
Zdrowa Ciąża
Jak być zdrową i szczęśliwą w ciąży? Aby mieć pewność, że Twoja ciąża rozwija się prawidłowo, konieczne jest monitorowanie jej przez cały czas. Od pierwszej, potwierdzającej wizyty, poprzez regularne kontrole, aż do szczęśliwego rozwiązania.
Nazywam się Aneta Stefaniak, jestem lekarzem Kliniki Artemida, specjalizującym się w położnictwie, ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.
Jestem w ciąży i co dalej?
Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa po zajściu w ciążę? Kiedy usłyszę bicie małego serduszka?
Spóźnia Ci się miesiączka, robisz test ciążowy, pierwsze emocje powoli opadają. Pojawia się naturalna chęć wizyty u ginekologa. Spokojnie – nie spiesz się.
Jedną z najważniejszych przesłanek do poczekania jest uzyskanie odpowiedniego poziomu gonadotropiny kosmówkowej, przy którym możemy zobaczyć pęcherzyk ciążowy w obrazie ultrasonograficznym. To odpowiada ok. 5 tygodniowi ciąży. Stężenie beta hCG jest wówczas na poziomie 1000–1200 mIU/ml.
W miarę możliwości, poczekaj z pierwszą wizytą u ginekologa do 8-9. tygodnia ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dzięki temu podczas badania będziemy mogli zobaczyć pęcherzyk ciążowy w jamie macicy, pęcherzyk żółtkowy oraz usłyszeć echo bijącego serduszka.
Wtedy zakładamy kartę ciąży, zlecamy badania laboratoryjne – m. in. poziom glukozy we krwi, na czczo. To badanie możesz wykonać u nas, przed wizytą u lekarza.
Oczywiście ciąża jest takim okresem w życiu kobiety i mężczyzny, gdy pewne dolegliwości będą się pojawiać. Niektóre są fizjologiczne, towarzyszą ciąży i jest to absolutnie naturalne. Pierwsza wizyta ma Cię uspokoić, że na tę chwilę wszystko jest w porządku.
Dolegliwości w I trymestrze ciąży
Uczucie zmęczenia, senność, obrzmienie piersi, nadwrażliwość na zapachy – to najczęstsze dolegliwości, które mogą towarzyszyć Ci w pierwszym trymestrze ciąży.
Nie ma potrzeby konsultowania ich z lekarzem. Wystarczy się wysypiać, relaksować, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, stosować lekkostrawną dietę i unikać tego, co Cię po prostu drażni.
Tymczasem przejdźmy do tego, jak radzić sobie z nieco poważniejszymi dolegliwościami.
Nudności i wymioty
Odpowiednie nawodnienie to podstawa sukcesu. Musisz więc dużo pić – do 3 litrów wody niegazowanej dziennie, małymi łyczkami, żeby nie podrażniać błony śluzowej żołądka i przełyku. Wiele dobrego słyszy się również o zbawiennych właściwościach imbiru. Polecam ciepłą herbatę z odrobiną tej przyprawy.
Gdy nudności i wymioty stają się na tyle uporczywe, że herbata nie pomaga – ale zaznaczam, że są to sytuacje bardzo rzadkie, wręcz wyjątkowe – pomocne okazuje się podanie płynów dożylnie, oczywiście po konsultacji lekarskiej oraz wykonaniu odpowiednich badań. Pacjentce towarzyszą przy tym takie objawy, jak: suchość w ustach, osłabienie, wiotkość skóry.
Ból brzucha
Lekki dyskomfort w dole brzucha, po lewej lub prawej stronie, może się zdarzyć i nie jest niczym niepokojącym w początkowym okresie ciąży, jeśli oczywiście nie jest silny i nie towarzyszą temu mocne skurcze i krwawienia. Wystarczy zapewnić sobie odpowiednią dozę odpoczynku, relaksu, żeby dolegliwości ustały.
Silny ból w pierwszym etapie ciąży, który pojawia się nagle i któremu towarzyszy krwawienie lub – jeszcze gorzej – omdlenie, to ból, z którym należy jechać jak najszybciej do szpitala. Lekarz musi wówczas wykluczyć najpoważniejszy stan, czyli ciążę pozamaciczną.
Plamienia i krwawienia
Mogą zdarzyć się we wczesnym okresie czasie ciąży i nie muszą oznaczać powikłań. Dyskretne, niezbyt obfite plamienie można oczywiście skonsultować z lekarzem. Natomiast bardzo obfite krwawienie, z towarzyszącym silnym bólem brzucha, wymaga szybkiej interwencji lekarza.
Stres nie sprzyja szczęśliwemu oczekiwaniu na maluszka, dlatego każdy lekarz chętnie uspokoi pacjentkę, że wszystko jest w porządku. Obserwuj swoje ciało i reaguj, jeśli mocno się zaniepokoisz. Nie wahaj się skontaktować z lekarzem w razie wątpliwości – szczególnie, jeśli długo staraliście się o dziecko, gdy Twój wywiad obciążony jest utratą ciąży lub wspomnianą ciążą pozamaciczną. Wiemy, że trudno wtedy o zachowanie dystansu
Na co się przygotować w II trymestrze ciąży?
Zdrowo i szczęśliwie dotrwałaś do II trymestru ciąży. U większości kobiet samopoczucie ulega wtedy znaczącej poprawie. Ustępują już zazwyczaj nudności i wymioty, zawroty głowy czy uczucie ciągłego zmęczenia.
Uwidacznia się zaokrąglony brzuszek i rzecz najważniejsza – zaczynasz powoli odczuwać RUCHY Twojego Maluszka. Pojawiają się ok. 22. tygodnia w pierwszej ciąży i zazwyczaj troszkę wcześniej w kolejnych.
Jednak również w tym trymestrze są rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Bardzo ważne są regularne wizyty oraz #USG, monitorujące dobrostan dziecka i mogące we wczesnym etapie uwidocznić nieprawidłowości i zagrożenia.
Podczas wizyt zawsze kontrolujemy Twoją wagę, parametry życiowe – ciśnienie tętnicze i tętno. Wykonywane USG II trymestru (tzw. USG połówkowe) ma za zadanie:
- ocenić morfologię płodu,
- wykluczyć ewentualne wady rozwojowe
- zbadać ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego – ocena długości szyjki macicy.
Nie można pominąć również wykonywania zaleconych badań laboratoryjnych, które pomagają wykryć zaburzenia, mogące pojawić się w ciąży, takie jak np. cukrzyca ciążowa.
W II trymestrze mogą utrzymywać się niewielkie dolegliwości bólowe brzucha, szczególnie po jednej ze stron, przypominające uczucie ciągnięcia i najczęściej związane ze zmianą pozycji ciała. Często również po jej zmianie ustępują.
Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i w badaniu położniczym lub USG szyjki macicy nie stwierdza się zagrożenia porodem przedwczesnym, nie mamy się czym martwić. Natomiast regularne, skurczowe, nasilające się bóle brzucha są wskazaniem do pilnej konsultacji położniczej.
Nie zapominajmy również o innych chorobach jamy brzusznej mogących występować niezależnie od ciąży, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Jeśli więc ból jest silny lub towarzyszą mu wymioty lub gorączka, również należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Objawem, który zawsze – od II trymestru ciąży – wymaga pilnej konsultacji jest krwawienie z dróg rodnych. Nie zawsze oznacza ono coś złego, ale należy sprawdzić dobrostan płodu, zagrożenie porodem przedwczesnym i wykluczyć najcięższy stan, jakim jest przedwczesne oddzielenie łożyska.
Ruchy w II trymestrze ciąży na początku nie są tak wyraźne i nie należy panikować w ich ocenie. Natomiast mają one duże znaczenie w bardziej zaawansowanej ciąży, a szczególnie w III trymestrze. Są swoistym, „domowym monitoringiem”, mówiącym Mamie, że z Maleństwem wszystko jest w porządku.