Szkoła rodzenia - warto się zapisać?
Przyszłe mamy, szczególnie jeśli oczekują pierwszego dziecka, często zastanawiają się, czy warto zapisać się do szkoły rodzenia. Zdania są podzielone, bo część osób mówi, że to strata czasu i pieniędzy, z kolei inne bardzo sobie chwalą. Tak samo jest zresztą w kwestii decyzji, czy przy porodzie ma być obecny partner, czy rodzić ze znieczuleniem, czy karmić dziecko piersią. Zatem odpowiedź na pytanie, czy warto, zależy tak naprawdę od tego, czego się po szkole rodzenia spodziewasz.
Sceptycy powiedzą, że kobiety rodziły od wieków i dawały sobie radę same, że to się dzieje intuicyjnie, że każda sobie poradzi. To prawda, tylko po co sobie utrudniać, skoro można się przygotować i spokojnie oczekiwać kolejnych etapów?
Tak naprawdę już we wstępie pojawił się pierwszy argument, który naszym zdaniem przemawia na korzyść szkoły rodzenia. Prawda jest bowiem taka, że ile osób zapytasz, tyle opinii usłyszysz. Nie tylko na jej temat, ale też w wielu kwestiach dotyczących samej ciąży, porodu, czy opieki nad noworodkiem. Będą czasem sprzeczne, czasem zaskakujące, a często będą zwyczajnie mieszać w głowie, wywołując niepotrzebny niepokój. Tymczasem o wiele łatwiej podejmować samodzielne decyzje, gdy ma się większą wiedzę na dany temat. A to właśnie daje szkoła rodzenia.
Wiedza jest w internecie, po co mi szkoła rodzenia
To pierwsza wątpliwość, szczególnie tych osób, które liczą koszty. W internecie jednak znajdziesz wszystko i to wbrew pozorom wcale nie zaleta. Znajdziesz owszem wiedzę i prawdę, ale też opinie, półprawdy i drugie tyle tej g… prawdy. Wątki parentingowe w mediach społecznościowych, gdzie wydawać by się mogło znajdzie się grupa wsparcia, czasem stają się słownym polem bitwy.
Czy masz czas to wszystko czytać i analizować? Czy wiesz, gdzie szukać i jak sprawdzać, kto ma rację, a kto nie? Czy masz pewność, że osoba, która dzieli się wiedzą, ma odpowiednie kompetencje?
Jedno możemy zagwarantować — na każde pytanie znajdziesz skrajnie różne odpowiedzi.
Wiedza jest również w prasie, ale tam z kolei większość artykułów to materiały promocyjne. Zatem niekoniecznie są rzetelne i obiektywne, a eksperci bywają fikcyjni i polecają to, za co zapłaci im reklamodawca.
No to może w książkach? Tam jest lepiej, ale którą wybrać? Bo przecież jest ich cała masa, a nie da rady przeczytać wszystkich! Poza tym większość pozycji to tłumaczenia literatury amerykańskiej, a tam, nie oszukujmy się, realia są nieco inne niż u nas.
Wreszcie, żeby szukać odpowiedzi, trzeba znać pytania, a czasem nawet nie wiemy, że o czymś powinniśmy wiedzieć.
Czego się dowiem w szkole rodzenia
W szkole rodzenia pracują doświadczeni praktycy, zatem uzyskasz wiedzę z pierwszej ręki — potrzebną, prawdziwą i rzetelną. Możesz zapytać, o co tylko chcesz i dopytywać tak długo, aż uzyskasz satysfakcjonującą odpowiedź. Co ważne — wbrew nazwie, ten kurs nie będzie dotyczył tylko porodu.
Tematy, które są omawiane na zajęciach w szkole rodzenia:
- jak będzie przebiegała druga połowa i końcówka ciąży,
- jak się przygotować do porodu,
- jak może wyglądać poród i jak sobie radzić w poszczególnych jego etapach,
- co się będzie działo w czasie połogu,
- jak opiekować się noworodkiem,
- porady laktacyjne.
Szkoła rodzenia to również jedyna w swoim rodzaju okazja dla przyszłego Taty, żeby lepiej zrozumieć, co się dzieje z jego partnerką podczas ciąży i bardziej zaangażować w przygotowania. Dowie się czego się może spodziewać przed i w trakcie porodu, żeby świadomie zdecydować, czy jest w stanie jej towarzyszyć. Będzie również wiedział jak ją potem wesprzeć w tych trudnych dla wszystkich pierwszych dniach, kiedy mały człowiek już się pojawi na świecie.
Jak się przygotować do porodu
Do porodu przygotowujesz się przez całą ciążę, a tuż po nim otworzy się nowy rozdział w Waszym życiu. Dlatego szkoła rodzenia nie obejmuje tylko tego wycinka, jakim jest poród.
Na zajęciach zwykle zaczyna się od tego, jak dbać o siebie pod koniec ciąży i jak się przygotować do porodu – fizycznie i psychicznie. Dowiecie się na przykład, jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy, w okresie, kiedy maluch w jej brzuchu zaczyna intensywnie rosnąć i potem kiedy będzie karmić piersią, aby zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych maluchowi, a nie nabawić się niedoborów. Dieta mamy karmiącej może też uchronić dziecko przed kolkami, które tak bardzo przerażają młodych rodziców.
W czasie zajęć dowiesz się, jakie ćwiczenia są bezpieczne i które warto wykonywać regularnie. Gimnastyka odbywa się zwykle pod okiem fizjoterapeutów i jest specjalnie przygotowana dla kobiet w ciąży. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie, które uczestniczą w porodzie oraz rozciągniesz i rozluźnisz te, które są przeciążone w związku z koniecznością dźwigania dodatkowych kilogramów. W efekcie lepiej zniesiesz końcówkę ciąży, poród będzie łatwiejszy, a powrót do formy szybszy.
Będziesz też mogła wypróbować różne metody relaksacyjne, dowiesz się jak oddychać podczas poszczególnych faz porodu, a Twój partner dowie się, jak może Cię w tych chwilach wspierać. Dzięki temu po pierwsze będzie czuł się zaangażowany w przygotowania, a po drugie podczas porodu będzie umiał pomóc Tobie. W niektórych szkołach oferowane są również sesje masażu i relaksacji dla przyszłych rodziców, albo praktyka jogi.
Jak wygląda poród
Jedyne pytanie, na które nie dostaniesz odpowiedzi w szkole rodzenia, to jak będzie przebiegał Twój poród. Tego się nie da przewidzieć ani zaplanować. Po prostu każdy jest inny. Dostaniesz za to wiedzę, jakie są jego zwiastuny, po czym poznać, że to już oraz to, co najważniejsze — jak sobie poradzić ze strachem i bólem.
Na zajęciach zostaną dokładnie omówione poszczególne fazy porodu. Gdy nadejdzie Wasz czas, będziecie zatem wiedzieć, na jakim etapie jesteście i co jeszcze przed Wami. Zajęcia prowadzą zwykle położne, które odbierają porody na co dzień, więc gdzie znajdziecie lepsze źródło informacji? Zapewne opowiedzą również, jakie niespodziewane sytuacje mogą się wydarzyć w trakcie porodu. Śmiało więc pytajcie o wszystkie wątpliwości, a będziecie się czuć pewniej i nic Was (mocno) nie zaskoczy.
Zazwyczaj uczestnicy szkoły rodzenia mają także możliwość odwiedzenia szpitala i zobaczenia jak wygląda trakt porodowy, jakie warunki mają tam rodzące oraz jaka jest atmosfera. Oswojenie się z tym miejscem zmniejsza stres, którego podczas porodu i tak będzie sporo. Dowiecie się również, jakie macie prawa jako pacjenci i jakie dodatkowe zasady panują w danym szpitalu.
Urodziłam i co dalej?
Wiele przyszłych mam obawia się nie tylko porodu, ale też tego, jak poradzą sobie potem. Czy będą umiały zająć się maleństwem, czy będą wiedziały, jak mu pomóc, czy poradzą sobie z karmieniem piersią? Tego wszystkiego również dowiecie się w szkole rodzenia.
Dlatego na tych zajęciach szczególnie mile widziani są tatusiowie. Oboje dostaniecie wówczas nie tylko rzetelną wiedzę i mnóstwo praktycznych porad, ale również będziecie mogli poćwiczyć kąpanie noworodka, zmianę pieluszek, dowiecie się, jak podnosić dziecko, żeby nie zrobić mu krzywdy, jak je układać do snu i jak przystawiać do piersi. Noworodek jest malutki i delikatny. Gdy oswoicie się z tym „pielęgnując” lalkę, będzie dużo raźniej z dzieckiem. A kiedy rodzice mają podobne kompetencje, można się bez obaw wymieniać obowiązkami.
W wielu szkołach rodzenia na zajęcia zapraszany jest psycholog. Opowiada jak zmienia się samopoczucie kobiety tuż po porodzie, kiedy ruszy karuzela hormonalna, jak sobie radzić, kiedy niewyspanie i stres przytłaczają za bardzo i jak dzielić się obowiązkami, żeby przetrwać ten trudny okres bez większych strat. Mając świadomość, że to wszystko jest „normalne”, będzie dużo łatwiej prosić o pomoc. Uczestniczki kursu zazwyczaj mogą także liczyć na wsparcie doradcy laktacyjnego czy położnej lub fizjoterapeuty już po porodzie. Pomogą poradzić sobie z nawałem pokarmu, albo nietrzymaniem moczu.
Jak wybrać szkołę rodzenia
Szkoły rodzenia mogą być prowadzone w poradni lub szpitalu, w którym funkcjonuje oddział położniczy, ale również niezależnie od nich. Jeśli macie wybrany szpital i jest tam szkoła, to w pierwszej kolejności warto rozważyć właśnie tę. Plusem w tym przypadku jest możliwość zobaczenia szpitala, sali porodowej i sal dla mamy i dziecka oraz poznanie osób, które potem można spotkać na oddziale.
Dobrze jest również poczytać opinie lub popytać znajomych, a także sprawdzić jakie zajęcia są w programie i kto je prowadzi. Jeśli jest taka możliwość, idźcie zobaczyć, jak wygląda sala, w której będziecie się spotykać, jak jest wyposażona oraz ilu uczestników bierze udział w zajęciach.
Zwróćcie też uwagę, czy łatwo będzie dojechać do szkoły rodzenia, czy jest gdzie zaparkować, albo czy można tam dotrzeć komunikacją miejską. Pod koniec ciąży będzie miało znaczenie, czy dojazd zajmie 10 minut, czy godzinę. Z tego powodu ważne też jest, jak często i w jakich godzinach odbywają się zajęcia.
Po okresie pandemii wiele szkół ma już przetestowane i dopracowane zajęcia online. To także jest dobre rozwiązanie, szczególnie gdy pora roku, albo inne okoliczności nie sprzyjają wyprawom na zajęcia stacjonarne. Nie zapewniają one jednak jednego. Kontaktu z innymi osobami, które wnoszą dużo podczas zajęć, ale też budują bliższe relacje, które można kontynuować po porodzie. Wspólne spacery, czy rozmowy z rodzicami na podobnym etapie rozwojowym dziecka są bezcenne.
Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia
Najlepszy czas na rozpoczęcie zajęć to druga połowa ciąży, kiedy miną już dolegliwości typowe dla jej początku, a kondycja, forma i samopoczucie przyszłej mamy są jeszcze całkiem dobre. Optymalnym okresem na start jest 21-26 tydzień ciąży, ale tu wiele zależy od tego, ile trwają zajęcia i jak często się odbywają.
Kurs powinien zakończyć się najpóźniej miesiąc przed planowaną datą porodu. Z dwóch powodów — po pierwsze, akcja może zacząć się przed czasem i wtedy zwyczajnie nie zdążycie dokończyć zajęć. Po drugie, pod koniec ciąży coraz trudniej się już poruszać, czy wysiedzieć dłuższy czas w jednej pozycji.
W wielu szkołach jest jednak limit miejsc, więc zapisać warto się wcześniej. Przed rozpoczęciem zajęć trzeba będzie również uzyskać zgodę lekarza prowadzącego.
Udział w zajęciach szkoły rodzenia bez wątpliwości przyda się więc zarówno rodzicom, którzy przygotowują się na przyjęcie pierwszego dziecka, jak i tym którzy pierwszy raz mają już za sobą. Wiele rzeczy się zmienia, wiedza cały czas się rozwija, pojawiają się nowości, których nie było wcześniej. Dobrze też sobie odświeżyć umiejętności, a mając w pamięci to, co za pierwszym razem poszło nie tak, lepiej przygotować. No i wspomniane kontakty — one są naprawdę bezcenne.