Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
wyzyta u ginekologa
kółko 25.07.22.

Jak wygląda wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa zazwyczaj jest krępująca. Zwłaszcza ta pierwsza, kiedy nie do końca wiesz, czego się spodziewać. Dlatego dziś opowiemy, jak to wszystko przebiega i jak się przygotować do wizyty u ginekologa.  

Ginekolog zajmuje się kobiecym układem rozrodczym. To w gabinecie ginekologicznym dowiesz się, jak powinien przebiegać cykl miesiączkowy, wybierzesz metodę antykoncepcji, a później dowiesz się jak przygotować się do ciąży. Ginekolog pomoże, kiedy dokuczają bolesne miesiączki, przytrafi się infekcja intymna albo pojawią trudności z zajściem w ciążę. W przyszłości ułatwi przejście przez trudny okres menopauzy lub – czego nie życzymy – poprowadzi Twoje leczenie, gdy zachorujesz.

Będzie więc przy Tobie w wielu kluczowych momentach życia!

Dlatego tak ważne jest, aby wyrobić sobie nawyk odwiedzania gabinetu przynajmniej raz w roku. Niech badanie kontrolne stanie Twoją rutyną, bo to od Ciebie zależy, czy dasz lekarzowi i sobie, szansę na szybkie wykrycie choroby i skuteczne leczenie.

Kiedy iść do ginekologa po raz pierwszy

Zalecenia mówią o tym, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się po pierwszej miesiączce. Ta pojawia się zwykle w wieku kilkunastu lat, więc zachęcamy mamy, aby zaprosiły swoje córki na wspólne badania kontrolne. Razem będzie raźniej! Zresztą do 18 roku życia do każdego lekarza trzeba przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem. Nie musi być on jednak obecny podczas samego badania.

Jeśli jesteś już pełnoletnia, a nie byłaś jeszcze u ginekologa, ale nie rozpoczęłaś współżycia, a miesiączki są w miarę regularne, to nie musisz się spieszyć. Warto jednak wiedzieć, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy jest najskuteczniejsze przed rozpoczęciem współżycia.

Kiedy jednak dzieje się coś niepokojącego, coś boli, swędzi, piecze, pojawiają się upławy lub nietypowe krwawienie albo po prostu chcesz dobrać antykoncepcję, nie warto odwlekać wizyty. 

Jeśli już rozpoczęłaś współżycie albo skończyłaś 25 lat i jeszcze nie byłaś  u ginekologa – czas się wybrać na pierwsze badanie kontrolne.

Na kiedy umówić się do ginekologa

Wizytę kontrolną najlepiej zaplanować w pierwszej połowie cyklu — po miesiączce, ale jeszcze przed owulacją. Wtedy nie ma już krwawienia, a błona śluzowa macicy jest dość cienka. To również najlepszy czas na pobranie wymazu do badania cytologicznego.

Wyjątkiem jest wizyta w celu założenia lub usunięcia wkładki antykoncepcyjnej (spirali), która powinna odbyć się w czasie okresu.

Natomiast, kiedy masz upławy, czujesz ból lub swędzenie, masz nietypowe krwawienia czy plamienia, to nie patrz w kalendarz. Wybierz się do lekarza jak najszybciej.

profilaktyka Artemida

Jak się przygotować do badania ginekologicznego

By wizyta była jak najmniej krępująca, załóż dłuższą bluzkę lub spódnicę, bo będziesz musiała rozebrać się od pasa w dół.  Ubranie zakrywające pupę, będzie więc bardziej komfortowe.

Po drugie jeszcze w domu zapisz sobie wszystko, o co chciałabyś zapytać lekarza. Podczas wizyty emocje są spore, więc pytania mogą ulecieć z głowy.

Przygotuj się też na kilka pytań od lekarza. Będzie on chciał się dowiedzieć, z jakiego powodu przyszłaś do gabinetu i przeprowadzi krótki wywiad dotyczącego stanu Twojego zdrowia:

  • w jakim wieku miałaś pierwszą miesiączkę,
  • czy miesiączki są regularne (co ile dni),
  • jak długo trwają krwawienia,
  • czy są obfite i czy towarzyszą im dodatkowe objawy,
  • kiedy była ostatnia, czy masz jakieś niepokojące objawy lub dolegliwości.

wyzyta u ginekologa

Jeśli nie przyszłaś z powodu ciąży, to zapyta również, czy rozpoczęłaś już współżycie. Nie traktuj tego jako wścibstwo. Pyta, bo badanie ginekologiczne dziewicy wygląda inaczej, niż kobiety współżyjącej. Dlatego nie wstydź się przyznać, że „w tym wieku” jesteś jeszcze dziewicą. Niezależnie od tego, ile masz lat.

Czy przed wizytą u ginekologa trzeba się ogolić? 

To jest całkowicie Twoja sprawa. Jeśli robisz to na co dzień, postaraj się nie depilować w dniu wizyty, aby skóra nie była podrażniona. Jeśli nie golisz się wcale, nie rób tego i teraz. Lekarzowi jest to zupełnie obojętne, a fryzura intymna nie ma znaczenia przy badaniu. 

Ważniejszą sprawą jest za to higiena. Zdecydowanie nie powinnaś stosować przed wizytą irygacji, mocnego mydła czy intymnych dezodorantów. Umyj się po prostu jak zwykle, najlepiej samą wodą, bo wygląd i zapach wydzieliny, to bardzo ważna wskazówka diagnostyczna dla lekarza. Powstrzymaj się również od współżycia na dzień, dwa przed wizytą, szczególnie jeśli w planie jest cytologia. Na kilka dni przed wizytą odstaw środki dopochwowe.

Przed badaniem zazwyczaj warto się wysikać. Będzie ono wtedy bardziej komfortowe niż przy pełnym pęcherzu i łatwiej będzie wykonać USG.  Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiesz, że USG będziesz mieć wykonywane przez powłoki brzuszne, czyli od zewnątrz. Wtedy pęcherz powinien być wypełniony.

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy

Dobra wiadomość jest taka, że ta część badania, która odbywa się na fotelu ginekologicznym to najkrótszy etap wizyty. 

Lekarz (a w przypadku młodzieży zwykle lekarka) sprawdzi, czy zewnętrzne narządy płciowe są prawidłowo zbudowane i obejrzy skórę wokół nich. Następnie specjalnym małym wziernikiem zajrzy do wnętrza pochwy i spróbuje obejrzeć szyjkę macicy. Jeśli uzna, że zachodzi ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej, może odstąpić od tego badania. 

Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy jajniki i macica nie są bolesne i czy podczas badania lekarz nie wyczuwa podejrzanych guzków.

Jeśli  zajdzie konieczność wykonania badania USG wykonuje się je przez brzuch lub przez odbyt. Nie wkłada się sondy do pochwy.

U kobiet współżyjących badanie ginekologiczne w zasadzie wygląda podobnie, z tym że podczas badania pobiera się wymaz z szyjki macicy do badania cytologicznego, a USG rutynowo przeprowadza się przez pochwę – USG transwaginalne.

Jeśli nie jesteś już dziewicą, to podczas wywiadu poprzedzającego badanie dodatkowo możesz spodziewać się pytań o ciąże, porody, poronienia, czy stosowaną antykoncepcję.

Możesz również poprosić o zbadanie piersi. W wielu gabinetach jest to już standardem.

Jak często chodzić do ginekologa?

Wizyta kontrolna – co roku

Jeśli jesteś zdrowa, nie jesteś w ciąży i nie masz dolegliwości intymnych, wystarczy  kontrolna wizyta u ginekologa raz w roku. NFZ zaleca (czyt. refunduje) wykonywanie cytologii co 3 lata, ale my sugerujemy powtarzanie badania co roku.  Bardziej precyzyjna od standardowej cytologia płynna lbc+HPV pozwala na wykrycie raka szyjki macicy jeszcze w stanie przedinwazyjnym. Nie warto więc dawać mu czasu na rozwój!

Przygotowanie do ciąży

Jeśli planujesz zajście w ciążę, zapraszamy wcześniej. Omówimy etapy rezygnacji z antykoncepcji, wykonamy podstawowe badania, włączymy wymagane suplementy.

Problem z zajściem w ciążę – po roku starań

Jeśli staracie się o dziecko już od ponad roku, a nie zachodzisz w ciążę, nie ma co odwlekać wizyty.

To najwyższy czas, aby sprawdzić, jakie mogą być przyczyny problemu z zajściem w ciążę i podjąć dalsze działania. 

Prowadzenie ciąży

Na wizytę potwierdzającą ciążę powinnaś zgłosić się do 10 tygodni od ostatniej miesiączki. Częstotliwość kolejnych wizyt ustala lekarz prowadzący ciążę. 

Infekcje intymne i niepokojące objawy – niezwłocznie

Jeśli miesiączki są dla Ciebie koszmarem i te kilka dni najchętniej wymazałabyś z życiorysu, powiedz o tym lekarzowi — to może być endometrioza,

Jeśli nagle pojawiły się niepokojące lub dokuczliwe objawy, nie czekaj. Zaniedbane infekcje intymne często przeradzają się w poważniejsze kłopoty lub bywają przyczyną niepłodności. Samodzielne próby ich opanowania, utrudniają potem właściwe leczenie.

Są też choroby, które długo nie dają żadnych objawów, ale gdy te w końcu się one pojawią, sprawa jest już na tyle poważna, że trzeba działać jak najszybciej. Choroby nowotworowe można skutecznie leczyć pod warunkiem wczesnego ich wykrycia. Im dłużej zwlekasz tym mniejsze szanse.

 

ZAPRASZAMY na wizytę

Mamy nadzieję, że tym artykułem oswoiliśmy nieco temat i zachęciliśmy Cię do przełamania wstydu czy strachu. Choć badanie dotyczy najbardziej intymnych okolic Twojego ciała, nasi lekarze zdają sobie sprawę, jak krępująca jest wizyta u ginekologa. Robią więc wszystko, co w ich mocy, abyście czuły się w naszym gabinecie komfortowo. Zapraszamy również Wasze córki. Im wcześniej oswoją się z gabinetem, tym łatwiej im będzie dbać o intymne zdrowie w dorosłym życiu.

Na koniec ciekawostka. Wiele kobiet, które niechętnie odwiedzały nasze gabinety, w ciąży w magiczny sposób pozbywa się wstydu i lęku przed wizytą u ginekologa. Tłumaczą to dbałością o zdrowie dziecka. Czy zatem same dla siebie jesteśmy mniej ważne? Badanie ginekologiczne nie boli, trwa kilka chwil, a czasem może dosłownie uratować życie.