Kampania TATA 2021. Pula darmowych badań!
Kampania TATA 2021 wystartowała. Zgłoś się na darmowe badanie nasienia. Dla wielu mężczyzn płodność jest dowodem męskości. Dlatego niepowodzenia w staraniach o dziecko mogą odbierać im poczucie własnej wartości. Tymczasem niepłodność to choroba, którą można i warto leczyć. Pierwszym krokiem do tego, aby na teście ciążowym zobaczyć upragnione dwie kreski, jest badanie nasienia. Klinika Artemida dołączyła więc do kampanii „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny” i przez cały czerwiec zaprasza panów na bezpłatne badania.
Trudności z zajściem w ciążę są nie tylko troską kobiety. Coraz więcej mężczyzn zdaje już sobie sprawę, że wiele zależy również od nich, a badania wskazują, że niepłodność dotyka mężczyzn i kobiet niemal w równym stopniu. Przyczyn tej sytuacji może być wiele, ale statystycznie to obniżenie jakości nasienia jest odpowiedzialne za ponad połowę przypadków bezskutecznych starań o dziecko. To dlatego diagnostykę rozpoczyna właśnie od badania nasienia. To najprostsze, najszybsze, a jednocześnie wiele wyjaśniające badanie. Zanim jednak opowiemy, na czym ono polega i jak przebiega, słów kilka o samych plemnikach.
Jak powstają plemniki?
W przeciwieństwie do kobiet, u których pojedyncza komórka jajowa dojrzewa raz w miesiącu, sperma zdrowego mężczyzny zawiera (każdorazowo) około 40 milionów plemników. Do zapłodnienia wystarczy jeden, więc potencjalne szanse na ciążę są ogromne. Jak się jednak za chwilę przekonasz, to wcale nie jest takie oczywiste. Zacznijmy od tego, że o ile komórka jajowa do osiągnięcia dojrzałości potrzebuje około 14 dni, tak każdy plemnik dojrzewa w jądrach aż trzy miesiące. Proces jego powstawania może więc zakłócić całe mnóstwo czynników, często tak banalnych, że nawet się nad nimi nie zastanawiasz:
- przeziębiłeś się i miałeś gorączkę (a podwyższona temperatura nie sprzyja procesom zachodzącym w jądrach),
- był gorący okres w pracy, więc niedobór snu uzupełniałeś energetykami i kawą,
- ze zdrowym jedzeniem wygrała pizza i fast food (a to powoduje niedobory witamin i mikroelementów, niezbędnych do powstawania plemników),
- palisz papierosy (a one po pierwsze zmniejszają liczbę plemników, a po drugie zmieniają ich strukturę, uniemożliwiając zapłodnienie),
- masz nadwagę (a tłuszcz kumuluje żeńskie hormony płciowe, obniżając aktywność testosteronu),
- nosisz zbyt obcisłe ubrania (znowu zbyt wysoka temperatura jąder i urazy mechaniczne).
To wszystko mogło zaburzyć proces tworzenia plemników. Zauważ, że wśród tych czynników nie ma żadnego nieodwracalnego. Między innymi dlatego o niepłodności mówi się dopiero po roku bezskutecznych starań, a badanie nasienia jest pierwszym krokiem w jej diagnostyce.
Czy do badania nasienia trzeba się przygotować?
Pobranie próbki nasienia do badań nie wymaga większych przygotowań, ale aby wynik był miarodajny, należy przestrzegać pewnych zasad:
- na tydzień przed badaniem unikaj alkoholu i innych używek, ogranicz palenie i intensywny wysiłek,
- przez 3-5 dni przed badaniem powstrzymaj się od wytrysków — zbyt krótka abstynencja może spowodować zaniżoną liczbę plemników, a zbyt długa — fałszywie zawyżyć procent tych martwych,
- w dniu badania nie powinieneś mieć niepokojących objawów chorobowych (gorączka, osłabienie),
- nie powinieneś przyjmować leków sterydowych i antybiotyków, a jeśli w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie brałeś jakieś leki lub chorowałeś, powiedz o tym lekarzowi.
Jak więc widzisz, nie jest to ani specjalnie kłopotliwe, ani wymagające badanie, a może dać odpowiedź na najważniejsze pytanie.
Na czym polega badanie nasienia?
Celem badania jest sprawdzenie podstawowych parametrów nasienia, czyli:
- jaka jest objętość ejakulatu — powinno go być 1,5 ml lub więcej,
- ile zawiera plemników — ich całkowita liczba powinna przekraczać 39 mln,
- jaka jest liczba plemników w 1 ml ejakulatu — prawidłowo 15 mln lub więcej,
- jaki jest odsetek żywych plemników — 58% lub więcej,
- czy wykazują one ruchliwość — 40% powinno, w tym przynajmniej 32% ma poruszać się do przodu,
- jak są zbudowane — przynajmniej 4% o prawidłowej budowie.
Prawda, że teraz te 40 milionów robi mniejsze wrażenie?
Badaniu powinno się poddać możliwie świeżą próbkę (do 30 minut od pobrania), dlatego najlepiej, aby wszystko odbyło się w klinice. Najprościej oddać nasienie drogą masturbacji i zrobisz to oczywiście samodzielnie, bez obecności personelu, bo dla naszych pacjentów mamy przygotowany pokój, który zapewnia pełną intymność oraz komfortowe i higieniczne warunki. Jeśli chcesz może towarzyszyć Ci partnerka, a gdy zajdzie taka konieczność, będziecie mogli to zrobić również podczas stosunku (zamiast pojemniczka użyjecie wówczas specjalnej prezerwatywy). Dzięki temu Twoja próbka trafi do badania natychmiast po pobraniu, a wyniki będą najbardziej wiarygodne.
Obniżona jakość nasienia — co robić?
Niewłaściwe parametry nasienia są najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę, ale nieprawidłowy wynik wcale nie oznacza, że nie będziesz mógł mieć dzieci. Poza sytuacją, gdy w próbce nie stwierdzi się żywych plemników, jakość nasienia można poprawić. Dobra wiadomość jest taka, że często wystarczy zmiana diety i aktywność fizyczna, aby wszystko wróciło do normy. Gorszy wynik może się więc okazać dobrym motywatorem do poprawy stylu życia, a co za tym idzie polepszenia jakości nasienia. To zaś pozwoli Ci wkrótce zostać Tatą. Zdrowym Tatą!
Pamiętaj, że niepłodność to choroba, którą można leczyć, ale sposobów terapii jest wiele. Niezbędna jest więc właściwa diagnoza. Dlatego w ramach Kampanii TATA: Najważniejsze słowo dla mężczyzny zapraszamy panów do wykonania tego pierwszego najważniejszego kroku i oferujemy bezpłatne badania nasienia.
Nie warto z nim zwlekać. Jeśli problem okaże się poważniejszy i nie wystarczy zmiana trybu życia, zamiast tracić czas na dalsze próby, pogłębimy diagnostykę i wdrożymy odpowiednią terapię, dzięki której szybciej zostaniecie rodzicami.