Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
nowoczesna antykoncepcja
kółko 26.07.22.

Nowoczesne środki antykoncepcyjne

Obawa przed niechcianą ciążą może odebrać radość z seksu, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na Waszą relację. Jeśli więc tym momencie nie planujecie zostać rodzicami, zamiast się stresować za każdym razem, zadbajcie o bezpieczną antykoncepcję. Nowoczesne środki antykoncepcyjne działają w tle i mają niemal stuprocentową skuteczność. 

Czy istnieje pewna metoda zapobiegania ciąży? Tak, ale tylko jedna. Szklanka wody zamiast. Jest ona jednak nieco kłopotliwa w stosowaniu.

Środki antykoncepcyjne, które polecamy w naszej klinice, mają skuteczność na poziomie 99% i wymagają minimum zaangażowania od użytkowników.

To ważne, bo sposoby, które polegają na Waszej systematyczności, samokontroli lub zależą czynników, na które nie macie wpływu są najmniej skuteczne. Do nich zaliczamy metody naturalne (kalendarzyk, pomiary temperatury, pilnowanie kiedy są dni płodne), stosunek przerywany, a nawet prezerwatywy i inne środki tzw. mechaniczne. Wystarczy chwila zapomnienia, odrobina pecha, czy nawet zwykłe przeziębienie i na teście ciążowym zobaczycie dwie kreski. Poza tym nie ukrywajmy, spontaniczny i bezstresowy seks jest zupełnie inny niż ten na hasło „dziś można” lub z dudniącym w tyle głowy „uda się, czy nie?”

Największą skuteczność dają takie metody antykoncepcyjne, o których nie musicie pamiętać w kluczowym momencie, a które niezależnie od okoliczności uniemożliwiają spotkanie plemnika z dojrzałą komórką jajową.

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna ze względu na swój sposób działania ma bardzo wysoką skuteczność. Przede wszystkim wpływa na przebieg cyklu płciowego uniemożliwiając dojrzewanie komórek jajowych. Zmienia także właściwości śluzu w macicy, który utrudnia poruszanie się plemnikom. Dodatkowo hormony hamują rozrost śluzówki macicy, przez co nie przygotowuje się ona na przyjęcie zarodka. Przy prawidłowym stosowaniu, ciąża jest więc wykluczona.

Najpopularniejszą formą takiego zabezpieczenia są tabletki antykoncepcyjne. Mają jednak swoje minusy. Wymagają regularnego przyjmowania oraz dobrego stanu zdrowia.

Skuteczność tabletek może też spadać w czasie infekcji lub przy wymiotach oraz przy stosowaniu niektórych leków (np. antybiotyków, leków uspokajających czy nasennych). Nawet paracetamol, jeśli przyjmiesz zbyt dużą dawkę lub zwykły węgiel leczniczy czy ziołowe herbatki mogą upośledzać wchłanianie substancji zawartych w pigułce. W takich sytuacjach warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie.

Niemniej jednak ciąża podczas stosowania pigułek zdarza się dość rzadko.

Niestety nie wszystkie kobiety dobrze tolerują doustną antykoncepcję. Pojawiają się u nich bóle głowy, drażliwość, czy trądzik. Większość pań też obawia się przybierania na wadze i spadku libido. Ponadto wzrasta ryzyko powstawania zakrzepów, dlatego pigułki są przeciwwskazane, gdy cierpisz na choroby układu krążenia i palisz papierosy. Nie są też zalecane, jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, bo wówczas ryzyko zakrzepicy, udaru mózgu czy rozwoju nadciśnienia tętniczego rośnie. 

Tabletki antykoncepcyjne pomagają za to przy nieregularnych cyklach,  przy nasilonych objawach napięcia przedmiesiączkowego oraz przy obfitych krwawieniach. Ich stosowanie może więc poprawić komfort życia i uchronić przed przewlekłą anemią. Dlatego tak ważne jest aby zostały dobrane przez lekarza i poprzedzone niezbędnymi badaniami. 

profilaktyka Artemida

BIAŁYSTOK 690 575 686 ☎️ OLSZTYN  89 532 61 24 ☎️ BARTOSZYCE 534 264 589

Spirala, czyli wkładka domaciczna

Skuteczną metodą zapobiegania ciąży, która nie ingeruje w gospodarkę hormonalną organizmu, jest wkładka domaciczna zwana potocznie spiralą. Zwykłą wkładkę zalecamy głównie kobietom, które już rodziły i nie planują w najbliższym czasie kolejnego potomstwa, ale nie chcą lub nie mogą stosować doustnej antykoncepcji. 

Wkładka przypomina z wyglądu literę T i ma kilka centymetrów długości. Wykonana jest z miękkiego plastiku oraz miedzi lub srebra, których jony upośledzają zdolność plemników do poruszania oraz zagęszczają śluz w macicy. Dzięki temu, choć cykl płciowy przebiega normalnie i komórka jajowa co miesiąc dojrzewa, nie dochodzi do jej zapłodnienia. Dodatkowo obecność wkładki wpływa na śluzówkę macicy, tworząc w niej warunki niesprzyjające przyjęciu zarodka.

Jak założyć wkładkę domaciczną?

Wkładkę zawsze zakłada lekarz ginekolog. Zanim to zrobi powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne i USG, aby sprawdzić, czy nie ma wad anatomicznych macicy, stanu zapalnego, a przede wszystkim wykluczyć ciążę.  

Najlepszym momentem jest końcówka miesiączki. Wtedy otwarte jest jeszcze ujście szyjki macicy, więc cały proces przebiega bezboleśnie. Po porodzie powinno się odczekać minimum 6 tygodni, aby wszystko wróciło do normy. Sam zabieg trwa dosłownie chwilę, a po umieszczeniu spirali w macicy wykonuje się kontrolne USG, aby upewnić się, że ułożyła się prawidłowo. Po pierwszej miesiączce badanie się powtarza, aby sprawdzić, czy wkładka nie została wydalona. Potem zalecane są wizyty kontrolne raz w roku.

Przeciwwskazania do wkładki

Nie powinno się jej zakładać przed wyleczeniem stanu zapalnego, przy nietypowych krwawieniach z dróg rodnych oraz przy niektórych mięśniakach. Ostrożność trzeba zachować w przypadku cukrzycy i chorób serca. Przeciwwskazaniem jest również podejrzenie nowotworu oraz przebyta ciąża pozamaciczna. Zwykłej wkładki nie zalecamy w przypadku bolesnych i obfitych miesiączek, gdyż może nasilać te dolegliwości.

Zalety zwykłej spirali 

Po stronie plusów niewątpliwie należy umieścić wygodę tej metody. Po założeniu wkładki zapominasz o antykoncepcji na kilka lat. Drugi duży plus to cena. Zwykła wkładka kosztuje ok. 100-150 zł plus założenie, więc biorąc pod uwagę, że starcza na 5-7 lat, jej koszt jest naprawdę symboliczny. Dodatkową zaletą jest to, że od razu po jej usunięciu (wkładkę usuwa lekarz) płodność powraca i można zajść w ciążę. 

Wady wkładki domacicznej bez hormonów

Spirala nieco zwiększa ryzyko infekcji dróg rodnych. Sama też jest ciałem obcym i siłą rzeczy wywołuje lekki stan zapalny. U sporej grupy kobiet stosujących wkładkę bez hormonów, miesiączki są bardziej obfite. 

Hormonalna wkładka domaciczna 

Wkładka Mirena (lub Kylene, Jaydess) swoim działaniem łączy skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i wygodę zwykłej miedzianej spirali. Jest ona umieszczana w macicy oraz ma dodatkowy zbiorniczek zawierający hormon lewonorgestrel.  Wkładka fizycznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia poruszanie plemników, a hormony z niej uwalniane wpływają na dojrzewanie śluzówki macicy.

Ponieważ pod wpływem hormonów śluzówka się nie rozrasta, nie musi się złuszczać. Miesiączki są więc skąpe lub w ogóle zanikają. Wkładka u części kobiet może też blokować owulację. Uzyskujemy więc trzypoziomowe zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą.

Podobnie jak w przypadku zwykłej wkładki, zakłada i usuwa ją lekarz ginekolog. Przeciwwskazania są podobne, z jednym wyjątkiem. W tym przypadku obfitych miesiączek wkładka hormonalna jest wręcz zalecana.

Ważne! 

Wkładka domaciczna NIE jest środkiem wczesnoporonnym. 

O ciąży mówimy wówczas, gdy zarodek zagnieździ się w śluzówce macicy. Ponieważ spirala utrudnia zapłodnienie i uniemożliwia implantację, do ciąży po prostu nie dochodzi.

Mirena — wady i zalety wkładki hormonalnej 

Plusów jest więcej, więc od nich zaczniemy;

  • hormony są uwalniane w niewielkich ilościach i działają tylko miejscowo, więc nie pojawiają się skutki uboczne doustnej antykoncepcji,
  • wkładka działa od razu po założeniu i daje zabezpieczenie na minimum 5 lat, 
  • jej działanie jest w pełni odwracalne, a płodność wraca wkrótce po wyjęciu wkładki,
  • miesiączki stają się skąpe, mogą być nieregularne, a czasem zanikają całkowicie,
  • rzadko występują bóle głowy, wahania nastroju, bóle brzucha i tkliwość piersi.

Minus jest jeden – cena.

Wkładka hormonalna jest sporo droższa od zwykłej. (sprawdź jaka jest cena Mireny w Artemidzie – zakładka wizyty i zbaiegi) Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że wystarcza na minimum 5 lat, to miesięczny koszt tej antykoncepcji będzie i tak o połowę niższy niż w przypadku tabletek. Nie trzeba też kupować podpasek czy tamponów.
Gdy dołożymy do tego dużo mniejsze w porównaniu z tabletkami skutki uboczne oraz to, że pełna skuteczność Mireny nie wymaga od nas żadnego zaangażowania, chyba warto zainwestować.

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to niewielka pałeczka zawierająca hormony, którą wszczepia się pod skórę na ramieniu. Aplikacja jest szybka i bezbolesna  – przypomina zastrzyk. Implant nie zawiera estrogenów. Może być rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek ze względu na choroby (cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory), żylaki czy chociażby palenie papierosów. Jest skuteczny również u pań z dużą nadwagą i karmiących piersią.

  • Implant można założyć w dowolnym momencie cyklu, ale zabezpiecza w pełni dopiero po 7 dniach od wszczepienia.
  • Jego skuteczność jest porównywalna do tabletek, czy Mireny, a działanie utrzymuje się przez 3-5 lat.
  • Płodność po jego usunięciu wraca zwykle po pierwszej miesiączce.

Przy implancie, miesiączki często są mniej obfite lub zanikają, albo pojawiają się nieregularnie. Rzadziej niż w przypadku tabletek, ale częściej niż przy wkładkach występują bóle głowy, przybieranie na wadze czy huśtawki nastroju.

Minusem jest cena implantu. Jego założenie kosztuje podobnie jak w przypadku wkładki hormonalnej, ale ma on krótszy okres działania.

Hormony zawarte w implancie uwalniane są bezpośrednio do krwiobiegu, więc podobnie jak te z tabletek, mają działanie ogólnoustrojowe. Omija się jednak układ pokarmowy. Wymioty czy przyjmowane leki nie będą więc wpływać na jego skuteczność. Nie trzeba też codziennie pamiętać o przyjęciu kolejnej dawki.

Uwalniające się stopniowo hormony, wstrzymują owulację i powodują zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz hamują dojrzewanie śluzówki macicy. Ingerują więc dość istotnie w przebieg cyklu płciowego i dają wysoki poziom zabezpieczenia.

Przed jego założeniem konieczne jest oczywiście badanie w celu oceny stanu zdrowia oraz wykluczenie innych przeciwwskazań.

Która metoda antykoncepcyjna jest najlepsza?

Wszystkie przedstawione wyżej nowoczesne środki antykoncepcyjne skutecznie zabezpieczają przed niechcianą ciążą. Oczywiście nie są wszystkie metody jakie są dostępne. To, która będzie najlepsza dla Ciebie, powinnaś zatem omówić z lekarzem. 

W naszych klinikach wyjaśnimy wszelkie wątpliwości, doradzimy, wykonamy niezbędne badania i wspólnie dobierzemy najlepszą metodę, abyście mogli bezpiecznie i bezstresowo cieszyć się swoją bliskością.

Zapraszamy! Umów się na wizytę:

BIAŁYSTOK  85 651 45 44  ☎️ OLSZTYN 89 532 61 24 ☎️ BARTOSZYCE 534 264 589

Na koniec ważna uwaga – nawet najskuteczniejsze metody antykoncepcyjne nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową! W ryzykownych sytuacjach nie rezygnujcie z prezerwatywy.