Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
pozytywny test ciazowy
kółko 12.04.24.

Dodatni test ciążowy u mężczyzny? To możliwe!

Testy ciążowe zazwyczaj wykonują kobiety i nic w tym dziwnego, bo przecież tylko one mogą zajść w ciążę. Domowe testy zawierają w swoim składzie cząsteczki, które reagują z obecnym w moczu hormonem ciążowym. Zatem na logikę dodatni wynik powinien być równoznaczny z ciążą, a ujemny oznaczać jej brak. Tymczasem nie zawsze tak bywa. Co więcej, zdarza się, że dwie kreski na teście zobaczy mężczyzna! Jak to możliwe?

Po mniej więcej tygodniu od zapłodnienia komórka jajowa staje się zarodkiem i zagnieżdża w śluzówce macicy. Uzyskuje wówczas dostęp do krwi matki. Tą drogą w początkowej fazie ciąży dostarczane będą niezbędne substancje odżywcze. Zarodek z kolei zaczyna wytwarzać hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (beta hCG), który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Dlatego po zagnieżdżeniu się zarodka, poziom hCG w organizmie matki gwałtownie rośnie. W efekcie już kilka dni po spodziewanym terminie miesiączki, testy ciążowe są w stanie go wykryć nawet w moczu. Czasem jednak test wychodzi ujemny, choć do zapłodnienia doszło, albo dodatni, mimo że ciąża jest wykluczona. 

Czy test ciążowy może się mylić?

Dostępne na rynku testy w większości zawierają w swoim składzie przeciwciała, które wiążą się z hCG. Gdy hormonu w moczu nie ma, w okienku testowym pojawi się tylko jeden pasek — kontrolny. Drugi pasek zobaczymy dopiero wtedy, gdy obecna w moczu hCG połączy się z przeciwciałami. Nietrudno się więc domyślić, że aby uzyskać wynik pozytywny, w moczu musi znajdować się odpowiednia ilość hormonu ciążowego.

Czasem jednak wynik może wyjść fałszywy. Dlaczego?

Testy mają różną wrażliwość, więc powinno się je wykonywać dokładnie według wskazań producenta. Najczęstszym powodem uzyskania ujemnego wyniku testu mimo ciąży, jest wykonanie go zbyt wcześnie, gdy poziom hormonu jest zbyt niski. Również przy ciąży pozamacicznej wynik może być ujemny. Taka ciąża nie ma szans się rozwijać, za to może zagrażać życiu matki. Wreszcie tak banalna przyczyna, jak złe przechowywanie testu, czy użycie testu przeterminowanego może dać wynik fałszywie negatywny.

Dlatego, jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a test tego nie potwierdza, odczekaj kilka dni i go powtórz. Najlepiej rano, gdy stężenie hCG w moczu jest najwyższe. My ze swojej strony oczywiście zapraszamy na wizytę — badanie USG i test ciążowy z krwi rozwieją wątpliwości.

Pozytywny test ciążowy bez ciąży?

Fałszywie ujemny wynik dość łatwo  wytłumaczyć, ale jak to możliwe, że test wychodzi dodatni mimo braku ciąży?  Jedną z oczywistych przyczyn może być przyjmowanie leków, które zawierają hormon hCG np. w postaci zastrzyków hormonalnych, które są stosowane w leczeniu niepłodności. 

Fałszywie dodatni wynik może się też pojawić przy zaburzeniach hormonalnych (np. chorobach tarczycy) lub w okresie menopauzalnym, czy niedługo po porodzie lub poronieniu. Czasami też choroby układu moczowego objawiające się wydalaniem z moczem dużej ilości białka, mogą zafałszować wynik testu ciążowego. Pozytywny test ciążowy mogą również uzyskać kobiety mające torbiele na jajniku i niestety często w ten sposób, przypadkiem, wykrywa się raka jajnika

Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli test faktycznie wskazuje ciążę, nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Gdy natura uzna, że coś jest nie tak (a dzieje się to bardzo często), zwykle sama sobie z tym radzi. Pojawia się krwawienie przypominające miesiączkę, a obumarła ciąża jest wydalana. Stąd wiele kobiet nawet nie jest świadomych, że w ogóle było w ciąży. 

Dlatego w każdym przypadku, gdy uzyskasz pozytywny wynik testu ciążowego, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jeśli ciąża zostanie potwierdzona, od samego początku będziesz pod właściwą opieką. Jeśli nie — tym bardziej konieczna będzie dalsza diagnostyka.

Dodatni test ciążowy u mężczyzny?

Skoro możliwe jest uzyskanie wyniku fałszywie dodatniego u kobiety, to czy może się to zdarzyć również u mężczyzny. Jeśli w jego moczu znajdzie się hCG lub podobne do niego białko — test będzie dodatni. Dwie kreski nie powinny zatem dziwić pacjenta, który jest w trakcie kuracji hormonalnej, ani miłośnika siłowni, który na własną rękę wspomaga się zewnętrznymi hormonami (to oczywiście odradzamy!). Jeśli jednak pozytywny wynik pojawia się bez znanego powodu, warto jak najszybciej udać się do lekarza. 

Jedną z przyczyn obecności hcg w moczu mężczyzny mogą być zaburzenia hormonalne. Zazwyczaj jednak winowajcą jest rak jądra lub inne nowotwory zarodkowe. A z tym już nie ma żartów.

Skąd się bierze hCG w moczu mężczyzny? 

Wspomnieliśmy już, że hCG wytwarza zarodek, który zagnieździł się w macicy. Teoretycznie więc nie ma mowy o tym, żeby ten hormon naturalnie pojawił się w organizmie mężczyzny. Tymczasem to się zdarza, a winowajcą są komórki zarodkowe, które pozostają po zakończeniu życia płodowego. Nadal wydzielają hCG i stają się niebezpieczne. Dlaczego?

Kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, powstaje pierwsza kompletna komórka nowego człowieka. I zaczyna się dzielić. Po 5-6 dniach jest ich już około 100. Komórki przyszłego organizmu początkowo są jednakowe, ale z czasem różnicują się w poszczególne tkanki i narządy. Z części powstanie więc układ nerwowy, z części pokarmowy, a z jeszcze innych skóra. Niektóre komórki zarodkowe zachowują jednak swoją zdolność do różnicowania na dłużej — są takimi starterami. Z nich mogą powstać nowotwory. 

Test ciążowy wykrywa nowotwory?

Zarodkowe guzy jądra są najczęściej występującymi nowotworami u młodych mężczyzn. Ponieważ powstają z komórek zarodkowych, ich cechą jest wydzielanie hCG. Dlatego dodatni wynik testu ciążowego u mężczyzny powinien skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza urologa

Na raka jądra zazwyczaj chorują młodzi mężczyźni, nawet nastolatki, więc to się nawet dobrze składa, bo to zwykle oni wpadają na takie szalone pomysły, żeby sobie zrobić test ciążowy. 

Dlatego warto im powiedzieć, co to może oznaczać. Rak jądra może być w pełni wyleczony, ale pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty — czas więc ma tu ogromne znaczenie. Tym bardziej, że nowotwór początkowo nie daje wyraźnych objawów, a młodzież raczej nie myśli o takich sprawach, jak samobadanie jąder. Niewinna zabawa może więc im uratować życie.

Rak jądra — jakie objawy

Rak jądra nie boli, ale dość szybko da się go wymacać. Pierwszym zauważalnym objawem może być zgrubienie lub guzek na powierzchni jądra. Z czasem jądro może się powiększyć, stwardnieć, a w jego okolicy odczuwalny być ciężar i rozpieranie. W bardziej zaawansowanych stadiach pojawia się ból brzucha, pleców, a niezbyt oczywistym objawem nowotworu jądra może być nagłe zwiększenie owłosienia ciała, przyrost masy mięśniowej, który nie jest efektem ćwiczeń, czy powiększenie piersi. 

Wykonując regularne samobadanie jąder dość szybko da się wyłapać wszelkie zmiany. Zdrowe jądra są gładkie w dotyku, więc każda wypukłość, zgrubienie czy wypustka powinny wzbudzić czujność. Oczywiście nie każda zmiana oznacza nowotwór, bo częściej są to niegroźne wodniaki, torbiele, a nawet przepuklina. Jednak każdą zalecamy jak najprędzej skonsultować z lekarzem, bo niestety, rak daje szybkie i odległe przerzuty i wówczas rokowanie już nie jest takie dobre. 

Podsumowując, choć testy ciążowe są dość specyficzne i wydawać by się mogło, że ich wynik powinien być jednoznaczny, nie możemy im ufać w pełni. Ujemny nie zawsze wyklucza ciążę, dodatni nie zawsze ją potwierdza. A w przypadku mężczyzn, dodatni test powinien być sygnałem alarmowym. Zachęcamy również do profilaktyki i samobadania, bo to najszybszy sposób na zauważenie niepokojących zmian. 


Zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy — czekają na was ginekolodzy, endokrynolodzy, a także urolodzy i androlodzy. 

Umów wizytę