Leczenie otyłości
Otyłość to choroba, która rzutuje na cały organizm i wymaga specjalistycznego leczenia. Najpierw ustalamy przyczynę choroby, a następnie planujemy terapię i kontrolujemy jej przebieg.
Umów wizytę
Leczenie otyłości
Otyłość to nie tylko zbędne kilogramy i kwestia estetyczna. To choroba, która rzutuje na cały organizm i wymaga specjalistycznego leczenia. Bez zmian w diecie i zwiększenia aktywności fizycznej się nie obędzie, ale odradzamy podejmowanie tych działań na własną rękę. Otyłość, jak każdą chorobę, powinno się leczyć pod kontrolą lekarza.
Nagromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Przeciążony układ krążenia odpowiada chorobami serca i nadciśnieniem, stawy i kości zaczynają boleć i się deformują, utrudniając poruszanie, zaburzona jest gospodarka hormonalna, mogą pojawić się zaburzenia płodności. Stopniowo pogarsza się nasze samopoczucie, kondycja fizyczna i psychiczna.
Czy wystarczy zbilansowana dieta? Oczywiście, że nie. W tym przypadku trzeba najpierw ustalić przyczynę choroby, a następnie zaplanować całą terapię oraz kontrolować jej przebieg.
Przyczyny otyłości
Aby wdrożyć leczenie, trzeba sprawdzić, co wywołuje chorobę. W przypadku otyłości przyczyna często jest złożona. Czasem dominują kwestie środowiskowe (zła dieta, mało ruchu), często powodują ją zaburzenia hormonalne, ale zdarza się również, że głównym sprawcą są problemy natury psychologicznej (zajadanie stresu, niska samoocena). Najczęściej jednak wszystkie te czynniki występują razem i wzajemnie się przeplatają — u jednych osób jako przyczyna, u innych jako skutek.
Diagnostyka otyłości
Otyłość widać. Nie trzeba więc obliczać wskaźnika BMI (stosunek masy ciała do wzrostu), żeby ją potwierdzić. Ma jednak znaczenie to, gdzie tłuszcz jest rozmieszczony, dlatego ważniejszy jest pomiar obwodów talia-biodra, a jeszcze lepszy wynik da analiza składu ciała oparta o mierzenie oporności elektrycznej poszczególnych tkanek (bioimpendancja).
Kolejny etap to badania ogólne obrazujące kondycję organizmu oraz konsultacja endokrynologiczna, aby wykluczyć bądź potwierdzić hormonalne tło zaburzeń metabolicznych. Tu ważna uwaga, czasem trudno stwierdzić, czy to problem hormonalny spowodował otyłość, czy też jest on jej skutkiem. Zawsze jednak wymaga leczenia.
Otyłości najczęściej towarzyszą stany przedcukrzycowe lub cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej (wysoki cholesterol), ale może być ona również spowodowana zaniedbaną niedoczynnością tarczycy. U kobiet jako objaw można zaobserwować zaburzenia cyklu miesiączkowego i trudności z zajściem w ciążę.
Leczenie otyłości
Poza leczeniem przyczynowym, jeśli jest konieczne, do obniżenia wagi niezbędne są:
- zbilansowana dieta i regularność posiłków,
- aktywność fizyczna dopasowana do stanu zdrowia i możliwości pacjenta.
Ważne jest, aby wprowadzane zmiany miały charakter nawykowy, bo do utrzymania efektu konieczne będzie przestrzeganie zaleceń do końca życia. Inaczej po chwilowym sukcesie czeka nas efekt jojo.
Dlatego z pacjentem powinien pracować zespół specjalistów:
- lekarz, którego rolą jest kontrola stanu zdrowia pacjenta i ewentualne wprowadzenie leczenia farmakologicznego,
- dietetyk, który pomaga zbilansować dietę i wyrobić dobre nawyki żywieniowe,
- fizjoterapeuta, którego zadaniem jest dobranie obciążenia i aktywności fizycznej do aktualnych możliwości pacjenta i kontrola jego postępów,
- psychoterapeuta, który pomoże uporać się z niską samooceną, zajadaniem stresu czy nawet trudami leczenia.
W zaawansowanych przypadkach (otyłość olbrzymia) lub przy zagrażających życiu powikłaniach konieczna może okazać się również operacja bariatryczna, potocznie nazywana zmniejszeniem żołądka. Dlatego decyzja o sposobie leczenia powinna być zawsze podjęta przez lekarza, po przeprowadzeniu kompletu badań.
W leczeniu otyłości sukces mierzy się nie szybkością chudnięcia, czy liczbą straconych kilogramów, ale trwałością efektu. Ważne też, że choć im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej dla naszego organizmu, to nigdy nie jest za późno, aby zacząć.
Umów wizytę