Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
inseminacja domaciczna a ciąża
kółko 03.05.20.

Co to jest inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna jest podstawową techniką medycznie wspomaganego rozrodu, powszechnie stosowaną jako terapia pierwszego rzutu w leczeniu niepłodności. Poznaj najważniejsze pytania i odpowiedzi, dotyczące zabiegu!

Na czym polega zabieg inseminacji domacicznej?

Zabieg inseminacji domacicznej polega na wprowadzeniu do macicy przygotowanego wcześniej nasienia, zawierającego zagęszczone w małej objętości płynu wyselekcjonowane plemniki o prawidłowej budowie i ruchu, co zwiększa szanse na zapłodnienie.

Kto może poddać się zabiegowi inseminacji domacicznej?

Inseminację najczęściej stosuje się u kobiet z niepłodnością związaną z brakiem owulacji, niepłodnością o niewyjaśnionej przyczynie oraz w niektórych przypadkach niepłodności immunologicznej i w przypadkach lekkiego stopnia upośledzenia parametrów nasienia.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu inseminacji domacicznej?

Inseminacji nie powinno się wykonywać w przypadku niedrożności jajowodów – dlatego u kobiet po przebytych zabiegach operacyjnych czy też stanach zapalnych przydatków wskazane jest sprawdzenie drożności poprzez badanie histerosalpingograficzne, a w przypadku wątpliwego wyniku, także laparoskopowe.

Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?

Skuteczność tej metody leczenia jest różna i zależy przede wszystkim od wieku kobiety, typu zastosowanej stymulacji, czasu trwania niepłodności i jej przyczyny oraz ilości i jakości nasienia użytego do zabiegu. Niewielkim odsetkiem powodzenia charakteryzuje się wykonanie inseminacji u kobiet starszych, z podwyższonym stężeniem FSH w 3 dniu cyklu lub z innymi objawami wskazującymi na niewydolność jajników. Skuteczność tych zabiegów jest także niska w przypadku zmniejszonej  liczby plemników (poniżej 5 ml) i ich ruchliwości oraz nieprawidłowej budowie plemników.  W przypadku wystąpienia takich okoliczności – pary powinny korzystać z programu pozaustrojowego zapłodnienia z wstrzykiwaniem plemnika do komórki jajowej (ICSI).

Jak wygląda procedura inseminacji domacicznej?

W trakcie leczenia wykonuje się do 4-6 cykli terapeutycznych. Leczenie można wykonywać w cyklach bezpośrednio następujących po sobie. Jeżeli po tym okresie nie udaje się uzyskać ciąży, należy pomyśleć o innych metodach leczniczych.

Jakie są szanse na zajście w ciążę w wyniku inseminacji domacicznej?

Większość ciąż po inseminacji nasieniem partnera pojawia się po wykonaniu 6 zabiegów. Szanse wystąpienia ciąży zmniejszają się po trzeciej próbie, a po szóstej pojawiają się na zasadzie przypadku. Dlatego nie zaleca się wykonywania więcej niż 6-ciu zabiegów inseminacji. Inseminacja domaciczna jest bardziej skuteczna niż inseminacja doszyjkowa. Umieszczenie nasienia w wyższych partiach układu rozrodczego daje większe szanse plemnikom na dotarcie i zapłodnienie komórki jajowej.

W przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia skuteczność cyklu 6 inseminacji jest porównywalna z  jednym programem zapłodnienia pozaustrojowego. Jednak program in vitro jest bardziej inwazyjny i zdecydowanie droższy. Dlatego też, jeżeli kobieta nie ma uszkodzonych jajowodów, a partner nie ma słabych parametrów nasienia, to inseminacja jest wykonywana przed skierowaniem pacjentki do programu IVF.

Jak przygotować się do IUI?

IUI (intrauterine insemination, czyli inseminacja domaciczna ) może być poprzedzona jest przyjmowaniem leków zaleconych przez lekarza i monitorowaniem cyklu.

W wyznaczonym dniu cyklu najczęściej, jest to 11- 13 d.c., należy rano – w godzinach 9.00-10.00 – zgłosić się do kliniki Artemida w celu pobrania i oznaczenia estradiolu w surowicy (nie jest wymagane bycie na czczo), a później na badanie USG. Monitorowanie najczęściej trwa od jednego do trzech dni. W niektórych przypadkach może trwać jednak dłużej.

W jaki sposób przygotować się do oddania nasienia?

W dniu inseminacji Partner powinien zgłosić się dwie godziny przed zabiegiem, w celu oddania nasienia.

Przed zabiegiem IUI zalecana jest dwudniowa abstynencja seksualna.

Czy po zabiegu IUI będę musiała pozostać w klinice?

Po zabiegu pacjentka leży na fotelu ginekologicznym przez 5-10 minut, a następnie udaje się do domu. Zalecenia po – według ustaleń z lekarzem prowadzącym.