Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
zaburzenia erekcji, impotencja
kółko 31.01.23.

Brak wytrysku, zbyt mało spermy, zaburzenia erekcji

Niepłodność to choroba, która dotyka coraz większej liczby par. Zazwyczaj ustalenie dlaczego, mimo regularnego współżycia, nie dochodzi do ciąży, wymaga głębszej diagnostyki. Bywa jednak i tak, że problemem jest samo współżycie. Dziś przyjrzymy się dolegliwościom, które dotykają mężczyzn i ich męskości. Zaburzenia erekcji, zbyt mała ilość spermy lub zupełny brak wytrysku mogą bowiem skutecznie utrudniać prokreację.

 

Warunkiem zapłodnienia, jest spotkanie w jajowodzie kobiety dojrzałej komórki jajowej ze zdrowym plemnikiem. Plemniki muszą więc przedostać się z jąder mężczyzny do jajowodu kobiety. Do tego służy stosunek płciowy. Aby mógł się on odbyć, potrzebna jest erekcja, a żeby nasienie trafiło do jajowodu kobiety — wytrysk. W nasieniu musi się znaleźć przynajmniej jeden prawidłowo zbudowany i ruchliwy plemnik, który da radę dotrzeć do komórki jajowej i się nią połączyć. Sprawa więc wcale nie jest taka prosta.

Zbyt mało spermy podczas wytrysku 

Pierwszy problem, to zbyt mała objętość ejakulatu. Ejakulat nazywany również nasieniem lub spermą powstaje w trakcie stosunku z wydzielin kilku gruczołów, w której znajdują się również plemniki i podczas wytrysku ze sporą prędkością wyrzucany jest na zewnątrz. Prawidłowa ilość nasienia to 2-6 mililitrów. Kiedy nasienia jest mniej niż 2 ml mówimy o hipospermii. 

Jakie są przyczyny hipospermii? 

Zacznijmy od tego, że ilość produkowanego nasienia się zmienia wraz z wiekiem mężczyzny. Najwięcej powstaje w wieku 30-35 lat, a po 55 roku życia ilość spermy zauważalnie spada. Jeśli jednak mała ilość nasienia jest „normą” i tak jest od zawsze, to może to wynikać z wrodzonych wad anatomicznych układu moczowo-płciowego lub uwarunkowań genetycznych. Nie zawsze prowadzi to do niepłodności, ale na pewno nie ułatwia zajścia w ciążę. 

Wtórną przyczyną zbyt małej ilości spermy mogą być też przebyte zabiegi operacyjne, urazy narządów płciowych, czy infekcje układu moczowo-płciowego. Gdy więc mimo starań ciąża się nie pojawia — zapraszamy na konsultację. Badanie nasienia powinno wyjaśnić sprawę.

Dużo częściej jednak zbyt mało nasienia ma bardziej przyziemne uzasadnienie. Pierwszy powód to kolokwialnie mówiąc, brak mocy przerobowych. Zdolności produkcyjne poszczególnych gruczołów i samych jąder są ograniczone. Jeśli więc w krótkim czasie doprowadziłeś do wielu wytrysków, przejściowe zmniejszenie objętości spermy jest zupełnie normalne i nie ma co się tym przejmować. Wystarczy kilka dni odpoczynku, lekkie zmniejszenie aktywności i wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli staracie się o dziecko, to rekomendujemy 2-3-dniowe przerwy między stosunkami. 

Drugi powód to tryb i styl życia. Przepracowanie, nadmiar stresu, alkohol i papierosy, niezdrowa dieta i zbyt mało ruchu wpływają nie tylko na ogólne samopoczucie, ale też na ilość i jakość nasienia. Słaby wytrysk może być więc łatwo naprawiony.

Leczenie hiposmermii – jak poprawić swój wytrysk

Jeśli przyczyną zbyt małej objętości ejakulatu jest nadmierna aktywność seksualna, jej ograniczenie powinno szybko pomóc. Jeśli problem spowodowała infekcja intymna, należy zacząć od jej wyleczenia. Gdy hipospermia jest efektem niezdrowego trybu życia, rozwiązaniem jest oczywiście:

  • zmiana nawyków, 
  • zbilansowana dieta, 
  • rezygnacja z używek,
  • więcej sportu,
  • odpowiednia ilość snu. 

To nie tylko poprawi parametry nasienia i jakości życia seksualnego, ale wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia i pozwoli uchronić się przed poważniejszymi chorobami, jak nadciśnienie czy cukrzyca. A skoro planujecie dziecko, to przecież Tata musi być zdrowy i silny!

Hipospermia nie wyklucza ciąży, bo czasem nawet mała ilość nasienia wystarczy do zapłodnienia. Jeśli jednak zmiana stylu życia nie przynosi efektu, ale w nasieniu znajdują się prawidłowe plemniki, można zastosować techniki wspomaganego rozrodu — inseminację lub ewentualnie in vitro. Dlatego warto zgłosić się na konsultację i wykonać badanie nasienia

Brak wytrysku, czyli aspermia

Aspermia to dolegliwość, która polega na tym, że podczas stosunku, mimo odczuwanego orgazmu, nie występuje wytrysk nasienia. To już znacznie utrudnia, a w zasadzie wyklucza zajście w ciążę. Dodatkowo, ponieważ dotyczy tak ważnej sfery życia mężczyzny, bardzo szybko uruchamia błędne koło:

  • brak wytrysku,
  • zaburzenia erekcji, 
  • spadek libido, 
  • problemy psychoemocjonalne.

Dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu, nawet jeśli aktualnie nie staracie się o dziecko. O ile nie jest to stan przejściowy spowodowany nasiloną aktywnością seksualną, czy bardzo stresującym wydarzeniem, lepiej zgłosić się na konsultację do urologa. Przyczyny braku wytrysku i konsekwencje ich zaniedbania mogą być bowiem poważne.

Jakie choroby powodują brak wytrysku

Pierwotną przyczyną braku wytrysku mogą być wady w budowie układu moczowo płciowego — zarówno na etapie wytwarzania nasienia, jak i jego wyprowadzania. Wykrywa się je jednak dosyć wcześnie i raczej nie pojawiają się znienacka. 

Problemy mogą również pojawić się wtórnie, jeśli dojdzie do uszkodzenia lub zablokowania dróg wyprowadzających nasienie. Jedną z przyczyn może być na przykład rak prostaty. Aspermia może też wystąpić jako powikłanie po zabiegach operacyjnych, urazach w okolicy narządów rozrodczych czy nawet w przebiegu pozornie banalnych infekcji dróg moczowych. Przypomnijmy — mocz i nasienie wydostają się na zewnątrz tą samą drogą.

Kolejna grupa przyczyn to zaburzenia hormonalne. Zbyt niski poziom androgenów (testosteronu), choroby takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, mogą skutkować brakiem wytrysku. Najczęściej jednak ten problem pojawia się w przebiegu chorób na tle neurologicznym (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona) lub ma podłoże psychogenne (obawa przed niechcianą ciążą lub przeciwnie — zbyt duża presja, problemy w związku).

Długotrwały stres, niehigieniczny tryb życia i nadużywanie alkoholu, papierosów czy narkotyków również mogą skutkować problemami z erekcją i z wytryskiem.

Jak sobie radzić z brakiem wytrysku?

Ponieważ problem jest złożony, a konsekwencje mogą być poważne, jeśli sytuacja nie jest przejściowa i nie ulega poprawie mimo wypoczynku, zdrowszej diety i większej aktywności fizycznej, sugerujemy jak najszybszą konsultację w celu znalezienia przyczyny. Jeśli bowiem powodem aspermii jest choroba, trzeba zacząć od jej wyleczenia. Może się też okazać, że to leki stosowane w terapii innych chorób powodują brak wytrysku. Stąd konieczny szczegółowy wywiad lekarski i odpowiednie badania.

Aspermia jest czasem mylona z wytryskiem wstecznym, kiedy to nasienie zamiast wydostać się na zewnątrz, jest wtłaczane do pęcherza moczowego. To zupełnie inna przypadłość, ale również trzeba to sprawdzić.  Aspermia to również nie to samo co azoospermia, która charakteryzuje się tym, że w ejakulacie nie ma plemników.

Zaburzenia erekcji, czyli impotencja

Warunkiem umożliwiającym odbycie stosunku płciowego zakończonego wytryskiem jest wystarczająco długo utrzymujący się wzwód, czyli usztywnienie członka. Mechanizm erekcji jest dość skomplikowany i wymaga współpracy układu nerwowego, krwionośnego i hormonalnego. Ostatnim etapem są skurcze mięśni, które mają doprowadzić do ejakulacji. 

Skąd się bierze erekcja i jak powstaje wytrysk?

Stymulacja wzrokowa lub dotykowa, która w mózgu jest odczytywana jako pobudzenie seksualne, wzbudza określone impulsy w układzie nerwowym. One wysyłają sygnał do tętniczek doprowadzających krew do ciał jamistych prącia. Normalnie są one skurczone, a prącie wiotkie. Kiedy jednak podniecenie rośnie, rozkurczają się, a krew wypełnia członek. Dzięki temu powiększa się on i sztywnieje. To pozwala na wprowadzenie go od pochwy i odbycie stosunku. Ruchy frykcyjne doprowadzają do narastania podniecenia i w efekcie do skurczu najądrzy, pęcherzyków nasiennych i prostaty, które uwalniają swoje wydzieliny tworzące nasienie. Następnie rytmiczne skurcze mięśni wypychają ejakulat na zewnątrz — stosunek kończy się wytryskiem.

Nietrudno więc się domyślić, że jakiekolwiek zaburzenia w obrębie układu nerwowego czy krwionośnego wpłyną również na męskie sprawy. Dlatego:

  • siedzący tryb życia,
  • nadwaga i otyłość,
  • przewlekły stres i przemęczenie,
  • niezdrowa dieta,
  • używki (papierosy i alkohol),

to niemal pewna recepta nie tylko na choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca, ale też na problemy z potencją i męską niepłodność

Problemy ze wzwodem mogą również mieć podłoże psychogenne — obawa przed niechcianą ciążą, brak zaufania do partnerki, wpojone negatywne przekonania na temat seksu, strach przed odrzuceniem, niepowodzeniem, czy wreszcie nieskuteczne starania o dziecko, mogą wywoływać tak silny stres, że łańcuch, który wywołuje erekcję, zostaje przerwany. Mózg ignoruje sygnały erotyczne. To zwiększa ryzyko stanów depresyjnych, lękowych, które także obniżają libido i mogą pogłębiać zaburzenia erekcji. Problemy w łóżku pogarszają samoocenę i spirala się nakręca.

Czasem więc warto wspomóc się naturalnymi środkami które pomagają w redukcji stresu i napięcia – adaptogenami.

Leczenie impotencji

Temat jest wstydliwy, krępujący, ale odradzamy samodzielne próby poprawienia sytuacji poprzez reklamowane suplementy na erekcję. To ma sens jedynie wówczas, gdy przyczyny osłabienia sprawności wynikają „z wieku” i nie towarzyszą im inne zaburzenia. To się jednak rzadko zdarza, więc jeśli nie pomaga zmiana stylu życia, zdrowsza dieta, ograniczenie lub rezygnacja z używek i więcej ruchu, lepiej się przełamać i po prostu udać do lekarza. Jeśli przyczyną impotencji są inne choroby, bez ich wyleczenia niewiele zdziałamy, a możemy sobie zaszkodzić. Jeśli zaś wsparcie farmakologiczne okaże się konieczne, lekarz dobierze najlepsze preparaty. Czasem wskazana będzie również konsultacja z psychologiem.

W naszej klinice pracują również specjaliści od męskich spraw. Zapraszamy na konsultacje do androloga, urologa. W naszym laboratorium wykonasz również badanie nasienia i niezbędne testy. Wszystko z pełną dyskrecją i w komfortowej atmosferze. 

Photo by Ethan Sykes on Unsplash