Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
Badania prenatalne klinika Artemida
kółko 20.12.24.

Kompleksowe wsparcie w leczeniu niepłodności

Marzysz o powiększeniu rodziny, staracie się systematycznie, a upragniona ciąża się nie pojawia? Droga do rodzicielstwa bywa trudna, ale nie musisz pokonywać jej samodzielnie.  Starania o dziecko bywają pełne wyzwań, ale z nami masz szansę zmienić marzenie w rzeczywistość.  Dzięki zaawansowanej diagnostyce, indywidualnemu podejściu do każdej pary i empatycznemu wsparciu naszych specjalistów tworzymy przyjazną przestrzeń, w której znajdziemy i odpowiedź i rozwiązanie. Zobacz, co możemy dla Was zrobić.

Przyczyny niepłodności mogą być przeróżne, dlatego, jeśli mimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia, w ciągu roku nie zachodzicie w ciążę, zapraszamy Was oboje na wizytę konsultacyjną. Taka wizyta to pogłębiony wywiad dotyczący waszego zdrowia, zwyczajów i stylu życia, przebiegu cyklu miesiączkowego, stosowanej wcześniej antykoncepcji, a także historii rodzinnej dotyczącej płodności i chorób genetycznych. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj uzupełniana podstawowym badaniem ginekologicznym, które pozwala ocenić stan narządów rodnych kobiety oraz skierowaniem na badanie nasienia.

Badanie nasienia

To badanie jest najprostsze, a daje najważniejszą odpowiedź — czy jesteśmy w stanie spełnić niezbędny warunek ciąży, czyli dostarczyć zdrowe i zdolne do zapłodnienia plemniki. Jakość nasienia zależy w dużej mierze od stylu życia, poziomu stresu, a obniżać ją mogą nawet z pozoru błahe infekcje. Zanim więc uruchomimy poważniejszą diagnostykę, sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku. Badanie nasienia jest szybkie i dyskretne, a ewentualne obniżenie jakości nasienia stosunkowo łatwo poprawić. Gdy stwierdzimy poważniejsze zaburzenia, też znajdziemy rozwiązanie. 

Poprawa jakości nasienia — czasem wystarczy zdrowsza dieta, więcej ruchu, mniej alkoholu, papierosów i wysypianie się, żeby parametry wróciły do normy.  Jeśli sprawa jest poważniejsza, przede wszystkim rozszerzamy diagnostykę nasienia wykonując np. testy genetyczne czy posiew. Mamy możliwości dokładnej oceny pojedynczych plemników i w razie konieczności wyselekcjonowania tych zdrowych, prawidłowo zbudowanych, nawet gdy jest ich niewiele. Takie procedury są wykorzystywane również wtedy, kiedy zdecydujemy się na inseminację albo in vitro.

Zaburzenia owulacji

Ciąża powstaje przez połączenie plemnika z dojrzałą komórką jajową. Zatem drugim obok plemnika niezbędnym elementem jest prawidłowo przebiegająca owulacja, która taką komórkę uwolni. Aby do niej doszło, co miesiąc w jajniku dojrzewa pęcherzyk jajowy. Procesem tym sterują hormony. Gdy więc do owulacji nie dochodzi lub przebiega ona nieregularnie, szukamy przyczyny tego stanu. Powodem są najczęściej zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, a czasem przedwczesne wygasanie funkcji jajników. To wymaga pogłębionej diagnostyki i rozprawienia się z przyczyną zaburzeń. W naszej klinice wykonujemy kompleksowe badania hormonalne oraz mamy doświadczonych endokrynologów, którzy poprowadzą proces leczenia.

Monitorujemy owulację określając poziom hormonów w poszczególnych fazach cyklu oraz wykonujemy kontrolne badania USG. W przypadku stwierdzenia zaburzeń lub przy konieczności zaplanowania procedury wspomaganego rozrodu, wdrażamy kurację mającą na celu stymulację jajeczkowania. Wówczas nie tylko jesteśmy w stanie dokładnie określić moment owulacji, ale też uzyskać więcej komórek jajowych w jednym cyklu.

Nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych

Aby doszło do zapłodnienia, w sąsiedztwie uwolnionej komórki jajowej musi pojawić się ruchliwy zdrowy plemnik. Do spotkania dochodzi w jajowodzie, który łączy jajnik z macicą. Po połączeniu komórki z plemnikiem powstaje zygota, która zaczyna się dzielić, tworząc nowe komórki. Dzięki ruchowi rzęsek i skurczom jajowodu jest ona transportowana do jamy macicy i ostatecznie przyczepia się do jej śluzówki i zaczyna zagnieżdżać. 

By proces przebiegł prawidłowo, jajowody muszą być drożne, aby najpierw mogło nimi być dostarczone nasienie, a następnie w drugą stronę powędrowała zygota. W macicy musi na nią czekać przygotowana śluzówka zwana endometrium. 

Najczęstsze zaburzenia na tym etapie to niedrożność jajowodów, endometrioza i inne nieprawidłowości w budowie narządów. 

  • Niedrożność jajowodów może być spowodowana zrostami i bliznami, które powstają podczas infekcji czy zabiegów lub jako skutek ciąży pozamacicznej, czy powikłań przy wcześniejszych porodach. To często przyczyna niepłodności wtórnej, czyli sytuacji, kiedy kobieta mająca już dziecko nie może zajść w kolejną ciążę.
  • Endometrioza to choroba polegająca na tym, że fragmenty śluzówki macicy rozsiewają się na inne obszary jamy brzusznej, przez co utrudnione jest zagnieżdżenie zarodka w macicy, a wszczepy mogą też blokować drożność jajowodów. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania i lokalizacji zmian.
  • Wady wrodzone w budowie narządów rozrodczych czy problemy zlokalizowane w narządach np. mięśniaki, też czasem utrudniają zajście w ciążę. 

Dobra diagnostyka obrazowa, którą zapewniamy, pozwala szybko zidentyfikować przyczynę i dopasować dalsze postępowanie.

Trudności z utrzymaniem ciąży

Czasem nie ma problemu z zajściem w ciążę, ale nie udaje jej się donosić. Poronienia samoistne zdarzają się bardzo często i zazwyczaj w ten sposób matka natura zatrzymuje rozwój wadliwych zarodków, które nie mają szans na przeżycie. Kiedy jednak sytuacja się powtarza kolejny raz, warto się temu przyjrzeć. Najczęstsze przyczyny poronień nawykowych to infekcje (w tym choroby odzwierzęce), nadwrażliwość układu odpornościowego, który zarodek traktuje jak ciało obce oraz choroby lub wady genetyczne, z których istnienia nie zawsze zdajemy sobie sprawę, a które mogą np. zaburzać wchłanianie ważnych substancji.

Inseminacja i in vitro

Kiedy nie jesteśmy w stanie doprowadzić do zapłodnienia drogą naturalną, pozostają nam jeszcze metody wspomaganego rozrodu, czyli inseminacja i zapłodnienie pozaustrojowe.

Inseminacja polega na wprowadzeniu przygotowanego nasienia bezpośrednio do macicy.  To pozwala ominąć śluz szyjkowy, w którym czasem występują przeciwciała niszczące plemniki. Inseminację stosuje się również przy niemożliwości odbycia stosunku płciowego i przy łagodnych i umiarkowanych stopniach endometriozy.

In vitro to najbardziej skomplikowana procedura, gdyż wymaga wcześniejszego pobrania materiału od obojga rodziców, wyselekcjonowania najbardziej jakościowych plemników, doprowadzeniu do ich połączenia w warunkach laboratoryjnych i wszczepieniu prawidłowo rozwijającego się zarodka do macicy. Wymaga to wielu przygotowań, kuracji hormonalnej i wiąże się ze sporym obciążeniem emocjonalnym. Dlatego w naszej klinice oferujemy również wsparcie psychologiczne i pomagamy przetrwać ten trudny czas, byście mogli wkrótce cieszyć się potomstwem.  

Omówiliśmy tylko najczęstsze przyczyny niepłodności i możliwości ich leczenia, ale oferta naszej kliniki jest dużo szersza:

  • zapraszamy na wizyty kontrolne, bo profilaktyka jest najważniejsza
  • pomagamy dobrać najlepszą antykoncepcję — również dla mężczyzn — wazektomia
  • diagnozujemy i leczymy zaburzenia hormonalne — nie tylko te związane z układem rozrodczym
  • doradzamy przy zaburzeniach erekcji i spadku libido
  • prowadzimy ciąże – również te podwyższonego ryzyka
  • dysponujemy własnym laboratorium
  • prowadzimy bank nasienia dla par, które nie mogą skorzystać z własnego lub chcą w banku zabezpieczyć swoje komórki przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego