Badanie nasienia

To pierwszy i podstawowy krok, który powinna wykonać para, bezskutecznie starająca się o dziecko. Badanie jest proste i nieinwazyjne, a wynik znacznie ułatwia wyznaczenie kierunku terapii.

Umów wizytę
Pierwsza wizyta Artemida
Wybierz kategorię
Umów wizytę

  Sprawdź jak możemy Ci pomóc
  Wybierz klinikę

  OlsztynBiałystokBartoszyce

  Rodzaj wizyty

  Badanie nasienia

  Ocena jakości nasienia to pierwsze i podstawowe badanie, jakiemu powinna się poddać para w trakcie diagnostyki niepłodności. Jest ono najprostsze do przeprowadzenia, a uzyskany wynik ułatwia i często skraca dalsze postępowanie.

  Na czym polega badanie nasienia?

  Materiałem do badania jest nasienie, więc prosimy mężczyznę o jego oddanie. Najlepiej, jeśli zrobi to w klinice. Ważny jest bowiem zarówno czas, jaki upłynie od wytrysku do rozpoczęcia badania. Jak i warunki, w których w tym czasie nasienie będzie przechowywane. Nasienie powinno być oddane do sterylnego pojemniczka i przechowywane w temperaturze ciała nie dłużej niż 30 minut. Inaczej wynik może być nieprawidłowy. 

  W klinice dysponujemy pokojem, w którym w intymnych i higienicznych warunkach można drogą masturbacji oddać nasienie i od razu przekazać próbkę do badania. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest także użycie specjalnej prezerwatywy i oddanie nasienia podczas stosunku.

  Jak się przygotować do oddania nasienia?

  Przed badaniem wskazana jest wstrzemięźliwość (powstrzymanie się od wytrysku) przez okres nie krótszy niż 3, ale nie dłuższy niż 5 dni. To ważne, gdyż zbyt krótki czas abstynencji seksualnej może skutkować mniejszą liczbą plemników w ejakulacie, a przy zbyt długim — odsetek martwych może być fałszywie podwyższony.

  Należy się również powstrzymać od picia alkoholu w tygodniu poprzedzającym badanie, ograniczyć liczbę wypalanych papierosów oraz unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

  Oczywiście zgłaszając się na badanie, nie powinno się mieć objawów chorobowych (gorączka) ani przyjmować leków typu antybiotyki, sterydy.

  Spermiogram, czyli wynik badania nasienia

  W badaniu podstawowym określane są następujące parametry:

  • objętość ejakulatu — prawidłowo min. 1,5 ml,
  • całkowita liczba plemników  — min. 39 mln,
  • liczba plemników w 1 ml ejakulatu — min. 15 mln,
  • odsetek plemników żywych (żywotność) — min. 58%,
  • odsetek plemników ruchliwych — min. 40%,
  • odsetek plemników o ruchu postępowym — min. 32%,
  • stopień aglutynacji — poniżej 50,
  • lepkość, pH, barwa i czas upłynnienia.

  Dodatkowo można określić również: 

  • morfologię, czyli budowę plemników — norma min. 4% plemników prawidłowo zbudowanych,
  • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (MAR-test IgG).

  Fragmentacja DNA plemników

  To badanie przeprowadza się, aby ocenić jakość genetyczną materiału. Innymi słowy, wówczas, gdy zachodzi podejrzenie, że plemniki mogą być uszkodzone i w związku z tym niezdolne do zapłodnienia lub powodujące powstawanie wad genetycznych u zarodka.

  Grupą ryzyka są w tym przypadku mężczyźni:

  • w wieku powyżej 40. roku życia,
  • z nadwagą i otyłością,
  • z nałogami (papierosy, alkohol, inne używki),
  • narażeni na działanie substancji toksycznych,
  • z nieprawidłowym wynikiem badania nasienia (obniżona ruchliwość, nieprawidłowa morfologia).

  Badanie powinno zostać wykonane w przypadku niepłodności idiopatycznej (o nieustalonym tle) oraz przy poronieniach nawykowych. Jest ono również wskazane przed rozpoczęciem procedury in vitro, aby uniknąć zapłodnienia komórki jajowej uszkodzonym plemnikiem.

  Test HBA 

  Do zapłodnienia konieczna jest obecność żywych, prawidłowo zbudowanych i zdolnych do ruchu plemników. Tylko te będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Na końcu drogi czeka je jednak jeszcze jedna przeszkoda — wzgórek jajonośny, czyli komórki, które otaczają komórkę jajową i wytwarzają kwas hialuronowy. Dojrzały plemnik posiada receptory, umożliwiające wiązanie się z tym kwasem, dzięki czemu jest w stanie wniknąć do wnętrza komórki i się z nią połączyć.

  Badanie polega na policzeniu odsetka plemników, które są w stanie połączyć się z kwasem hialuronowym. Wynik powyżej 80% uznaje się za prawidłowy.

  Badanie wykonuje się w przypadku niepłodności idiopatycznej oraz przed rozpoczęciem procedury in vitro. Unikamy w ten sposób wykorzystania w niej niedojrzałego, a zatem niezdolnego do zapłodnienia plemnika.

  Test żywotności plemników

  Test żywotności plemników pozwala na identyfikację żywych plemników w próbce nasienia, dostarczonej do laboratorium. Badanie zaleca się wykonywać w celu diagnostyki niepłodności u mężczyzn i ewentualnych problemów z zajściem w ciążę u kobiet, ale także przed planowanym zapłodnieniem pozaustrojowym (in vitro).

  Test wykonuje się standardowo w próbkach, gdzie ruch całkowity plemników jest poniżej wartości referencyjnych (< 40% plemników ruchomych), jednak może być wykonywany rutynowo we wszystkich próbkach nasienia.

  Zalecany jest m.in. test eozyna-nigrozyna, polegający na wykonaniu i ocenie rozmazów plemników, wybarwionych mieszaniną barwników eozyna-nigrozyna. Opiera się na zasadzie przenikania barwnika, w tym wypadku eozyny, przez uszkodzoną błonę komórkową plemników martwych. Ich główki zabarwiają się wówczas na czerwono lub ciemnoróżowo. Główki plemników żywych nie absorbują eozyny i pozostają niezabarwione lub lekko różowe.

  Wynik testu (badania) żywotności plemników uznaje się za prawidłowy, jeśli co najmniej 58% plemników w badanej próbce można uznać za żywe. Stwierdzenie mniejszej ich liczby oznacza wartość nieprawidłową i może wskazywać na obecność różnego rodzaju zaburzeń.

  Umów wizytę

   Sprawdź jak możemy Ci pomóc
   Wybierz klinikę

   OlsztynBiałystokBartoszyce

   Rodzaj wizyty