Dofinansowanie do procedury in vitro 2023

wsparcie wojewódzkie                       wsparcie miejskie

x

Badania hormonalne

Hormony determinują prawidłowe działanie całego organizmu. Kompleksowe badania pomogą zdiagnozować i leczyć przyczyny niepłodności.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  Wybierz klinikę

  Rodzaj wizyty

  Badania hormonalne

  Organizm ludzki jest bardzo skomplikowanym mechanizmem i czasem trudno jest zrozumieć, jak działa każdy jego element, a co dopiero wszystkie razem. Tym co reguluje ich współpracę są hormony.

  Jak działają hormony?

  Hormony to substancje produkowane i wydzielane w bardzo małych ilościach, ale o ogromnym znaczeniu. Przekazują one informacje pomiędzy narządami, regulując w ten sposób ich pracę. To od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a zaburzenia w wydzielaniu nawet jednego z nich mogą rozregulować pozostałe. To z kolei powoduje wiele często niejednoznacznych dolegliwości. 

  Przede wszystkim, hormony wpływają na większość codziennych procesów metabolicznych, takich jak przemiana materii, trawienie czy wydalanie. Od nich również w dużej mierze zależy równowaga psychiczna. Wreszcie regulują procesy długoterminowe, jak wzrost, dojrzewanie, czy zdolność do rozmnażania. 

  Zaburzenia hormonalne – objawy

  Wśród najczęściej występujących dolegliwości spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi u kobiet są:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego – brak regularności, bardzo skąpe lub obfite miesiączki, brak owulacji,
  • problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem,
  • spadek libido,
  • nadmierne owłosienie pojawiające się również w “męskich” okolicach,
  • zmiany skórne (suchość, wypryski, przebarwienia),
  • trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała niezwiązane z dietą,
  • wahania nastroju.

  Te objawy mogą być spowodowane wieloma innymi przyczynami, ale kiedy nie da ich się wyjaśnić w prosty sposób, przeprowadza się badania hormonalne. 

  W naszej klinice wykonujemy następujące badania

  • hormony cyklu płciowego (LH, FSH, E2, PRG, PRL, T), umożliwiają ocenę  cyklu płciowego oraz identyfikację czynników prowadzących do jego zaburzeń 
  • rezerwę jajnikową (poziom AMH w surowicy), aby ocenić szansę na zajście w ciążę
  • hormony tarczycy – ft3 i ft4 oraz regulujący ich wydzielanie TSH, pozwalające zdiagnozować niedoczynność i nadczynność tarczycy
  • przeciwciała anty-TPO i anty TG, TRab, których poziom pozwala wykryć choroby autoimmunologiczne tarczycy (Hashimoto i choroba Gravesa Basedowa).
  • ocena stężenia insuliny na czczo lub w teście obciążenia glukozą   pozwala ocenić wrażliwość tkanek na jej działanie i potwierdzić lub wykluczyć insulinoopornośći 

  Warto pamiętać, że hormony oddziałują na siebie wzajemnie, więc problemy z płodnością mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy oraz innych problemów endokrynologicznych Stąd konieczna jest kompleksowa diagnostyka.

  Jeśli więc niepokoi Cię nieregularność cyklu, czujesz, że już dawno powinnaś zostać mamą ale coś nie wychodzi lub po prostu podejrzewasz u siebie jakieś zaburzenia – przyjdź na wizytę. U nas znajdziesz odpowiedź na trudne pytania, a my zatroszczymy się o Twoje zdrowie i szczęście.

  Umów wizytę

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc
   Wybierz klinikę

   Rodzaj wizyty