Badania genetyczne
Pozwalają wykryć zmiany w DNA rodziców i płodu. To również najpewniejsza metoda ustalenia ojcostwa, uznawana przez sądy na całym świecie.
Umów wizytę
Badania genetyczne
Badania genetyczne pozwalają wykryć zmiany w DNA rodziców i płodu. Umożliwiają uzyskanie ważnych informacji o zdrowiu człowieka. Są coraz bardziej dostępne i mają coraz większe znaczenie w nowoczesnej opiece medycznej. To również najpewniejsza metoda ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa, uznawana przez sądy na całym świecie.
Badania genetyczne płodu
Nieinwazyjnym badaniem genetycznym w ciąży jest badanie wolnego DNA płodowego – całkowicie bezpieczne zarówno dla płodu, jak i dla mamy.
Inwazyjne badania prenatalne to druga grupa procedur diagnostycznych, wykonywanych o wiele rzadziej, tylko wtedy, gdy istnieją wyraźne wskazania. Mogą być bowiem niekomfortowe dla matki i stwarzają niewielkie ryzyko powikłań.
Spośród prenatalnych badań inwazyjnych najczęściej wykonuje się amniopunkcję, która polega na nakłuciu pęcherza płodowego i pobraniu znajdującego się w nim płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki płodu.
Badania prenatalne różnią się sposobem wykonania, zakresem wykrywanych u płodu wad, ryzykiem powikłań oraz ceną, która waha się od ok. 900 złotych do ok. 2,5 tysiąca złotych.
Jakie badania genetyczne wykonać w ciąży?
Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest to USG płodu i badania z krwi, polegające na oznaczeniu białka ciążowego (PAPP-A) oraz wolnego bHCG (wolna gonadotropina kosmówkowa). Na ich podstawie określa się ryzyko wad rozwojowych u dziecka (zespół Downa, zespół Edwardsa, rozszczep kręgosłupa i inne).
Przyszła mama może zdecydować się również na wykonanie badania NIFTY by GenePlanet, z wykorzystaniem DNA komórek płodowych, zawartych w jej krwi lub badanie MTHFR, wykrywające nieprawidłowości w genie MTHFR, które mogą powodować zaburzenia w przyswajaniu kwasu foliowego.
Badania genetyczne mężczyzn w kierunku zaburzeń płodności
Dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym przyszły tata może sprawić, czy występują u niego nieprawidłowości w obrazie chromosomów, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę, czy ma genetyczną skłonność do przeciążenia żelazem, która może obniżać jakość i ilość nasienia, jakie ma szanse na poczęcie zdrowego dziecka, wreszcie – czy istnieją zmiany w chromosomach, które może przekazać swoim dzieciom?
Dostępność wszystkich niezbędnych badań w jednym miejscu zapewnia kompleksowe leczenie pod okiem specjalistów. Poznaj pełną ofertę badań laboratoryjnych kliniki Artemida.
Umów wizytę