Tylko do końca marca – cytologia płynna HPV + lbc za jedynie 160 zł (poprzednia cena 320 zł) –  Umów się na badanie!

x
wyzyta u ginekologa
kółko 25.07.22.

Jak wygląda wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa zazwyczaj jest krępująca. Zwłaszcza ta pierwsza, kiedy nie do końca wiesz, czego się spodziewać. Biorąc jednak pod uwagę, jak ważnej sfery naszego życia dotyczy i jak wiele może od niej zależeć, warto się przełamać. Dlatego dziś opowiemy, jak to wszystko przebiega i jak się przygotować do wizyty u ginekologa.  

Ginekologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kobiecym układem rozrodczym. To w gabinecie ginekologicznym wybierzesz metodę antykoncepcji, ale też dowiesz się, jak przygotować się do ciąży, gdy będziesz już na nią gotowa. Twój ginekolog doradzi, co zrobić, kiedy jednak napotkasz trudności z zajściem w ciążę, a gdy się uda, będzie monitorować jej przebieg. Pomoże, kiedy będzie dokuczać Ci infekcja intymna, a w przyszłości ułatwi przejście przez trudny okres menopauzy. Być może będzie też prowadził Twoje leczenie, jeśli zachorujesz poważniej.

Sama widzisz, że będzie z Tobą w wielu kluczowych momentach życia. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej przełamać swój wstyd lub strach i odwiedzać gabinet przynajmniej raz w roku na badanie kontrolne. Niech to się stanie Twoją rutyną, bo to od Ciebie zależy, czy dasz lekarzowi i przede wszystkim sobie, możliwość szybkiego wykrycia nieprawidłowości lub rozwijających się chorób.

Kiedy iść do ginekologa po raz pierwszy

Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa. Zalecenia mówią o tym, aby gabinet odwiedzić po pierwszej miesiączce.  Jeśli jednak nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia, a miesiączki są w miarę regularne, to nie musisz się spieszyć. Warto jednak wiedzieć, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy wykonuje się przed rozpoczęciem współżycia.

Kiedy jednak dzieje się coś niepokojącego, coś boli, swędzi, piecze, pojawiają się upławy lub nietypowe krwawienie albo po prostu chcesz dobrać antykoncepcję, nie warto odwlekać wizyty. Pamiętaj tylko, że dopóki nie jesteś pełnoletnia, na pierwszą wizytę u ginekologa (jak do każdego innego lekarza) powinnaś zgłosić się z rodzicem lub innym opiekunem prawnym.  Nie musi być on jednak obecny podczas samego badania.

Jeśli już rozpoczęłaś współżycie albo skończyłaś 25 lat i jeszcze nie byłaś  u ginekologa – czas się wybrać na pierwsze badanie kontrolne.

profilaktyka Artemida

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa

Niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza wizyta u ginekologa w ogóle, czy pierwsza u danego lekarza, przygotuj się na kilka pytań. Lekarz będzie chciał się dowiedzieć, z jakiego powodu przyszłaś do gabinetu i przeprowadzi krótki wywiad dotyczącego stanu Twojego zdrowia. 
Przygotuj też sobie odpowiedzi na pytania:

  • w jakim wieku miałaś pierwszą miesiączkę,
  • czy miesiączki są regularne (co ile dni),
  • jak długo trwają krwawienia,
  • czy są obfite i czy towarzyszą im dodatkowe objawy,
  • kiedy była ostatnia.

wyzyta u ginekologa

Jeśli nie przyszłaś z powodu ciąży, to zapyta również, czy rozpoczęłaś już współżycie. Nie traktuj tego jako wścibstwo. Pyta, bo badanie ginekologiczne dziewicy wygląda inaczej, niż kobiety współżyjącej. Dlatego nie wstydź się przyznać, że „w tym wieku” jesteś jeszcze dziewicą. Niezależnie od tego, ile masz lat.

Zapisz też sobie wcześniej wszystkie pytania, jakie Ty chciałabyś zadać lekarzowi. Nawet jeśli wydaje Ci się, że je zapamiętasz, podczas wizyty emocje są spore, więc mogą ulecieć z głowy.

Badanie ginekologiczne dziewicy

Do badania musisz się rozebrać się od pasa w dół. Będziesz się więc czuła bardziej komfortowo w dłuższej bluzce czy spódnicy, którą wystarczy podwinąć. Dobra wiadomość jest taka, że ta część badania, która odbywa się na fotelu ginekologicznym to najkrótszy etap wizyty. 

Lekarz (a w przypadku młodzieży zwykle lekarka) sprawdzi, czy zewnętrzne narządy płciowe są prawidłowo zbudowane i obejrzy skórę wokół nich. Następnie specjalnym małym wziernikiem zajrzy do wnętrza pochwy i spróbuje obejrzeć szyjkę macicy. Jeśli uzna, że zachodzi ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej, może odstąpić od tego badania. 

Kolejnym etapem jest badanie ręczne. Do pochwy albo do odbytu włoży palec i naciskając z zewnątrz podbrzusze zbada macicę i przydatki. Sprawdzi w ten sposób, czy nie są bolesne lub czy nie wyczuje w nich podejrzanych guzków.

U dziewic nie wykonuje się USG przez pochwę. Jeśli jednak zajdzie konieczność, badanie można wykonać od zewnątrz lub przez odbyt.

U kobiet współżyjących badanie ginekologiczne w zasadzie wygląda podobnie, z tym że lekarz korzysta ze zwykłego wziernika, podczas badania pobiera wymaz z szyjki macicy do badania cytologicznego i rutynowo przeprowadza USG transwaginalne.  Podczas wywiadu poprzedzającego badanie dodatkowo możesz spodziewać się pytań o ciąże, porody, poronienia, czy stosowaną antykoncepcję.

To, co nie zawsze jest standardem przy badaniu, choć powinno nim być, to badanie piersi. Bądź więc na to przygotowana. Możesz też się o nie upomnieć, gdy lekarz sam tego nie zrobi.

Jak się przygotować do badania ginekologicznego

Wizytę najlepiej zaplanować w pierwszej połowie cyklu — po miesiączce, ale jeszcze przed owulacją. Wtedy nie będzie już krwawienia, a błona śluzowa macicy będzie jeszcze dość cienka. 

Wyjątkiem jest wizyta w celu założenia lub usunięcia wkładki antykoncepcyjnej (spirali), która powinna odbyć się w czasie okresu. Natomiast, kiedy pojawią się niepokojące upławy, ból, swędzenie, nietypowe krwawienia czy plamienia, nie patrz w kalendarz. Wybierz się do lekarza jak najszybciej.

Drugi aspekt to ubranie. Do badania trzeba się rozebrać od pasa w dół i przejść z przebieralni na fotel. Będziesz się czuła mniej skrępowana w stroju, który okryje dolne partie ciała podczas przechodzenia. Możesz też pozostać w skarpetkach. Pamiętaj o badaniu piersi. Im łatwiejszy będzie do nich dostęp, tym mniejszy dyskomfort dla Ciebie.

Czy przed wizytą u ginekologa trzeba się ogolić? 

To jest całkowicie Twoja sprawa. Jeśli robisz to na co dzień, postaraj się nie depilować w dniu wizyty, aby skóra nie była podrażniona. Jeśli nie golisz się wcale, nie rób tego i teraz. Lekarzowi jest to zupełnie obojętne, a fryzura intymna nie ma znaczenia przy badaniu. 

Ważniejszą sprawą jest za to higiena. Zdecydowanie nie powinnaś stosować przed wizytą irygacji, mocnego mydła czy tym bardziej intymnych dezodorantów. Umyj się po prostu jak zwykle, najlepiej samą wodą, bo wygląd i zapach wydzieliny to bardzo ważna wskazówka diagnostyczna dla lekarza. Powstrzymaj się również od współżycia na dzień, dwa przed wizytą, szczególnie jeśli w planie jest cytologia. Gdy stosowałaś środki dopochwowe również odczekaj kilka dni.

Przed badaniem zazwyczaj warto się wysikać. Będzie ono wtedy bardziej komfortowe niż przy pełnym pęcherzu i łatwiej będzie wykonać USG. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiesz, że USG będziesz mieć wykonywane przez powłoki brzuszne, czyli z zewnątrz. Wtedy pęcherz powinien być wypełniony.

Jak często chodzić do ginekologa?

Tu ponownie ciężko o jedną dobrą odpowiedź. Jeśli jesteś zdrowa, nie jesteś w ciąży i nie masz dolegliwości intymnych, wystarczy  kontrolna wizyta u ginekologa raz w roku. NFZ co prawda zaleca (czyt. refunduje) wykonywanie cytologii co 3 lata, ale my sugerujemy powtarzanie badania co roku.

Jeśli planujesz zajście w ciążę, zapraszamy wcześniej, aby omówić etapy rezygnacji z antykoncepcji, wykonać podstawowe badania, uregulować ewentualne zaburzenia i rozpocząć suplementację. Jeśli staracie się o dziecko już od ponad roku, również nie ma co odwlekać wizyty. To najwyższy czas, aby sprawdzić, jakie mogą być przyczyny problemu z zajściem w ciążę i podjąć dalsze działania. 

Na wizytę potwierdzającą ciążę powinnaś zgłosić się do 10 tygodni od ostatniej miesiączki.

Częstotliwość kolejnych wizyt ustala lekarz prowadzący ciążę. 

Jeśli byłaś u ginekologa niedawno, a nagle pojawiły się niepokojące lub dokuczliwe objawy, nie czekaj. Zaniedbane infekcje intymne często przeradzają się w poważniejsze kłopoty lub bywają przyczyną niepłodności. Samodzielne próby ich opanowania, utrudniają często właściwe leczenie. Są też choroby, które długo nie dają żadnych objawów, a gdy w końcu się one pojawią, sprawa jest już na tyle poważna, że trzeba działać jak najszybciej. Rak szyjki macicy dzięki cytologii jest jednak wykrywalny jeszcze w stanie przedinwazyjnym. Nie warto więc dawać mu czasu na rozwój. Inne choroby nowotworowe kobiet również można skutecznie leczyć pod warunkiem wczesnego ich wykrycia.

Jeśli miesiączki są dla Ciebie koszmarem i te kilka dni najchętniej wymazałabyś z życiorysu, powiedz o tym lekarzowi — to może być endometrioza,

Mamy nadzieję, że tym artykułem oswoiliśmy nieco temat i zachęciliśmy Cię do przełamania wstydu czy strachu przed wizytą u ginekologa. Choć badanie dotyczy najbardziej intymnych okolic Twojego ciała, to nasi lekarze zdają sobie sprawę, jak krępująca jest wizyta u ginekologa. Robią więc wszystko, co w ich mocy, aby pacjentki czuły się w gabinecie komfortowo. Warto też znaleźć sobie jednego zaufanego ginekologa i odwiedzać go regularnie. Badanie ginekologiczne nie boli, trwa kilka chwil, a czasem może dosłownie uratować życie. 

ZAPRASZAMY na wizytę

Na koniec ciekawostka. Wiele kobiet w ciąży w magiczny sposób pozbywa się wstydu i lęku przed wizytą u ginekologa. Tłumaczą to dbałością o zdrowie dziecka. Czy zatem same dla siebie jesteśmy mniej ważne?