Dofinansowanie do procedury in vitro 2023/2024

           wsparcie miejskie  Olsztyn    wsparcie wojewódzkie – województwo warmińsko-mazurskie

Uwaga Białystok – dofinansowanie in vitro!

x
Jak rośnie brzuch w ciąży?
kółko 19.11.20.

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać?

Chwilę po tym, gdy na teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski, pewnie zaczęłaś się zastanawiać, kiedy będzie widać, że jesteś w ciąży. Postaramy się więc opowiedzieć, co się będzie działo w Twoim brzuchu w ciągu najbliższych miesięcy i jak to będzie wyglądało z zewnątrz.

Kiedy będzie widać, że jestem w ciąży?

To pytanie zadają sobie zarówno przyszłe mamy, które nie mogą się doczekać, aby cały świat zobaczył ich szczęście, jak i te, które jak najdłużej chcą ukryć swój odmienny stan przed otoczeniem. Niestety, trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy będzie widać, że jesteś w ciąży. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy jednak stwierdzić, że pierwszy trymestr upłynie bez widocznych zmian w okolicy brzucha. 

U większości kobiet zauważalne zaokrąglenie pojawi się dopiero w połowie ciąży. Głównym tego powodem jest fakt, że dziecko najpierw się rozwija, a dopiero potem rośnie. W 12. tygodniu, a więc pod koniec pierwszego trymestru, Twoje maleństwo ma już wykształcone wszystkie narządy i części ciała (z paluszkami włącznie), ale mierzy zaledwie 5-6 cm. 

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, czyli przy ciąży mnogiej. W takim przypadku zmiany w okolicy brzucha będą widoczne dużo szybciej, a sam brzuch będzie większy niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Od czego zależy wielkość brzucha w ciąży?

  • Zaawansowanie ciąży

Pusta macica ma wielkość małej gruszki i jest ukryta między biodrami. Podczas ciąży jednak rośnie razem z płodem i przypomina nadmuchiwany balonik. Ponieważ najbardziej rozrasta się jej górna część (zwana przewrotnie dnem macicy), brzuszek początkowo zaokrągla się poniżej pępka, a potem uwypukla coraz wyżej. Pod koniec ciąży macica sięga mostka. W 20. tygodniu ciąży płód waży ok. 300 g, zatem łatwo obliczyć, że w drugiej połowie ciąży powiększy swoją masę ponad dziesięciokrotnie. Nietrudno się też domyślić, jak to wpłynie na wielkość brzuszka, prawda?

  • Sylwetka mamy

Spory wpływ na to, kiedy ciąża stanie się widoczna, ma też Twoja figura. Jeśli jesteś szczupła i wysoka, macica długo będzie miała miejsce, aby rosnąć „w górę”, więc brzuszek nie będzie zbyt wypukły. Jeśli zaś jesteś drobna, ale niska, prawdopodobnie Twoją ciążę będzie widać szybciej. Miejsca w brzuchu jest bowiem niewiele i macica będzie musiała się zaokrąglać. U kobiet o pełniejszych kształtach ciąża często rozpycha jelita i brzuszek niejako rozlewa się w poprzek.

  • Kondycja fizyczna 

Znaczenie ma również to, czy jesteś wysportowana, czy też wierzysz na słowo, że pod skórą masz jakieś mięśnie. Jak się pewnie domyślasz, głównie chodzi o silne mięśnie brzucha. One z jednej strony dłużej utrzymają w ryzach rosnącą macicę, z drugiej podtrzymują Twój kręgosłup. Słabe nie będą w stanie długo stawiać oporu, a zmiana środka ciężkości ciała bez odpowiedniego wsparcia, powoduje wyginanie kręgosłupa i wypychanie brzucha.

Sprawne mięśnie ułatwią też poród, a potem pozwolą również szybciej wrócić do formy. Macica wraca do swoich pierwotnych rozmiarów w ciągu 6 tygodni i pomagają jej w tym hormony. To, jak szybko Twój brzuch po porodzie będzie znowu płaski, zależy w głównej mierze od mięśni.

  • Szybkość przybierania na wadze

Nie jest tajemnicą, że burza hormonalna, jaką wywołuje ciąża, wpływa również na apetyt. Pojawiają się zachcianki, częściej czujesz głód i jesteś w stanie zjeść więcej niż zwykle. Jeśli od początku sobie pofolgujesz, prawdopodobnie zaokrąglenie w okolicy brzucha będzie widać szybciej, ale niekoniecznie będzie to spowodowane rosnącą ciążą. Z drugiej strony, wiele kobiet w początkowym okresie boryka się z nudnościami i wymiotami. Nawet gdy uda im się jeść w miarę normalnie, zamiast przybierać na wadze — chudną. U nich pewnie ciążowa wypukłość będzie widoczna szybciej. 

  • Ilość wód płodowych

Rosnące w Twoim brzuchu dziecko jest chronione trzema barierami. Pierwsza z nich to Twój brzuch, druga to macica, trzecia to pęcherz owodniowy, wypełniony wodami płodowymi. Są one dodatkowym buforem, chroniącym płód przed czynnikami zewnętrznymi, ale biorą również udział w przemianie jego materii.

Ilość wód się zmienia podczas ciąży i powinna być regularnie kontrolowana podczas badań. Zarówno niedobór, jak i nadmiar może bowiem oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego, zarówno z matką, jak i z dzieckiem. Fizjologicznie w trzecim trymestrze objętość wód może sięgać nawet do 1,5 litra — to bez wątpienia wpływa na wielkość brzucha.

Na rozmiar brzucha wpływają również okoliczności, niezwiązane bezpośrednio z rosnącą macicą. To m.in. zatrzymywanie wody w organizmie oraz problemy gastryczne, takie jak wzdęcia czy zaparcia. Siłą rzeczy będą powodowały zwiększenie obwodu brzucha.

Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?

Na koniec zostawiliśmy kwestię kształtu ciążowego brzucha. Zauważyłaś pewnie, że u jednych kobiet wygląda on jak piłka, a u innych jest rozlany. Na pewno wpływa na to po części każdy z wymienionych już czynników. Ale też – zwłaszcza w drugiej połowie ciąży – ruchliwość dziecka. Dopóki maluch ma sporo miejsca, może dość swobodnie się poruszać. To dlatego brzuszek może być w jednej chwili wystający, a potem bardziej płaski lub wręcz niesymetryczny. Im bliżej porodu, tym zakres ruchów płodu jest coraz bardziej ograniczony, więc i kształt brzucha jest bardziej stabilny. Przed porodem, macica, a wraz z nią brzuch, się opuszczają.

Ciało w ciąży zmienia się i nie ma na to reguły

Widzisz więc sama, że naprawdę nie ma reguły, pozwalającej ustalić, jakie są normy wielkości czy kształtu brzucha w ciąży. Są kobiety, które przez cały czas noszą zwykłe ubrania, są też takie, które już w trzecim miesiącu nie mogą dopiąć dżinsów.

Najważniejsze, że ani kształt, ani rozmiar, nie mają większego znaczenia dla przebiegu ciąży, czy rozwoju dziecka, o ile wyniki badań są prawidłowe. Dlatego, zamiast patrzeć w lustro, zadbaj o zdrową dietę i wypoczynek oraz nie zapominaj o wizytach kontrolnych.