Czy zabieg jest bolesny?

Transfer zarodków jest w 95% przypadków zabiegiem bezbolesnym i w swojej technice zbliżonym do inseminacji.

Co należy zrobić przed zabiegiem?

W dniu transferu można spożywać normalnie posiłki i nie wymagane jest bycie na czczo.

Należy zgłosić się do kliniki o godzinie i w dniu wyznaczonym przez lekarza. U pacjentek z przodozgięciem macicy w trakcie zabiegu może być pomocne wypełnienie pęcherza – decyduje o tym lekarz. Wypełnienie pęcherza nie wymaga wypijania dodatkowych ilości płynu, a jedynie powstrzymanie się od oddawania moczu przed transferem.

Przed zabiegiem zostaną Państwo poinformowani o jakości oraz proponowanej ilości zarodków do transferu oraz ewentualnego mrożenia.

Transfer odbywa się na sali zabiegowej. W jego trakcie pacjentce może towarzyszyć partner.

Czy bezpośrednio po transferze muszę pozostać w pozycji leżącej?

Po transferze należy leżeć na fotelu ginekologicznym ok. 10 minut, a później ok. godziny na sali (nie ma przeciwwskazań do wstawania do toalety). Po tym czasie można udać się do domu. Jednak dalszą podróż zalecamy dnia następnego. Czasami po transferze obserwowane jest wypływanie płynu z pochwy lub pojawia się plamienie. Nie są to objawy niepokojące.

Czy przed transferem powinnam zacząć przyjmować leki?

Standardowo do dnia testu zalecamy Duphaston w dawce 3x1 doustnie lub Lutinus 3x1 dopochwowo.

Lekarz prowadzący może zalecić inne leki.

Po jakim czasie od zabiegu transferu mogę wykonać test ciążowy?

Test należy wykonać najwcześniej po 14 dniach od transferu wykonanego w 2-3 dobie lub po 10 dniach w sytuacji, kiedy transfer miał miejsce w 5-6 dobie.

O wyniku testu proszę poinformować Klinikę oraz lekarza prowadzącego, od którego otrzymają Państwo dalsze zalecenia co do prowadzenia ciąży, przyjmowania leków etc.