane były tylko dla dziewczynek, przed rozpoczęciem przez nie współżycia.
To już nieaktualne!
Zaszczepić na HPV mogą się również osoby dorosłe, nawet te, które współżyją lub miały już kontakt z wirusem. Pamiętajmy, że typów wirusa jest tak wiele, że nawet jeśli chorowaliśmy lub jesteśmy bezobjawowymi nosicielami jednego typu, nadal można i warto zaszczepić się na te najbardziej niebezpieczne. Tym bardziej że nawet samoistne wyleczenie infekcji nie chroni przed powtórnym zakażeniem.
W naszej klinice oferujemy szczepionkę o najszerszym zakresie działania — Gardasil 9, która zabezpiecza przed dziewięcioma typami wirusa wywołującymi objawy — w tym onkogennymi typami 16 i 18, które odpowiadają za większość przypadków raka szyjki macicy i odbytu.
Można ją podawać od 9. roku życia kobietom i mężczyznom. Nie określono górnej granicy wieku.
Decyzję o kwalifikacji do szczepienia podejmuje jednak zawsze lekarz na podstawie wywiadu i historii medycznej.
W naszej Klinice w Białymstoku szczepieniami na HPV zajmuje się dr Monika Leśniewska – umów się na wizytę 690 575 686
W Olsztynie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 89 532 61 24
Schemat dawkowania szczepionki Gardasil 9
By szczepienie dawało pełną ochronę, szczepionkę na HPV należy przyjąć zgodnie z ustalonym schematem.
U osób w wieku 9-14 lat podajemy dwie dawki — druga powinna być podana w okresie 5-13 miesięcy po pierwszej.
U osób powyżej 15 roku życia konieczne są trzy dawki podane w ciągu roku.
Drugą dawkę podaje się po upływie dwóch miesięcy od pierwszej, a trzecią po upływie czterech miesięcy od drugiej. Pomiędzy pierwszą i drugą dawką zawsze należy zachować co najmniej miesiąc odstępu, pomiędzy drugą i trzecią – trzy miesiące.
Szczepionkę podaję się domięśniowo. Po przyjęciu szczepionki można spodziewać się standardowych dolegliwości — lekkiego bólu i zaczerwienienia w okolicy wkłucia oraz bólu głowy.
Szczepienie na HPV a cytologia
Dotychczas mówiło się o tym, że najważniejszym badaniem profilaktycznym chroniącym przed rakiem szyjki macicy jest cytologia. Trudną ją przecenić, ponieważ pozwala wykryć zmiany już na wczesnym etapie rozwoju choroby i odpowiednio szybko rozpocząć terapię. Cytologia wykrywa zatem skutki działania wirusa. Nie tyle więc chroni przed chorobą, ile daje szansę na skuteczne leczenie.
Szczepienie daje dużo większy poziom ochrony, bo blokuje wirusa i uniemożliwia mu działanie — działa więc na przyczynę i zabezpiecza przed rozwojem choroby!
W praktyce szczepienie na HPV jest więc szczepieniem przeciwko rakowi.
Przypomnijmy — rak szyjki macicy zabija co roku blisko 230 tys. kobiet na świecie. Wirus nie pyta o wiek, o życiowe plany, czy o status społeczny. Czeka na odpowiedni moment i atakuje. Tylko czy jakikolwiek moment jest odpowiedni? Wykorzystajmy zatem możliwości nauki, aby zapobiegać infekcji, ale nie zapominajmy o regularnej kontroli.
Ile kosztuje szczepienie na HPV
Szczepienia na HPV w Polsce nie są niestety refundowane. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jedynie uruchomienie programu w odniesieniu do dzieci 12-13-letnich i to przy wykorzystaniu szczepionki chroniącej przed dwoma typami wirusa. Dobre i to.
Nasza Klinika oferuje wszystkim chętnym szczepionkę Gardasil 9, która daje ochronę przed dziewięcioma typami wirusa (również tymi wywołującymi łagodne brodawki), którą mogą przyjąć również osoby dorosłe.
Koszt takiej szczepionki to ok. 500 zł i można ją kupić w Klinice. Można również zgłosić się do nas z własną szczepionką.
Po szczegóły zapraszamy do kontaktu:
Klinika Artemida Białystok 690 575 686
Klinika Artemida Olsztyn 89 532 61 24