Badanie nasienia

To pierwszy i podstawowy krok, który powinna wykonać para, bezskutecznie starająca się o dziecko. Badanie jest proste i nieinwazyjne, a wynik znacznie ułatwia wyznaczenie kierunku terapii.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc  Wybierz kliknikę

  OlsztynBiałystok

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc   Wybierz kliknikę

   OlsztynBiałystok

   Badanie nasienia

   Ocena jakości nasienia to pierwsze i podstawowe badanie, jakiemu powinna się poddać para w trakcie diagnostyki niepłodności. Jest ono najprostsze do przeprowadzenia, a uzyskany wynik ułatwia i często skraca dalsze postępowanie.

   Na czym polega badanie nasienia?

   Materiałem do badania jest nasienie, więc mężczyzna jest proszony o jego oddanie. Najlepiej, jeśli zrobi to w klinice, gdyż ważny jest zarówno czas, jaki upłynie od wytrysku do rozpoczęcia badania, jak i warunki, w których w tym czasie nasienie będzie przechowywane. Nasienie powinno być oddane do sterylnego pojemniczka i przechowywane w temperaturze ciała nie dłużej niż 30 minut. W innym przypadku wynik może być nieprawidłowy. 

   W klinice dysponujemy pokojem, w którym w intymnych i higienicznych warunkach można drogą masturbacji oddać nasienie i od razu przekazać próbkę do badania. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest także użycie specjalnej prezerwatywy i oddanie nasienia podczas stosunku.

   Jak się przygotować do oddania nasienia?

   Przed badaniem wskazana jest wstrzemięźliwość (powstrzymanie się od wytrysku) przez okres nie krótszy niż 3, ale nie dłuższy niż 5 dni. To ważne, gdyż zbyt krótki czas abstynencji seksualnej może skutkować mniejszą liczbą plemników w ejakulacie, a przy zbyt długim — odsetek martwych może być fałszywie podwyższony.

   Należy się również powstrzymać od picia alkoholu w tygodniu poprzedzającym badanie, ograniczyć liczbę wypalanych papierosów oraz unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

   Oczywiście zgłaszając się na badanie, nie powinno się mieć objawów chorobowych (gorączka) ani przyjmować leków typu antybiotyki, sterydy.

   Spermiogram, czyli wynik badania nasienia

   W badaniu podstawowym określane są następujące parametry:

   • objętość ejakulatu — prawidłowo min. 1,5 ml,
   • całkowita liczba plemników  — min. 39 mln,
   • liczba plemników w 1 ml ejakulatu — min. 15 mln,
   • odsetek plemników żywych (żywotność) — min. 58%,
   • odsetek plemników ruchliwych — min. 40%,
   • odsetek plemników o ruchu postępowym — min. 32%,
   • stopień aglutynacji — poniżej 50,
   • lepkość, pH, barwa i czas upłynnienia.

   Dodatkowo można określić również: 

   • morfologię, czyli budowę plemników — norma min. 4% plemników prawidłowo zbudowanych,
   • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (MAR-test IgG),
   • liczbę aktywnych leukocytów (test POX).

   Fragmentacja DNA plemników

   To badanie przeprowadza się, aby ocenić jakość genetyczną materiału. Innymi słowy, wówczas, gdy zachodzi podejrzenie, że plemniki mogą być uszkodzone i w związku z tym niezdolne do zapłodnienia lub powodujące powstawanie wad genetycznych u zarodka.

   Grupą ryzyka są w tym przypadku mężczyźni:

   • w wieku powyżej 40. roku życia,
   • z nadwagą i otyłością,
   • z nałogami (papierosy, alkohol, inne używki),
   • narażeni na działanie substancji toksycznych,
   • z nieprawidłowym wynikiem badania nasienia (obniżona ruchliwość, nieprawidłowa morfologia).

   Badanie powinno zostać wykonane w przypadku niepłodności idiopatycznej (o nieustalonym tle) oraz przy poronieniach nawykowych. Jest ono również wskazane przed rozpoczęciem procedury in vitro, aby uniknąć zapłodnienia komórki jajowej uszkodzonym plemnikiem.

   Test HBA 

   Do zapłodnienia konieczna jest obecność żywych, prawidłowo zbudowanych i zdolnych do ruchu plemników, które będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Na końcu drogi czeka je jednak jeszcze jedna przeszkoda — wzgórek jajonośny, czyli komórki, które otaczają komórkę jajową i wytwarzają kwas hialuronowy. Dojrzały plemnik posiada receptory, umożliwiające wiązanie się z tym kwasem, dzięki czemu jest w stanie wniknąć do wnętrza komórki i się z nią połączyć.

   Badanie polega na policzeniu odsetka plemników, które są w stanie połączyć się z kwasem hialuronowym. Wynik powyżej 80% uznaje się za prawidłowy.

   Badanie wykonuje się w przypadku niepłodności idiopatycznej oraz przed rozpoczęciem procedury in vitro, aby uniknąć wykorzystania w niej niedojrzałego, a zatem niezdolnego do zapłodnienia plemnika.

   Test stresu oksydacyjnego

   W procesach chemicznych, zachodzących w każdej komórce, powstają wolne rodniki (oksydanty), które choć potrzebne, w nadmiarze są szkodliwe. Organizm posiada więc mechanizmy, które je usuwają. Gdy jednak dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy powstawaniem oksydantów, a ich wydalaniem, mówimy o stresie oksydacyjnym.

   Stres oksydacyjny (tlenowy) to jedna z przyczyn przyspieszonego starzenia się, zwiększonej zapadalności na choroby serca czy nowotwory oraz wróg męskiej płodności.

   Wolne rodniki umożliwiają plemnikom ostatni, najważniejszy etap zapłodnienia. Gdy jednak występują w nadmiarze, powodują uszkodzenia genetyczne, osłabiają ruchliwość i zmniejszają liczbę żywych plemników. Test Mioxsys pozwala ocenić potencjał oksydo-redukcyjny nasienia.

   Dobra wiadomość jest taka, że stres oksydacyjny najczęściej jest spowodowany niezdrowym trybem życia, zatem w przypadku potwierdzenia, że to on jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę, zmiana stylu życia lub ewentualne rozpoczęcie leczenia chorób nim spowodowanych, może poprawić jakość nasienia i doprowadzić do zapłodnienia nawet drogą naturalną.

   Umów wizytę