Biorstwo zarodków

Kiedy nie jest możliwe doprowadzenie do ciąży drogą naturalną, mimo leczenia, przychodzi czas na rozważenie innych metod, w tym in vitro.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc  Wybierz kliknikę

  OlsztynBiałystok

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc   Wybierz kliknikę

   OlsztynBiałystok

   Biorstwo zarodków

   Problem z płodnością dotyczy czasem jednego z partnerów, czasem obojga. Zwykle jednak możliwe są różne formy terapii. Jedną z nich jest zapłodnienie pozaustrojowe i wszczepienie do macicy zarodka. Aby to jednak było możliwe, potrzebna jest komórka jajowa matki i plemnik ojca.

   Czasem jednak nie jest to możliwe, bo jeden z partnerów jest bezpłodny (czyli jest to trwałe i nieodwracalne). Wówczas ratunkiem staje skorzystanie z banku nasienia lub komórek jajowych. Gdy jednak problem dotyczy obojga partnerów (np. z powodu wad genetycznych) albo procedura in vitro własnymi komórkami nie przyniosła efektu, szansą na ciążę jest adopcja zarodka.

   Skąd się biorą zarodki do adopcji?

   W procedurze in vitro faza przygotowawcza jest dość skomplikowana, dlatego zwykle pobiera się i zapładnia kilka komórek, aby w razie niepowodzenia móc od razu skorzystać z kolejnego zarodka. Ta nadwyżka jest zamrażana. Wielu parom jednak udaje się zajść w ciążę, zanim ją wykorzystają i wówczas od nich zależy decyzja czy zarodki zostaną zniszczone, czy zgodzą się oni na przekazanie ich do adopcji.

   Kiedy zgłosi się para chętna przyjąć zarodek, jest on dopasowywany pod kątem grupy krwi, ale też tak, aby w miarę możliwości dziecko było podobne do przyszłych rodziców — porównuje się cechy fenotypowe dawców i biorców (kolor oczu, włosów, budowa ciała itp.).

   Jak się przygotować do transferu zarodka?

   W cyklu, poprzedzającym transfer, należy ustalić protokół przyjmowania leków oraz wykonać badanie USG potwierdzające gotowość do przyjęcia zarodka.

   Następnie ustalana jest data transferu i ewentualne procedury dodatkowe zwiększające szansę na implantację zarodka (szczególnie jeśli wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem).

   Po wszczepieniu ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych leków. W ustalonym terminie należy wykonać test ciążowy (beta HCG).

   Jeśli wynik będzie ujemny, procedurę można powtórzyć.

   Umów wizytę