Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
covid-19 a ciąża
kółko 16.03.20.

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dla osób będących w trakcie terapii leczenia niepłodności

Bazując na najnowszej publikacji biuletynu naukowego, wydawanego przez American Society for Reproductive Medicine chcemy przekazać Wam najnowsze informacje odnośnie wpływu coronavirusa na ciążę i rozwój płodu.

Na wstępie należy stwierdzić, że dotychczas bardzo mało wiadomo na temat wpływu coronavirusa na zapłodnienie i ciążę. Odnotowano przypadki kobiet zarażonych wirusem COVID-19, które urodziły zdrowe dzieci. Z drugiej strony, wystąpiły też sytuacje w których inne odmiany coronavirusa miały negatywny wpływ na ciążę. Niestety, dokładne dane na ten temat nie są obecnie dostępne. Należy też podkreślić, że coronavirus nie jest w żadnym stopniu powiązany z wirusem ZIKA, który ma negatywne konsekwencje na przebieg ciąży i rozwój płodu.

Bazując na danych, które udało nam się zebrać do tej pory, ze względu na bezpieczeństwo, odradzamy parom zarażonym, lub ze stwierdzonym podejrzeniem zarażenia, staranie się o dziecko. Jednocześnie uspokajamy wszystkie osoby będące w ciąży – nie ma powodów do niepokoju.

W trosce o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, pacjenci, którzy wykazują objawy zarażenia:

  • mają gorączkę i/lub kaszel,
  • problemy z oddychaniem,
  • przebywały w odległości mniejszej niż 2 metry od osoby ze zdiagnozowanym COVID-19 w okresie 14 dni od czasu gdy symptomy choroby zostały potwierdzone,
  • test na obecność COVID-19 wskazał u nich wynik pozytywny)

oraz Ci, którzy planują skorzystać z transferu komórek jajowych, nasienia od dawców, powinni przerwać procedury mające na celu zapłodnienie.

Osoby, które są w trakcie leczenia niepłodności powinny rozważyć możliwość zamrożenia wszystkich oocytów i embrionów oraz przełożyć termin transferu, do momentu kiedy będą w pełni zdrowi.

Powyższe zalecenia nie mają zastosowania w momencie, gdy istnieją jedynie podejrzenia, że dana osoba jest chora na COVID-19, ze względu na duże podobieństwo symptomów do objawów wielu popularnych schorzeń, takich jak np. przeziębienie czy grypa.

Pacjenci, którzy w ostatnim czasie podróżowali, lub podróżują poza granicami kraju powinni mieć ze sobą kopie dokumentacji potwierdzającą ich stan zdrowia, w przypadku gdy zaszłaby konieczność skorzystania z miejscowej opieki medycznej.