Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
brak ciazy po pierwszym dziecku
kółko 22.01.24.

Niepłodność wtórna

Czy myślałaś kiedyś, że problem niepłodności może pojawić się u par, które mają już dziecko? Wydaje się przecież, że skoro urodziło się jedno, to z kolejnym nie powinno być problemu. Tymczasem niepłodność wtórna coraz częściej zaskakuje młodych rodziców. Gdy pierwszy maluch podrasta, rozpoczynają oni starania o powiększenie rodziny, ale mimo prób, nie mogą po raz drugi zajść w ciążę.  Dlaczego tak się dzieje? Odkryjmy to razem.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest niepłodność wtórna. To sytuacja, gdy para, która ma już dziecko lub przynajmniej była wcześniej w ciąży, nie może zajść w kolejną. Ta sama kobieta, z tym samym mężczyzną, zazwyczaj w niewielkim odstępie czasu od porodu. Czy jednak na pewno są to te same osoby i ta sama sytuacja? 

Dlaczego nie mogę ponownie zajść w ciążę

Powtarzamy to jak mantrę na naszym blogu, ale przypomnijmy — do zajścia w ciążę potrzebne są dojrzała komórka jajowa i prawidłowo zbudowany plemnik. W naturalnych warunkach łączą się one w jajowodzie kobiety, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Potrzebny jest do tego udany stosunek płciowy, zakończony wytryskiem, który dostarczy plemniki na miejsce spotkania. W odpowiednim momencie cyklu. 

Niby niewiele, ale zauważ, że większość tych warunków bardzo łatwo może się zmienić w ciągu dnia, tygodnia, a co dopiero lat.

Przemęczenie zmienia priorytety

Młodzi rodzice rzadko są wypoczęci, bo to dziecko układa im plan dnia (i nocy). Słowo plan to zresztą spore nadużycie. Decyduje, kiedy mają chwilę wytchnienia, a kiedy muszą działać w pełnej gotowości, mimo wyczerpania. Nawet jeśli mama i tata sprawiedliwie dzielą się obowiązkami, oboje może przytłaczać codzienność. Przewlekłe zmęczenie, brak czasu dla siebie przesuwają priorytety i czasem największym marzeniem jest się po prostu wyspać. Bywa też, że jedno już zaczyna myśleć o kolejnym dziecku, drugie nie chce o tym nawet słyszeć. 

Choroby dziecięce 

Kiedy dziecko idzie do żłobka, czy przedszkola i wydaje się, że można nieco odetchnąć i poukładać rzeczywistość, ona się rozpędza, bo dochodzi presja czasu i dodatkowe obowiązki. No i zazwyczaj pojawiają się choroby, którymi dzieci hojnie się dzielą z rodzicami. Niektóre mogą wpływać na płodność. Chwilowo lub trwale!

Zaburzenia hormonalne

Nadmiar stresu, niezbilansowana dieta, karmienie piersią, mogą również wpływać na równowagę hormonalną. Wtedy trudniej o regularne cykle, pojawiają się zaburzenia owulacji. Wahania hormonów wpływają również na ogólne samopoczucie i na libido. Kiedy odstawiamy antykoncepcję, powrót do normy też nie zawsze jest natychmiastowy. Hormony odgrywają ważną rolę również u mężczyzn.

Jakość nasienia

Wiele czynników może również wpływać na jakość nasienia — chwilowo i trwale. Trzy główne zasady — zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i rezygnacja z używek na rzecz wypoczynku, przy małym dziecku zaczynają być wyzwaniem. Kawa, energetyki, byle jakie jedzenie w biegu, brak siły na sport mogą skutkować obniżeniem sprawności seksualnej i jakości plemników. Infekcje także zaburzają proces powstawania plemników.

Wiek rodziców

Wreszcie sam upływ czasu. Z wiekiem nasza zdolność reprodukcyjna naturalnie spada. Jeśli na pierwsze dziecko zdecydowaliśmy się w okolicy trzydziestki, to kolejne ciąże będą nieco trudniejsze. To dlatego czasem nie udaje się zajść w ciążę, zaraz po tym, jak się na nią zdecydujemy. A szansa jest tylko jedna w miesiącu. Jeśli to może być Wasz przypadek poczytaj o ciąży po 35 roku życia.

Przeszkody mechaniczne 

Blizny po cesarskim cięciu, przebyte w międzyczasie zabiegi czy infekcje u obojga rodziców, urazy, choroby, to wszystko może w mechaniczny sposób utrudnić zapłodnienie, a potem rozwój ciąży. Podobnie jeśli przytrafiła się ciąża pozamaciczna.

Nie mogę drugi raz zajść w ciążę — co robić?

Jeśli starania o drugie czy kolejne dziecko nie przynoszą od razu efektu — nie ma co panikować. wiesz już ile czynników może zaburzyć ten proces. Warto jednak wybrać się na kontrolną wizytę do ginekologa. Podstawowe badania, USG i szczegółowy wywiad pozwolą wstępnie ustalić, czy wystarczy cierpliwie próbować, czy jednak konieczna może być interwencja. Przy okazji omówicie, jak dobrze przygotować się do ciąży, jakie badania wykonać warto przed. Jeśli w międzyczasie nie wydarzyło się nic, co mogło wpłynąć na płodności, dajcie sobie czas na spokój, wyluzowanie i spokojnie próbujcie.

Jeśli starania trwają już od pewnego czasu, wykonuje się badania hormonalne oraz badanie nasienia. Od ich wyników zależy bowiem sposób dalszego postępowania.

Metody leczenia niepłodności wtórnej

Leczenie niepłodności wtórnej w zasadzie wygląda podobnie do leczenia pierwotnej. W zależności od ustalonej przyczyny może ograniczać się do suplementacji, czasem niezbędne może okazać się farmakologiczne uregulowanie poziomu hormonów. Gdy przyczyną okażą się blizny czy zrosty, które mechanicznie utrudniają zapłodnienie lub implantację zarodka, może wskazana być interwencja chirurgiczna. Wreszcie para może liczyć na metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja czy nawet in vitro. 

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak nastawienie i zdjęcie z siebie presji. Problem z zajściem w ciążę po urodzeniu pierwszego dziecka jest często traktowany inaczej niż przy staraniach o pierwsze dziecko, podczas gdy w praktyce może mieć dokładnie te same przyczyny. Niedyskretne pytania bliskich, dobre rady i poganianie ze strony otoczenia mogą niepotrzebnie utrudniać starania.

Z niepłodnością do psychologa?

Nie możemy również nie wspomnieć o psychicznej stronie niepłodności. Bo bywa i tak, że choć fizycznie wydaje się, że wszystko jest w porządku i nie ma powodu do obaw, ciąża się nie pojawia. Dopiero rozmowa z lekarzem odkrywa prawdziwe podłoże. Bo ciąża często zaczyna się w głowie

Tak może być, kiedy pierwszy poród był trudny i podświadomość wzbrania się przed powtórką. Tak może być, kiedy w początkowym okresie brakowało wsparcia ze strony partnera, albo ciągle go brakuje. Czasami trudna sytuacja rodzinna (brak własnego mieszkania), zdrowotna czy finansowa (brak stabilizacji) mogą skutecznie zablokować.  Dlatego w naszej klinice znajdziecie również wsparcie psychologiczne. 

Zapraszamy!