Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
kółko 27.07.24.

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności — jak się przygotować?

Zastanawiasz się nad wizytą w klinice leczenia niepłodności, ale targają tobą obawy i wątpliwości? Czy to już ten moment? Czego się spodziewać? W tym artykule podpowiemy, jak się do niej przygotować, żeby dowiedzieć się jak najwięcej, co się może przydać i o czym pomyśleć przed wizytą, aby przełamać lęk i stres.

Pierwsza wizyta to zwykle wizyta konsultacyjna, ale może ona wiele wyjaśnić. Im lepiej się do niej przygotujecie, tym więcej odpowiedzi uzyskacie. Czas w tym przypadku raczej nie działa na korzyść, więc po co go tracić? Zacznijmy więc od tego — kiedy na taką wizytę się umówić.

Czy to już czas na wizytę w klinice niepłodności?

Nasi lekarze zawsze mówią, że do każdej ciąży się trzeba przygotować. Nawet pary, które jeszcze nie podjęły starań, powinny się przebadać, aby uniknąć stresu i niepewności, w razie jakby coś szło nie po ich myśli. Tym bardziej, że w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, łatwiej będzie sobie z nimi poradzić przed ciążą, niż w trakcie jej trwania.

Zwykle jednak po podjęciu decyzji, że chcecie zostać rodzicami, niezwłocznie przystępujecie do działania. Czasem udaje się od razu, ale czasem starania o ciążę nie przynoszą efektu. Pojawia się niepokój i pytanie, czy już czas wybrać się na konsultację niepłodnościową? 

Przyjmuje się, że rok bezskutecznych starań to pora, kiedy trzeba poszukać przyczyny braku ciąży. To jednak nie jest regułą, bo znaczenie ma również wiek kobiety, stan zdrowia obojga partnerów, historia rodzinna itp. Im starsi partnerzy, tym szybciej warto się zgłosić do kliniki. W każdym razie nigdy nie jest za wcześnie, ale lepiej nie odwlekać tego zbyt długo. W najlepszym przypadku usłyszycie, że wszystko jest w porządku, a najgorszym od razu przystąpimy do działania.

Kto powinien wykonać badania jako pierwszy

To trudny temat dla pary, ale o dziecko staracie się oboje, więc przebadać powinniście się również oboje. Dlatego na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności zapraszamy parę. Oczywiście każdy z partnerów będzie też zbadany indywidualnie, ale nie dopuszczamy do sytuacji, żeby tylko jedna z osób brała winę na siebie”. Statystycznie przyczyna niepłodności rozkłada się po równo na mężczyzn i kobiety. Pierwsza wizyta to głównie szczegółowy wywiad i analiza dotychczasowej historii medycznej i rodzinnej, stąd warto sobie przygotować dokumenty i porozmawiać z rodzicami. 

O co pyta lekarz na pierwszej wizycie

Pytania na pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności będą dotyczyły przede wszystkim waszego aktualnego stanu zdrowia, historii starania o dziecko oraz stylu życia.

Stan zdrowia i historia leczenia

Lekarz na pewno zapyta o to, czy chorujecie przewlekle, czy przyjmujecie na stałe jakieś leki, czy przeszliście dotychczas jakieś operacje i zabiegi. Będzie też chciał wiedzieć, czy w rodzinie występowały choroby genetyczne lub problemy z płodnością. Jeśli choć raz odpowiedzieliście „tak”, zabierzcie na wizytę dokumentację medyczną i wyniki dotychczasowych badań. Nie musicie jednak robić żadnych na własną rękę przed wizytą.

Zdrowie reprodukcyjne

Pod tym pojęciem kryją się pytania, o to, od kiedy staracie się o dziecko, włącznie z pytaniem o to, czy wasze pożycie intymne jest regularne i satysfakcjonujące, czy może skupiacie się tylko na poczęciu potomka. Wbrew pozorom to może mieć znaczenie, bo ciąża zaczyna się w głowie.

Lekarz będzie chciał wiedzieć, czy stosowaliście wcześniej antykoncepcję i jaką oraz kiedy z niej zrezygnowaliście. Ważne będzie też czy to ma być pierwsza ciąża, czy kolejna. Zarówno wcześniejsze poronienia, jak i niepłodność wtórna, będą istotną wskazówką dla lekarza. 

Padnie też pytanie o przebieg cyklu miesiączkowego — czy jest regularny, czy miesiączki są bolesne oraz o zdrowie partnera — czy nie występują zaburzenia erekcji, problemy z wytryskiem itp. Pewne jest też pytanie o wcześniej stwierdzane nieprawidłowości lub choroby układu rozrodczego (mięśniaki, zespół policystycznych jajników, endometrioza) oraz infekcje intymne. Panowie mogą spodziewać się pytania o stosowanie sterydów w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Historia leczenia niepłodności

Na pierwszej wizycie możecie spodziewać się również pytań, jakie dotychczas działania mające na celu zajście w ciąże podejmowaliście. Czy może robiliście jakieś badania — testy owulacyjne, badania genetyczne, a może próbowaliście już leczenia w innej klinice i jeśli tak to, jakimi metodami i jakie były efekty. 

Zapyta, czy stosujecie lub stosowaliście jakiekolwiek leki, lub suplementy poprawiające płodność, lub alternatywne metody ją wspierające. Jeśli tak, to nie ukrywajcie tego.

Styl życia i nawyki

Te pytania dość często zaskakują naszych pacjentów, więc i o tym uprzedzamy. 

Lekarz zapyta Was o to, jak się odżywiacie, jak sypiacie, jak długo pracujecie i w jakich warunkach (praca siedząca, fizyczna, w szkodliwych warunkach). Będzie chciał wiedzieć, czy uprawiacie sport, czy może wasza aktywność fizyczna jest znikoma. Znaczenie ma też poziom stresu, o to, jak sobie z nim radzicie. No i wreszcie o to, jak często sięgacie po używki typu papierosy, alkohol.

Badania na pierwszej wizycie niepłodnościowej

Wywiad zajmuje większą część pierwszej wizyty, ale trzeba również sprawdzić, czy istnieją trzy niezbędne elementy do naturalnego zajścia w ciążę. A do tego potrzebne są: dojrzała komórka jajowa, drożny jajowód, którym wyruszy ona z jajnika na spotkanie z plemnikiem i zdrowy plemnik. Wykonuje się zatem podstawowe badanie ginekologiczne, wsparte badaniem USG, które ma ocenić stan narządów rodnych kobiety — szczególnie drożność jajowodów, partner otrzymuje skierowanie na badanie nasienia oraz zaleca się badanie mające ocenić przebieg owulacji.

Co, jeśli wyniki badań nie są zadowalające

Jeśli lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu podstawowych badań ma jakiekolwiek wątpliwości, wówczas zleca dalszą diagnostykę. Tu wachlarz jest naprawdę duży i u każdej pary może wyglądać inaczej.

Prawdopodobnie już na pierwszej wizycie dowiecie się, jak będzie przebiegało to u Was. Może to być zalecenie zmiany stylu życia, czy wyjazd na urlop, ale bywa i tak, że od razu uzna, że bez wsparcia nie da rady i pokieruje was dalej.

Pamiętajcie też, że macie prawo wiedzieć o wszystkim, co was dotyczy i żadne pytanie nie powinno być wstydliwe ani niewłaściwe. Liczymy jednak na wzajemność — nie ukrywajcie ważnych informacji, nawet jeśli wydają się wstydliwe. Jeśli chcecie dopytać o zaproponowaną ścieżkę leczenia, dostępność innych metod, szanse powodzenia, koszty, czas trwania wybranej metody — nasi lekarze z chęcią wam wszystko wyjaśnią.

Mamy też ogromną prośbę — jeśli coś budzi wasz niepokój, nie odwlekajcie wizyty w klinice. Niestety natura nie stoi po naszej stronie i każdy miesiąc, rok zwłoki obniża szanse na ciążę. Tymczasem bywa, że naprawdę niewiele trzeba zrobić, aby spełniło się wasze marzenie o zostaniu rodzicami. 

Co warto zapamiętać

  • przygotuj dokumentację medyczną i porozmawiaj z rodziną o historii chorób,
  • zapisz pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi,
  • oboje partnerzy powinni być zaangażowani w proces diagnostyczny,
  • bądźcie szczerzy i otwarci podczas rozmowy z lekarzem,
  • nie odwlekajcie wizyty – czas jest kluczowy w leczeniu niepłodności,
  • zaufajcie specjalistom i nowoczesnym metodom leczenia.

Uwaga – w Klinice Artemida dostępne jest dofinansowanie do in vitro (Białystok, Olsztyn)