Dofinansowanie do procedury in vitro 2023

wsparcie wojewódzkie                       wsparcie miejskie

x

Warning: Undefined variable $newsItem in /home/klinikaar/domains/klinika-artemida.pl/public/wp-content/themes/artemida/single.php on line 13

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/klinikaar/domains/klinika-artemida.pl/public/wp-content/themes/artemida/single.php on line 13

Warning: Undefined variable $newsItem in /home/klinikaar/domains/klinika-artemida.pl/public/wp-content/themes/artemida/single.php on line 14

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/klinikaar/domains/klinika-artemida.pl/public/wp-content/themes/artemida/single.php on line 14

TATA – najważniejsze słowo dla mężczyzny! Pod tym hasłem startuje kolejna edycja kampanii, w ramach której Klinika Artemida wraz ze Stowarzyszeniem Nasz Bocian  przygotowała vouchery na BEZPŁATNE badanie nasienia!

bezplatne badanie nasienia kampania tata 2023

Do zostania rodzicem warto się przygotować, więc sprawdź czy Twoje nasienie jest prawidłowej jakości.

Pamiętaj!

Nieprawidłowy wynik wcale nie oznacza, że nie jesteś w pełni mężczyzną lub że nie będziesz mógł mieć dzieci.

To sygnał, że trzeba o lepiej siebie zadbać, aby wszystko wróciło do normy.

Problem z zajściem w ciążę to nie tylko sprawa kobiety. Badania potwierdzają, że niepłodność dotyka tak samo mężczyzn, jak i kobiet. Wg statystyk słaba jakość nasienia jest odpowiedzialna za ponad połowę przypadków bezskutecznych starań o dziecko.  To dlatego diagnostykę niepłodności rozpoczyna właśnie od badania nasienia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby sprawdzić to jeszcze przed rozpoczęciem starań i uniknąć potem niepotrzebnego stresu i rozczarowań.

Jak powstają plemniki?

Plemniki powstają w jądrach, a cały proces trwa średnio 74 dni.  Produkcją sterują hormony, a żeby plemniki mogły wydostać się na zewnątrz i dotrzeć do komórki jajowej, potrzebne są jeszcze wydzieliny kilku gruczołów oraz prawidłowa erekcja i wytrysk. Jednorazowo w spermie zdrowego mężczyzny może znajdować się nawet 100 milionów plemników, ale do zapłodnienia wystarczy jeden. Teoretycznie szanse na ciążę są więc ogromne. W praktyce różnie bywa. W ciągu tych ponad 10 tygodni wiele się może wydarzyć, a dojrzewanie plemników mogą zaburzyć:

 • podwyższona temperatura w jądrach – wystarczy zbyt obcisła bielizna, długotrwałe siedzenie, czy kilka dni gorączki, żeby jakość nasienia spadła, 
 • przemęczenie, szczególnie kiedy niedobór snu ratujesz kawą, kolą czy energetykami, 
 • niedobory witamin i mikroelementów, niezbędnych do powstawania plemników, o co nietrudno, gdy nie dbasz o zdrową dietę,
 • papierosy, których palenie zmniejsza liczbę plemników oraz powoduje w nich uszkodzenia,
 • nadwaga i otyłość, bo tłuszcz kumuluje żeńskie hormony płciowe, a one obniżają aktywność testosteronu.

Dobra wiadomość jest taka, że w stosunkowo łatwy sposób można samodzielnie poprawić sytuację.

Między innymi dlatego do ciąży powinny przygotować się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, a o niepłodności mówi się dopiero po roku bezskutecznych starań.

Na czym polega badanie nasienia?

Badanie nasienia polega przede wszystkim na sprawdzeniu liczby i jakości plemników. Ważne jest zatem to, aby Twoja próbka jak najszybciej trafiła do laboratorium. Czas od pobrania do badania nie powinien być dłuższy niż 30 minut, dlatego najlepiej oddać nasienie w klinice. Udostępniamy do tego osobny pokój, który zapewnia pełną dyskrecje i komfortowe warunki. Próbkę oddasz oczywiście samodzielnie, bez obecności personelu. Jeśli chcesz, może towarzyszyć Ci partnerka.

Celem badania jest sprawdzenie:

 • jaka jest objętość ejakulatu — powinno go być 1,5 ml lub więcej,
 • ile zawiera plemników — ich całkowita liczba powinna przekraczać 39 mln,
 • jaka jest liczba plemników w 1 ml ejakulatu — prawidłowo 15 mln lub więcej,
 • jaki jest odsetek żywych plemników — 58% lub więcej,
 • czy wykazują one ruchliwość — 40% powinno, w tym przynajmniej 32% ma poruszać się do przodu,
 • jak są zbudowane — przynajmniej 4% o prawidłowej budowie.

Czy do badania nasienia trzeba się specjalnie przygotować?

Samo pobranie próbki nasienia do badań nie wymaga większych przygotowań. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad przed zgłoszeniem się na badanie:

 • ogranicz palenie i powstrzymaj się od alkoholu i innych używek – na tydzień przed badaniem,
 • jeśli możesz ogranicz intensywny wysiłek fizyczny,
 • na 3-5 dni przed badaniem powstrzymaj się od wytrysków,
 • nie powinieneś też przyjmować leków sterydowych i antybiotyków.

 Jeśli masz gorączkę, albo źle się czujesz, lepiej przełożyć badanie. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie brałeś jakieś leki lub chorowałeś – powiedz o tym lekarzowi. To mogło zaburzyć proces powstawania plemników i wpłynie na interpretację wyników.

Obniżona jakość nasienia — co robić?

Przede wszystkim pamiętaj, że w większości przypadków nieprawidłowy wynik badania nasienia nie oznacza, że nie możesz mieć dzieci. W większości przypadków jakość nasienia można poprawić. Brzmi to banalnie, ale zazwyczaj już zmiana diety i aktywność fizyczna wystarczą, aby na teście zobaczyć dwie kreski. Gorszy wynik badania nasienia może więc okazać się dobrym motywatorem do poprawy stylu życia! 

Dlatego nawet, jeśli dopiero planujesz powiększenie rodziny, zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii TATA: Najważniejsze słowo dla mężczyzny.

O szczegółach i zasadach akcji przeczytasz na stronie Stowarzyszenia NASZ BOCIAN.

UWAGA! Formularz rejestracyjny będzie aktywny od 12 czerwca.

W akcji biorą udział nasze kliniki w Białymstoku i Olsztynie oraz olsztyńskie laboratorium.