Zdrowy Trening. Sport to zdrowie!
Chcesz ćwiczyć w ciąży, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę?
Nazywam się Bartek Burzyński, a moi podopieczni wołają na mnie “Burza”. Mówią tak dlatego, że po rezultaty idziemy wspólnie, pokonując wszelkie przeszkody, tak, jakbyśmy szli przez burzę z piorunami.
Po co trenować w ciąży?
Głównym celem treningu w ciąży jest zapobieganie negatywnym zmianom w przednim i tylnym łańcuchu mięśniowym.
Twój środek ciężkości podczas ciąży zmienia się, przez co pewne struktury są nadmiernie skrócone, natomiast inne (mięśnie proste brzucha) – stale rozciągane i tym samym osłabiane.
Kolejny aspekt to budowanie świadomości.
Kobieta, która „nauczy” się swojego ciała – mowa tu głównie o oddychaniu torem przeponowym oraz kontroli mięśni dna miednicy – prawdopodobnie lepiej poradzi sobie podczas porodu naturalnego.
Reasumując, trening ma Cię przygotować fizycznie i psychicznie do porodu.
Jak intensywnie ćwiczyć w czasie ciąży?
Pytanie, które pada najczęściej z ust przyszłych mam, czyli… jak intensywnie powinnam ćwiczyć w czasie ciąży?
Powszechnie uważa się, że wysiłek kobiety w ciąży powinien być utrzymywany w pułapie tlenowym, czyli na poziomie 60-70% tętna maksymalnego.
Wolę jednak bardziej praktyczne podejście i nie lubię wrzucać wszystkich osób do jednego worka. Zatem przy treningu z kobietą w ciąży kieruję się „swobodnym oddechem”.
Wytrenowana kobieta będzie mogła ćwiczyć w ciąży bardziej intensywnie niż osoba mniej doświadczona. W obu przypadkach zasada swobodnego oddechu sprawdzi się, bez ryzyka, że trening jest zbyt intensywny.
Czy w pierwszym trymestrze ciąży można trenować?
Odpowiedź brzmi: TAK!
Oczywiście lekarz prowadzący ciążę ma pierwszeństwo i to on opiniuje zdolność kobiety do aktywności fizycznej. Jeśli mamy zielone światło od ginekologa, możemy zacząć trening.
Jeśli mówimy o kobiecie, która była aktywna fizycznie wcześniej, nie ma przeciwwskazań do ograniczania się w treningu.
Możemy wszystko, oczywiście z myślą, że ciąża to nie jest moment na robienie formy życia, a raczej czas, w którym chcemy przygotować się do jednej z ważniejszych ról w naszym życiu.
Natomiast w przypadku, gdy kobieta chciałaby zacząć przygodę z aktywnością i wzmocnić swoje ciało przed porodem, proponowałbym zacząć od treningu na poziomie oddechu i budowania świadomości swego ciała, tak aby później płynnie przejść do kolejnego etapu, czyli treningu oporowego.