Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x

Metody leczenia

Pomagamy parom, które dotknęła niepłodność. Ta choroba może mieć różne przyczyny. Nie wyklucza jednak możliwości zajścia w ciążę.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

    Sprawdź jak możemy Ci pomóc




    Wybierz klinikę

    Rodzaj wizyty

    Metody leczenia

    Klinika Artemida troszczy się o zdrowie wszystkich kobiet, ale szczególnie skupiamy się na pomocy parom, które dotknęła niepłodność. Ta choroba może mieć różne przyczyny i może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przeciwieństwie do bezpłodności nie wyklucza jednak możliwości zajścia w ciążę.

    Pomagamy więc najpierw znaleźć ową przyczynę, a potem odpowiednio dobrać leczenie, abyście mogli zostać rodzicami.

    Metody leczenia w Klinice Artemida

    Stymulacja i monitorowanie owulacji

    Kiedy stwierdzimy, że przyczyną niepłodności jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego lub samych jajników, a efektem tego brak dojrzałej komórki jajowej gotowej do zapłodnienia, pomagamy w kontrolowanym powstaniu takich komórek. Dzięki temu nasi pacjenci wiedzą kiedy, stworzyć warunki prowadzące do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Metoda najbardziej zbliżona do naturalnych okoliczności poczęcia dziecka. My wskazujemy tylko właściwy moment.

    Inseminacja

    Kiedy pojawia się problem z zapłodnieniem drogą naturalną, a przyczyną jest endometrioza, niewłaściwa reakcja układu odpornościowego, słaba jakość nasienia lub przyczyny nie udaje się ustalić, możemy podać nasienie bezpośrednio do macicy kobiety. Zwiększa to szansę na ciążę, gdyż plemniki są najpierw selekcjonowane, a sam zabieg odbywa się w okresie owulacji — naturalnej lub stymulowanej. W przypadku bezpłodności mężczyzny możemy też zaproponować inseminację nasieniem dawcy.

    Skuteczność samej metody, niestety, jest dość niska — średnio około 10%, ale można próbować kilka razy. Zwykle zaleca się do 6 prób, a przy braku skuteczności rozważa się in vitro.

    Zapłodnienie in vitro 

    Inaczej nazywane zapłodnieniem pozaustrojowym to procedura, w której do połączenia komórki jajowej z plemnikiem dochodzi poza organizmem kobiety. W naszej Klinice przeprowadzamy in vitro dwoma metodami:

    • In vitro klasyczne, które polega na umieszczeniu w kontrolowanych warunkach komórki jajowej i zdrowych plemników, z których jeden w sposób zbliżony do naturalnego samodzielnie zapładnia komórkę. 
    • In vitro metodą ICSI polega na wstrzyknięciu plemnika do komórki jajowej.

    Zarodki są następnie przenoszone do macicy.

    Mamy też własny bank nasienia, więc również pary, u których z różnych względów nie ma możliwości uzyskania prawidłowych plemników mogą zostać rodzicami.

    Leczenie męskiej niepłodności 

    Diagnostykę rozpoczyna się od badania nasienia. Jeśli z ejakulatu uda się wyselekcjonować zdrowe i zdolne do zapłodnienia plemniki, są one wykorzystywane do opisanych już metod wspomagania rozrodu. Gdy to się nie udaje, szansą jest pozyskanie ich bezpośrednio z jąder. W tym celu wykonujemy biopsję jądra (metoda TESA) i pobieramy materiał. Jeśli w nim znajdziemy plemniki, możemy je wykorzystać w metodzie in vitro.  

    Ten zabieg może być wykonywany również w celach diagnostycznych.

    Adopcja zarodka

    Ponieważ przygotowanie do procedury in vitro jest czasochłonne i dość obciążające zarówno fizycznie — dla organizmu kobiety (stymulacja hormonalna), jak i psychicznie dla obojga partnerów, przygotowywanych jest kilka zarodków. Do zabiegu wykorzystuje się jeden lub dwa, a pozostałe zamraża. Dzięki temu, gdy pierwsza próba nie zakończy się sukcesem, można od razu wykorzystać kolejne. Część par, dla których procedura była skuteczna, postanawia je zachować na później, gdy ewentualnie zdecydują się na kolejne dziecko. Niektóre zaś przekazują swoje zarodki do adopcji dla par, które nie mają szans na poczęcie dziecka z własnych komórek.

    Oncofertility — zabezpieczenie płodności przed terapią onkologiczną

    W klinice Artemida nie tylko pomagamy rozwiązywać problemy z płodnością, ale też staramy się im przeciwdziałać. Dlatego dla pacjentów, u których wykryto nowotwory, oferujemy zabezpieczenie ich komórek rozrodczych przed uszkodzeniami, które może spowodować chemioterapia lub naświetlanie. 

    Przed rozpoczęciem kuracji, pobieramy komórki komórki jajowe lub plemniki i przechowujemy je do czasu, aż ich właściciele wrócą do zdrowia i będą gotowi na zostanie rodzicami.

    Histeroskopia

    Kiedy podejrzewamy, że coś złego dzieje się w jamie macicy, mamy możliwość potwierdzenia tego przy pomocy małej kamery. Wprowadzamy ją bezpośrednio do wnętrza macicy i w dużym powiększeniu możemy dokładnie ocenić wygląd śluzówki oraz wykryć nawet niewielkie zmiany. Badanie wykonuje się w celach diagnostycznych — przy zaburzeniach miesiączkowania, czy niepłodności, ale również do usuwania wykrytych zmian typu zrosty, mięśniaki czy polipy. Jest to więc sposób zarówno na znalezienie przyczyny problemów, jak i na ich leczenie.

    Laparoskopia

    To zabieg, który pozwala bez dużej ingerencji chirurgicznej zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej. Poprzez małe nacięcia w skórze wprowadza się kamerę oraz mikro narzędzia i przy ich pomocy wykonuje zabieg. Dzięki temu pacjentka szybciej wraca do formy. 

    Metodę tę wykorzystuje się przy diagnozowaniu i leczeniu endometriozy, w celu sprawdzenia drożności jajowodów i usuwania ewentualnych zrostów, guzków i torbieli oraz przy diagnostyce niewyjaśnionych krwawień i dolegliwości bólowych w obrębie miednicy. Przy pomocy laparoskopii usuwa się również ciąże pozamaciczne.

    Umów wizytę

      Sprawdź jak możemy Ci pomóc




      Wybierz klinikę

      Rodzaj wizyty