Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
test immunologiczny na przeciwciała koronawirusa
kółko 20.11.20.

Test immunologiczny na przeciwciała koronawirusa

Zrób test immunologiczny na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w nowoczesnym laboratorium kliniki Artemida w Białymstoku. Dlaczego warto? Pozytywny wynik testu pozwala potwierdzić obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 w organizmie. Sugeruje również, że możesz być zakażony lub miałeś kontakt z osobą zakażoną i nabyłeś już przeciwciała anty-SARS-CoV-2.

Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 wytwarzane są przez układ immunologiczny człowieka w odpowiedzi na kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Badamy je za pomocą odpowiednich testów serologicznych. Istnieje kilka rodzajów takich badań.

W laboratorium kliniki Artemida w Białymstoku oferujemy wykonanie testu firmy Roche (met. ECLIA), który służy do jakościowego wykrywania przeciwciał (w tym IgG) przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. 

Jak się przygotować do badania na przeciwciała koronawirusa?

– Pacjent nie musi być na czczo. Wykonanie testu immunologicznego na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 nie wymaga też żadnych innych przygotowań – wyjaśnia Magdalena Ostrowska z kliniki Artemida w Białymstoku. 

– Ważne, aby pacjent zgłosił się do wykonania testu nie wcześniej niż 2-3 tygodnie od wystąpienia pierwszych objawów, wskazujących na zakażenie. Pacjenci, u których nie wystąpiły objawy, a mieli potencjalny kontakt z osobą zakażoną i chcą upewnić się, czy posiadają przeciwciała anty-SARS-CoV-2,  mogą poddać się naszemu testowi z marszu – dodaje. 

Wynik testu jest dostępny po ok. 2-3 godzinach od pobrania krwi. Dzięki tego typu testom możliwe jest wykrycie osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo oraz ustalenie szerzenia się zakażenia.

Co oznacza pozytywny wynik testu na przeciwciała koronawirusa?

Pozytywny wynik testu Roche potwierdza obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 w organizmie. Sygnalizuje również, że dana osoba może być zakażona lub miała kontakt z osobą zakażoną i nabyła już przeciwciała. 

Co ważne:

  • ujemny wynik testu (niereaktywny) nie wyklucza możliwości przebycia zakażenia, jeśli okres od zakażenia do chwili badania jest zbyt krótki (mniej niż 2-3 tygodnie),
  • dodatni wynik (reaktywny) wskazuje na kontakt z wirusem SARS-CoV-2, ale nie jest podstawą do rozpoznania zakażenia (u niewielkiej liczby osób zdrowych wynik może być pozytywny – tzw. reaktywność krzyżowa),

Wynik dodatni badania nie pozwala określić, kiedy pacjent przebył infekcję (nie służy do wykrywania świeżych infekcji).

Co to są przeciwciała i jaką pełnią funkcję?

Przeciwciała są białkami, syntetyzowanymi przez komórki plazmatyczne (pobudzone limfocyty B) w przebiegu odpowiedzi typu humoralnego. Mają zdolność swoistego rozpoznawania antygenów.

Główną rolą przeciwciał jest ochrona organizmu człowieka przed bakteriami, wirusami i pasożytami zewnątrzkomórkowymi. W znacznie mniejszym stopniu chronią również przed grzybami, pasożytami i bakteriami wewnątrzkomórkowymi.

Badania w laboratorium kliniki Artemida w Białymstoku

Sprawdź dostępność wielu innych badań, ważnych zwłaszcza z punktu widzenia leczenia niepłodności par, oferowanych w nowoczesnych laboratoriach kliniki Artemida w Białymstoku i w Olsztynie.