Dofinansowanie do procedury in vitro 2023

wsparcie wojewódzkie                       wsparcie miejskie

x

Endometrioza

Jest bolesną i częstą przyczyną niepłodności. Zapewniamy wsparcie w wykonaniu niezbędnych badań, diagnozy i leczenia endometriozy tak, abyś mogła zostać mamą.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

    Sprawdź jak możemy Ci pomóc




    Wybierz klinikę

    Rodzaj wizyty

    Endometrioza

    Większość kobiet chorujących na endometriozę ma problem z zajściem w ciążę. U ponad 35% kobiet zmagających się z niepłodnością, to właśnie ta choroba jest jej przyczyną. Chociaż endometriozie zwykle towarzyszy ból, wiele z nich trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy bezskutecznie starają się o dziecko. Na czym polega endometrioza, jak ją rozpoznać i leczyć?

    Co to jest endometrioza?

    Wnętrze macicy pokrywa błona śluzowa zwana endometrium. To w niej zagnieżdża się zarodek i w początkowym okresie z niej czerpie substancje odżywcze. Co miesiąc pod wpływem hormonów śluzówka najpierw przygotowuje się do jego przyjęcia, a potem, jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, obumiera i złuszcza się podczas miesiączki.

    W przypadku endometriozy śluzówka macicy przemieszcza się w inne miejsca. Pojawia się w jajowodach, na jajnikach, ale również na otrzewnej, a w zaawansowanych stadiach można ją znaleźć na jelitach czy pęcherzu moczowym. Niestety podlega ona takim samym zmianom jak ta w macicy, więc w okresie miesiączki, krwawi. Krew jednak nie może się wydostać na zewnątrz, więc powoduje przewlekły stan zapalny oraz powstawanie torbieli w jajnikach. Z czasem pojawiają się zrosty i uszkodzenia narządów.

    Jakie są objawy endometriozy?

    Początkowo objawy są niespecyficzne i dotyczą układu pokarmowego — nudności, wzdęcia, biegunki. Z czasem dołączają do nich ból w okolicy krzyżowej i bóle brzucha. Bolesne staje się załatwianie i współżycie. Ponieważ dolegliwości pojawiają się głównie podczas miesiączki, to z nią jest kojarzony ból. W miarę rozwoju choroby jednak trwa on coraz dłużej i może się nasilać.

    Do lekarza pacjentka trafia zwykle wtedy, kiedy mimo starań nie udaje jej się zajść w ciążę. Przewlekły stan zapalny, oprócz dolegliwości bólowych, osłabia bowiem jakość komórek jajowych, obniża aktywność plemników i utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

    Jak rozpoznać endometriozę?

    W początkowym stadium jest to trudne. W badaniu ginekologicznym widać tylko bardzo zaawansowane zmiany, podczas badania USG można zauważyć torbiele, ale nie jest to zawsze jednoznaczne z endometriozą. Dla potwierdzenia diagnozy konieczne jest badanie laparoskopowe i pobranie wycinków z ognisk endometrialnych zlokalizowanych w nietypowych miejscach.

    Jak się leczy endometriozę?

    Choroba ma tendencje do nawracania. Nie jest znana jej przyczyna, więc leczenie jest głównie objawowe. Na ten moment stosowane są dwie metody – podawanie leków antykoncepcyjnych hamujących aktywność hormonalną jajników i macicy oraz operacyjne usuwanie ognisk endometrium z miejsc, gdzie nie powinno ich być. 

    Tymczasem do lekarza trafiają głównie kobiety starające się o dziecko. Leki hamujące owulację, wykluczają zajście w ciążę podczas kuracji i nie zwiększają szans w przyszłości.

    Usuwanie zmian i spowodowanych przez nie zrostów i torbieli, pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ale również go nie gwarantuje. 

    Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Każdy przypadek jest inny i wymaga odpowiedniego podejścia.

    Jeśli więc obserwujesz u siebie bolesne i obfite miesiączki, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Im dłużej trwa choroba, tym większe będą jej skutki. Choć choroby nie można całkowicie wyleczyć to można sprawić, że nie będzie tak dokuczliwa.

    Jeśli już bezskutecznie staracie się o dziecko, przyczyny mogą być różne. Gdy winna okaże się endometrioza, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Wam zostać rodzicami.

     

    Umów wizytę

      Sprawdź jak możemy Ci pomóc




      Wybierz klinikę

      Rodzaj wizyty