Ciąża po 35 roku życia
Dla położników ciąża po 35 roku życia to ciąża geriatryczna.
Brzmi trochę okrutnie, prawda? Przecież Ty dopiero dojrzewasz do podjęcia decyzji o zostaniu mamą i zupełnie nie czujesz się staro! Wiadomo – zegar biologiczny tyka, ale czy naprawdę odkładanie ciąży jest aż takie ryzykowne? Czy faktycznie czekaliście już zbyt długo?
Natura tak to sobie zaplanowała, że najlepszy czas dla kobiety na urodzenie dziecka to 20-25 lat. Fizjologicznie. Problem w tym, że ten plan powstał parę tysięcy lat temu i trochę nie przystaje do obecnego tempa życia, aspiracji, planów na przyszłość czy możliwości medycyny. Dojrzałość emocjonalna i społeczna również niekoniecznie idzie w parze z fizjologią. W tym optymalnym wieku wielu z nas po prostu jest jeszcze gotowych na zostanie rodzicami. Najpierw chcemy skończyć studia, wyszaleć się, potem znaleźć dobrą pracę i odłożyć trochę pieniędzy, kupić mieszkanie, szukamy odpowiedniego partnera. Czas jednak ucieka i raptem się okazuje, że nasze plany troszkę się rozmijają z planami natury.
Zajście w ciążę po 35 roku życia
Sam wiek ani nie wyklucza ciąży, ani nie przesądza o jej niepowodzeniu. Wiele kobiet w tym wieku bez problemu zachodzi w ciążę, przechodzi ją bez większych dolegliwości i rodzi zdrowe dziecko siłami natury. Statystki jednak pokazują, że po 30 urodzinach już nie tak łatwo zajść w ciążę, a gdy się to uda, częściej niż u młodszych matek pojawiają się powikłania jej przebiegu. Porody także bywają trudniejsze, szczególnie gdy jest to pierwsza ciąża. Po 35 roku płodność zaczyna gwałtownie spadać i z każdym rokiem jest coraz trudniej o poczęcie.
Skąd się biorą te trudności?
Rezerwa jajnikowa
W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy swoje komórki rozrodcze produkują na bieżąco, kobiety rodzą się już z gotowym pakietem oocytów. Z nich w ciągu całego życia będą powstać komórki jajowe zdolne do zapłodnienia. W jednym cyklu miesięcznym standardowo dojrzewa jedna komórka. Z upływem lat ich pula się zatem wyczerpuje.
Dojrzała komórka jajowa jest gotowa do połączenia z plemnikiem przez około dobę. To niezbyt długo, prawda? Tak naprawdę to tylko jeden dzień szansy co miesiąc. Im jednak kobieta jest starsza, tym częściej owulacje bywają nieregularne albo wręcz pojawiają się cykle bezowulacyjne. Coraz trudniej więc trafić w odpowiedni moment. Do tego dochodzą zaburzenia hormonalne, przeszkody fizyczne takie jak mięśniaki, niedrożne jajowody czy endometrioza, których nasilenie rośnie z wiekiem i w ten sposób szanse na poczęcie potomka spadają.
Czy powinnaś się już martwić?
W naszej klinice dostępne są badania pozwalające określić poziom rezerwy jajnikowej, a zatem prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz czas, jaki pozostał Ci do menopauzy.
BIAŁYSTOK 690 575 686 ☎️ OLSZTYN 89 532 61 24 ☎️ BARTOSZYCE 534 264 589
Błędy genetyczne i wady wrodzone
Późna ciąża to również większe ryzyko poronienia i wad wrodzonych u dziecka. Dlaczego?
W momencie zapłodnienia łączy się ze sobą materiał genetyczny mamy i taty. Każde z nich daje połowę i dopiero całość tworzy przepis na nowego człowieka. Ten materiał to kod, który odpowiada za powstanie poszczególnych części ciała, kolor oczu, włosów oraz za rozwój wszystkich organów. Niestety tu ponownie natura daje o sobie znać i oocyty nie tylko się kończą, ale spada również ich jakość. U obojga rodziców częściej występują czynniki mogące uszkodzić te delikatne genetyczne struktury. Wystarczy niewielki błąd by cały proces poszedł nie tak.
Od tego, gdzie pojawi się uszkodzenie kodu, zależą dalsze losy ciąży. Jeśli błąd jest poważny i nie może się ona dalej rozwijać, natura zazwyczaj mówi stop i kończy się to poronieniem samoistnym. Czasem jednak wada genetyczna nie wpływa na przebieg ciąży, ale dziecko rodzi się chore np. na zespół Downa. Konsekwencją nieprawidłowości mogą być również zaburzenia rozwojowe — wady serca, przepukliny mózgowo-rdzeniowe czy nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego.
Chcemy w tym miejscu podkreślić, że wady genetyczne mogą się pojawić niezależnie od wieku matki i ojca.
Nie da się jednak ukryć, że z upływem czasu ich prawdopodobieństwo rośnie. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek obawy albo w Twojej rodzinie zdarzały się już przypadki narodzin dzieci obciążonych wadami, warto wykonać badania genetyczne jeszcze przed zajściem w ciążę.
Gdy masz już ponad 35 lat, przysługują Ci również badania prenatalne w trakcie ciąży. Pozwalają one upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo, a w razie problemów, jak najszybciej podjąć dalsze kroki. Możliwości medycyny pozwalają leczyć wiele chorób jeszcze w okresie płodowym. Poza tym, wiedząc, że dziecko urodzi się chore, można się lepiej przygotować na jego pojawienie. Nie warto rezygnować z badań jeszcze z jednego powodu. Czasem nieprawidłowy rozwój ciąży może zagrozić zdrowiu i życiu matki! Wtedy wczesne wykrycie wad może być kluczowe.
W naszej klinice nie czekamy, aż sprawy się same rozwiążą. Niezależnie od wieku kobiety.
Jak się przygotować do ciąży po trzydziestce
Przygotowania do samej ciąży w zasadzie są podobne w każdym wieku. Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem starań należy zadbać o zdrową dietę, unormować masę ciała i zacząć przyjmować witaminy (w tym kwas foliowy). Dobrze zrobi odstawienie alkoholu i papierosów, ograniczenie innych używek i aktywność fizyczna. Dotyczy to również ojca!
Koniecznie umów się na wizytę u ginekologa, aby wykonać podstawowe badania i sprawdzić, czy nie masz jakichś problemów utrudniających zajście w ciążę (USG, cytologia, hormony tarczycy, morfologia). Świadomość ryzyka pozwoli łatwiej przyjąć ewentualne niepowodzenia, a nieprawidłowości wykryte w ten sposób będzie można najpierw usunąć, a dopiero potem rozpocząć starania.
Potrzebujesz więcej szczegółów?
Przeczytaj nasz poradnik jak się przygotować do ciąży
To z czym na pewno trzeba się liczyć, to ryzyko niepowodzenia w pierwszej, czy drugiej próbie. O ile jednak u młodszych kobiet dopiero rok nieskutecznych starań powinien skłonić do wizyty u lekarza, tak po 35 roku życia, nie ma co zwlekać, bo szanse na naturalne poczęcie spadają z każdym miesiącem.
Gdy dobrze się przygotowaliście, a mimo to po pół roku nadal nie wychodzi, zapraszamy na konsultację.
Problemy zdrowotne u ciężarnych po 35 roku
Wspomnieliśmy już o poronieniach samoistnych. Najczęściej pojawiają się one w sytuacji, kiedy wady płodu są na tyle poważne, że ciąża nie może się dalej rozwijać. Inną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, albo wady anatomiczne. Te jednak mogą być wykryte jeszcze przed poczęciem.
Co ważne, poronienia zdarzają w każdym wieku i to wcale nie tak rzadko, jakby się mogło wydawać. Z wiekiem prawdopodobieństwo niestety rośnie. Bądź więc na to gotowa, ale nie stresuj się na zapas.
Kobiety, które po raz pierwszy zachodzą w ciąże po trzydziestce, zazwyczaj dobrze znoszą typowe dolegliwości. Są za to bardziej narażone na cukrzycę ciążową, czy nadciśnienie tętnicze, a pod koniec bardziej odczuwają niedogodności związane z obciążeniem organizmu (bóle mięśni, kręgosłupa).
Dlatego niezwykle istotne jest dbanie o zbilansowaną i bogatą w składniki odżywcze dietę, umiarkowaną aktywność fizyczną i unikanie zbyt szybkiego przybierania na wadze. Bardzo ważna jest też odpowiednia suplementacja, szczególnie przyjmowanie kwasu foliowego. Nie wolno również pomijać zaleconych badań, bo one pozwalają wcześnie wykryć nieprawidłowości i odpowiednio na nie zareagować.
Ciąża po 35 roku — są jakieś zalety?
Dojrzałe macierzyństwo (i tacierzyństwo) wiąże się z większym ryzykiem, ale ma też wiele plusów. Ustabilizowana sytuacja materialna i zmiana życiowych priorytetów zdecydowanie sprzyjają posiadaniu potomstwa. Podczas ciąży można spokojnie obserwować rozwój maleństwa i przygotowywać się na jego powitanie, bez obaw o jego najbliższą przyszłość.
Oczekiwanie na dziecko, które ma być dopełnieniem rodziny jest zupełnie inne niż wtedy, gdy kolejność jest odwrotna i od dziecka zaczyna się zakładanie rodziny.
Zachęcamy jednak do tego, aby nie była to zupełnie spontaniczna decyzja. Lepiej dobrze się przygotować niż niepotrzebnie stresować przez całą ciążę. Okres ciąży ma być radosny i pełen optymizmu. Niezbędne badania nie trwają długo. Za to w razie wykrycia jakichkolwiek odchyleń, łatwiej sobie z nimi poradzić przed ciążą, niż w jej trakcie. Szkoda również czasu na nieudane próby, które mogą być spowodowane łatwymi do wykrycia i naprawienia problemami.
Jeśli więc jesteście tuż po 30, czujecie, że nacieszyliście się swoim życiem wystarczająco i dojrzeliście, żeby mieć potomstwo, to jest naprawdę najwyższy czas, aby rozpocząć starania. Z każdym rokiem będzie bowiem trudniej, a ryzyko powikłań będzie rosło. Być może konieczne okaże się nasze wsparcie i to od Was zależy, jak szybko zdecydujecie się poszukać pomocy. Nie obawiajcie się — w dzisiejszych zabieganych czasach niepłodność to coraz powszechniejszy problem, a jej leczenie to żaden wstyd. Nie zwlekajcie więc za długo. Jesteśmy tu dla Was!
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dobrze zaplanować ciążę — zapraszamy do naszych klinik
BIAŁYSTOK ☎️ 85 651 45 44
OLSZTYN ☎️ 89 532 61 24
BARTOSZYCE ☎️ 534 264 589